Binance

Czy inwestycja w złoto ma sens

Czy inwestycja w złoto to dobry pomysł?

Wiele osób chciałoby zarobić szybko i małym wysiłkiem. Inwestując w złoto czy srebro niestety musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cena kruszców nie waha się tak bardzo jak np. cena akcji (wahania na srebrze są większe niż na złocie). Dlatego inwestując w złoto powinniśmy myśleć w perspektywie co najmniej kilku lat. Złoto jest traktowane przeważnie jako zabezpieczenie obecnego systemu monetarnego a nie jako inwestycja, na której można szybko zarobić i tak powinniśmy do niego podchodzić. Są okresy kiedy jest małe ryzyko zawirowań finansowych na innych rynkach takich jak akcje czy obligacje i wtedy złoto relatywnie traci na wartości (inwestorzy przerzucają swój kapitał na bardziej intratne rynki) ale są też okresy, kiedy krach wisi w powietrzu albo jest już w zaawansowanej formie i wtedy inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy i zaczynają kupować złoto. To powoduje nakręcanie się spirali, której efektem jest bańka spekulacyjna i złoto zaczyna coraz szybciej, wręcz wykładniczo iść do góry i to jest właśnie okres kiedy na złocie można zarobić. Okres taki może trwać od kilku, nawet do kilkunastu lat ale uważajcie żeby nie kupować na szczycie, kiedy cena złota jest mocno przeszacowana, bo po okresie długiej hossy może przyjść równie długa bessa liczona również w latach.

Kolejną ważną rzeczą jest wiedza na temat samej inwestycji, czy inwestujemy np. w kontrakty na złoto (papierowe złoto), czy może w złoto fizyczne. Proponuję złoto fizyczne, bo wtedy mamy większą kontrolę nad inwestycją. Jeżeli wybieramy złoto fizyczne to czy trzymamy je w domu (w sejfie lub w innych skrytkach) czy powierzamy opiekę nad naszym złotem jakiemuś pośrednikowi (w skarbcu). Musimy pamiętać, że nawet najbardziej zaufany pośrednik może zbankrutować albo mogą przyjść nieoczekiwane okoliczności, w których nie będziemy mieli dostępu do naszego złota. Nie ma tu idealnej rady dla wszystkich. Każdy musi sobie sam skalkulować ryzyko, koszty, swoje możliwości finansowe itp.

Można też inwestować w kopalnie wydobywające złoto ale wtedy wchodzimy na wyższy stopień skomplikowania inwestycji dorzucając sobie dodatkowe ryzyko, dzięki któremu chcemy zarobić jeszcze więcej. Tą metodę inwestycji poleciłbym raczej profesjonalnym inwestorom. Dlatego ja osobiście skupiłbym się na złocie fizycznym ale nie w postaci sztabek tylko w postaci popularnych monet inwestycyjnych, dzięki czemu zminimalizujemy też ryzyko podróbki.

Oprócz złota są jeszcze inne kruszce w które możemy inwestować ale złoto pomimo sporych spread-ów (różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna) ma najbardziej płynny rynek. Inwestując np. w platynę czy diamenty, może się okazać że będzie nam później ciężko znaleźć nabywcę na te aktywa. Dlatego zostawiłbym inne aktywa dla koneserów i znawców tematu.

Tak naprawdę temat inwestycji w złoto jest bardzo szeroki ale podsumowując może to być interes opłacalny jeżeli:

  • zainwestujemy w odpowiednim czasie,
  • zminimalizujemy ryzyko przechowania,
  • zakupy będziemy robić u renomowanych dilerów i będziemy sprawdzać co kupujemy,
  • założymy długi termin inwestycji (min. kilka lat).

1 komentarz do “Czy inwestycja w złoto ma sens”

Dodaj komentarz