W poprzednim artykule pisałem o potencjalnym wpływie zapchanej sieci Bitcoin na resztę kryptowalut. Dziś postaram się przybliżyć mój punkt widzenia, odnośnie tego jaki wpływ będzie miała zapchana sieć na cenę kryptowaluty Bitcoin Core.
Czy zapychająca się sieć Bitcoin zablokuje wzrosty na kryptowalutach?
Na początku rzućmy okiem na wykres obrazujący jak bardzo teraz wypełnione są bloki w sieci Bitcoin.
Możemy zauważyć że sieć Bitcoin zaczęła zapychać się na początku 2017 roku kiedy Bitcoin przebijał swój szczyt z poprzedniej bańki i jego cena oscylowała w okolicy 1000 $. Teraz sieć zaczęła zapychać się pod koniec marca, kiedy cena Bitcoina była w okolicy 4000 $. To 4 razy wyżej niż wcześniej ale jesteśmy obecnie w podobnym miejscu jak na początku 2015 roku, kiedy BTC było po rocznych spadkach (początek nowej hossy). Wtedy zainteresowanie Bitcoinem i wielkość bloków była mizerna. Co możemy zauważyć na poniższym wykresie, który przedstawia cały 2015 rok.
Zanim Bitcoin przebił swoje ATH z 2013 r. jego kurs wzrastał przez cały 2015 i 2016 rok, a bloki coraz bardziej się zapełniały. Zakładając podobny scenariusz obecnie kurs powinien wzrastać przez 2019 i 2020 r. żeby w 2021 roku osiągnąć nowe ATH, jednocześnie bloki powinny się coraz bardziej wypełniać. Niestety drugi warunek nie może być spełniony bo bloki już teraz są pełne i dochodzi okresowo do przeciążenia sieci. Skoro nie ma możliwości zmieszczenia większej ilości transakcji w bloku a SegWit i Lightning Network nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań, to pozostaje nam scenariusz ze zwiększającą się wykładniczo opłatą za transakcje w sieci Bitcoin Core. Co w rezultacie może doprowadzić do nowego ATH ale nie na cenie tylko na wykresie obrazującym opłaty transakcyjne. Historyczny wykres z ATH na poziomie 55 $ z opłat transakcyjnych osiągniętym w grudniu 2017 r. można zobaczyć poniżej.
Obecnie jesteśmy na poziomie ok. 1 $ jeżeli chodzi o średnią opłatę transakcyjną. Czy to dużo? Wg mnie bardzo, zważywszy że kiedyś można było przesyłać BTC bez opłat, a także na to że przyzwyczajeni jesteśmy do darmowych przelewów fiatów. Dlatego też prawdopodobnie ludzie zaczną masowo przerzucać się na inne kryptowaluty, które nie są tak drogie jak Bitcoin Core i nowe ATH na średnich opłatach transakcyjnych pokryje się czasowo z lokalnym szczytem na cenie Bitcoina ale nie będzie to nowe ATH na cenie, jak to miało miejsce w 2017 r.
Dodatkowo chciałbym zauważyć że Lightning Network zamiast odciążać sieć to dodatkowo ją obciąża, generując dodatkowe transakcje przy otwieraniu i zamykaniu kanałów LN. Biorąc powyższe pod uwagę uważam, że Bitcoin Core w obecnej formie bez zwiększenia bloku, nie jest w stanie osiągnąć nowego ATH na cenie. Oczywiście zawsze można zmienić protokół i zrobić hard forka żeby powiększyć blok ale coś takiego już miało miejsce w przeszłości kiedy powstał Bitcoin Cash. Czy teraz powstanie kolejna waluta np. “Bitcoin New Generation”, która powstanie w wyniku forka na Bitcoin Core? Czy Bitcoin Core nadal będzie istniał? Czy może “Bitcoin New Generation” będzie jedyną gałęzią która pozostanie a Bitcoin Core umrze? Czy gdyby tak się stało to czy to będzie “Bitcoin New Generation” czy dalej Bitcoin Core?
