Binance

Czy inwestycja w obligacje ma sens

Czy inwestycja w obligacje to dobry pomysł?

Możemy inwestować w obligacje państwowe (skarbowe, komunalne) lub prywatne (korporacyjne). Ogólnie przyjmuje się że inwestycja w obligacje jest najbezpieczniejszą inwestycją. Korzystając z tego twierdzenia niektórzy ludzie kupują obligacje korporacyjne, myśląc że są bardzo bezpieczne, a są one tak bezpieczne jak firma która ja wystawia. Jeżeli dany podmiot zbankrutuje albo straci płynność finansową, to może się okazać że nie dostaniemy ani grosza.

O wiele bezpieczniejsze są obligacje państwowe, ponieważ państwa o wiele rzadziej bankrutują niż firmy. Musimy jednak wiedzieć, że bankructwa państw nie zdarzają się znowu aż tak bardzo rzadko, co oznacza że pomimo kupionych obligacji skarbowych nie mamy 100 % pewności że nie stracimy.

Należy też pamiętać o tym, że obligacje kupuje się na określony czas, który może trwać nawet kilka lat. Jeżeli w międzyczasie nie będzie możliwości ich odsprzedania, to wtedy zamrażamy kapitał na długi okres czasu. Jeżeli kondycję państwa możemy w miarę oszacować o tyle oszacowanie kondycji danego przedsiębiorstwa może już nie być takie proste, dlatego inwestycja w obligacje korporacyjne może być obarczone dużym ryzykiem, podobnie zresztą jak inwestycja w obligacje skarbowe w okresach małej stabilności państwa.

Dodaj komentarz