Binance

Czy inwestycja w kryptowaluty ma sens

Czy inwestycja w kryptowaluty to dobry pomysł?

Kryptowaluty opierają się na kryptografii, która jest dziedziną wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Dzięki temu kryptowaluty możemy bezpiecznie przechowywać i przesyłać. Pierwszą kryptowalutą był bitcoin, który został stworzony w 2009 r.  Bitcoiny przypisane są do poszczególnych adresów, podobnie jak pieniądze w banku do poszczególnych kont. W przypadku bitcoina adres nie jest przypisany personalnie do nikogo, a jednocześnie jest rozpoznawalny w całej sieci. Do każdego adresu bitcoin przypisany jest osobny klucz prywatny, podobnie jak PIN do karty, który pozwala zarządzać środkami. Możemy przechowywać klucze prywatne w formie papierowej, cyfrowej lub zapamiętać je. Możemy przesyłać błyskawicznie bitcoiny w każdy zakątek na ziemi z dostępem do internetu. Możemy kupować i sprzedawać bitcoiny na giełdach, w kantorach lub sklepach kryptowalut, a także bezpośrednio od kogoś (face to face). Za bitcoiny możemy kupować i sprzedawać produkty w każdym kraju z dostępem do internetu bez udziału pośredników, dlatego bitcoin jest globalnym, anonimowym pieniądzem bez granic i barier. Oprócz bitcoina (BTC) jest wiele innych kryptograficznych walut takich jak np. litcoin (LTC).

Jak inwestować w kryptowaluty?

Można kupić fizycznie bitcoiny, litecoiny lub inną kryptowalutę i trzymać ją zapisaną w formie cyfrowej lub papierowej. Można też przechowywać zakupione “monety” u pośrednika na specjalnych platformach. Możemy też obstawiać zmianę kursu grając z dźwignią, na takiej samej zasadzie jak ma to miejsce na forexie, gdzie zarabiamy wtedy kiedy kurs pójdzie w naszym kierunku a tracimy jak pójdzie w przeciwnym.

Jakie jest ryzyko inwestycyjne?

  • ze względu na młody wiek kryptowalut, rynek jest mało stabilny i wahania kursu bywają znaczne,
  • grając z dźwignią, nie mając doświadczenia inwestycyjnego, możemy bardzo szybko stracić cały kapitał,
  • trzymając zakupioną walutę u pośrednika, ryzykujemy że dana platforma zbankrutuje i zostaniemy z niczym, dlatego lepiej nie trzymać BTC czy LTC u pośredników,
  • powstaje wiele walut tylko i wyłącznie w celu zarobku na nich przez ich stwórcę, dlatego nie należy inwestować w nieznane waluty.

Jakie są zalety inwestycji w kryptowaluty?

  • możliwość inwestycji anonimowo niezależnie od wieku,
  • brak skomplikowanych umów na giełdach kryptowalut.

2 komentarze do “Czy inwestycja w kryptowaluty ma sens”

Dodaj komentarz