Bardzo dużo pytań na które nie ma w tej chwili odpowiedzi. Optymistyczny scenariusz to taki że powiększony zostajnie blok w sieci Bitcoin Core, wszyscy górnicy przerzucą się na nową gałąź, bloki nie będą już przepełnione i cena może spokojnie rosnąć na nowe ATH. Ja obstawiam jednak negatywny scenariusz, taki gdzie deweloperzy Bitcoin Core idą w zaparte do samego końca i nie pozwolą na powiększenie bloku, a jedynym ratunkiem dla użytkowników sieci będzie zrobienie kolejnego forka mniejszościowego. Tylko czy cena nowego forka “Bitcoin New Generation” będzie w stanie przebić kiedykolwiek pułap 20 tys.? Możliwe ale to już nie będzie Bitcoin Core tylko inna waluta oparta na protokole Bitcoin, a co się stanie z Bitcoin Core to już jest temat na zupełnie inny artykuł.
Jeżeli komuś znudziło się kopanie zawsze może pobawić się w tradera np. na popularnej giełdzie bitbay. I wtedy nie trzeba patrzeć na ceny prądu tylko śledzić kursy poszczególnych krypto-walut.
Myślę że osiągnie na fali euforii, choć podstaw ku temu logicznych nie będzie.
Zastanawiam się jak opłacalne jest teraz kopanie, głównie dlatego, że firmy takie jak PNT przenoszą się do Rosji czy Iranu. To dlatego, że w polsce jest to nieopłacalne czy w celu maksymalizacji zysku?
Wszystko fajnie z technicznego punktu widzenia ale niestety/stety tlum nie podaza za glosem rozsadku i mysle ze spokojnie grubasy wyciagna z nizin 2-3 tryliony $$$. Co za tym idzie nowe ATH na BTC jest jak najbardziej mozliwe. Oczywiscie po raz kolejny jest tylko i wylacznie wrozenie z fusow bo tego rynku nie da sie do konca zbadac. Co nie znaczy ze na spekulacji nie da sie zarobic czego i Wam zycze :):):)
Prezesie, technicznie rzecz biorąc masz rację i to bardzo ciekawa perspektywa, zwłaszcza kiedy market cap BTC jest wciąż bardzo wysoki, ale to crypto więc może stać się różnie. Bitcoin ma kilka atutów, które niewątpliwie działają na jego korzyść. Przede wszystkim długo budowana i rozpoznawalna marka. To nie pójdzie w zapomnienie tak szybko. W tym momencie BTC jest twarzą krypto a fakt, że jest tak wiele bezwartościowych projektów, z sukcesem wyłudzających pieniądze inwestorów, nie służy temu by prym Bitcoina miał szybko się skończyć. Najpierw rynek musiałby ulec wyczyszczenie z tego całego badziewia. Nawet w top 30 market capu jest wiele coinów, które są niczym więcej jak obietnicą stworzenia czegoś, na razie pustą. To nie jest dobre i poważne środowisko dla powstania kolejnej mocnej marki mogącej wygryźć BTC.
Co sądzisz o kryptowalucie XRP, jest trzecia pod względem kapitalizacji i nie zapycha sie. Czy to może być dobry temat na inwestycje? Jakie są wg Ciebie szanse na wzrost XRP?
długo Cię oglądam/czytam i za każdym razem się zastanawiam… Czy ktoś zna Twoja tożsamość i kiedy Kowalscy będą wiedzieć kim jest prezes? 🙂
Jasne że są osoby, które mnie znają 🙂
Obecnie niezrealizowanych transakcji jest w mempolu 5k a w szczycie bylo pamietam nawet ponad 230 k.
W artkykule brak wykresów… 🙁
Może być tak że przeglądarka albo jakiś program antywirusowy wycina Ci wykresy.
Argumenty się kupy nie trzymają. Ciekawe ile Prezes zainwestował w BCH
Jakieś kontr argumenty, czy tylko tak napisałeś bo Ci się nudziło? Albo chociaż pokaż w którym miejscu popełniłem błąd myślowy.
Scenariusz jak najbardziej prawdopodobny.