Binance

W jakie kryptowaluty inwestować – analiza najpopularniejszych walut

SEC odrzucił w piątek wniosek braci Winklevoss o utworzenie bitcoinowego funduszu inwestycyjnego, po czym BTC zaliczyło szybki zjazd ceny w okolice 960 $. Dziś już większość strat została odrobiona, co można potraktować jako siłę bitcoina, którego cena rośnie od września 2015 roku, niedawno osiągając swoje nowe ATH (najwyższa cena w historii).

Kurs bitcoina do dolara, wykres tygodniowy

W weekend mieliśmy kilka spektakularnych wzrostów cen na niektórych kryptowalutach m.in: DSH, XMR, ETH, ETH classic, LISK, ZEC, LTC, PPC, NMC.

Kurs dasha do bitcoina, wykres dniowy
Kurs monero do bitcoina, wykres dniowy
Kurs ethereum do bitcoina, wykres dniowy
Kurs ethereum classic do bitcoina, wykres dniowy
Kurs lisk do bitcoina, wykres dniowy
Kurs zcash do bitcoina, wykres dniowy
Kurs litecoina do bitcoina, wykres dniowy
Kurs peercoina do bitcoina, wykres dniowy
Kurs namecoina do bitcoina, wykres dniowy

Trzeba również zauważyć, że kapitalizacja całego rynku kryptowalut rośnie od 2015 r. przy jednoczesnym zwiększaniu udziału alternatywnych walut w stosunku do bitcoina.

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut
Udział bitcoina w całym rynku kryptowalut

Hossa na bitcoinie trwa już ponad półtora roku, w przeszłości nie mieliśmy tak długich okresów hossy na BTC. Kolejnym aktywem jest dash, gdzie systematyczne wzrosty są od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe aktywa dopiero w ostatni weekend wyszły z bessy. Najbardziej dynamiczne wybicie zaliczył PPC i NMC (kilkaset procent) gdzie bessa trwała od końca 2013 r. podczas której cena PPC i NMC spadła prawie o 95 %. Jak na razie największym przegranym jest litecoin, którego wybicie było najmniejsze.

Każde z powyższych walut miało już swoje 5 minut zaliczając kilku lub nawet kilkunastokrotny wzrost ceny. Oczywiście może się to powtórzyć przy bardzo silnej hossie ale trzeba wziąć pod uwagę, że od 2013 r. kiedy większość ówczesnych altcoinów zaliczała swój historyczny szczyt, minęło już sporo czasu i rynek kryptowalut mocno się rozbudował, dlatego też taki PPC dziś może już nie być tak ochoczo pompowany jak kiedyś. Pozostaje jednak sentyment starych uczestników rynku.

Od 2013 r. oprócz tego że rynek się bardzo rozwinął, to jeszcze powstało bardzo wiele nowych giełd na miejsce upadłych. Teraz liderem rynku już nie jest giełda, na której handlować można tylko bitcoinami tak jak kiedyś Mtgox ale giełda Poloniex z dużą ilością kryptowalut.

W związku z powyższym co zainwestować? Czy w bitcoina, który stabilnie rośnie od ponad roku albo może w dasha który rośnie od ponad dwóch miesięcy? A może w jakąś inną walutę, która ma większy potencjał do wzrostu. BTC i DSH są na swoich historycznych szczytach, co nie oznacza, że ich cena jeszcze nie wzrośnie, jeżeli hossa będzie trwać nadal. Kupując bitcoina i dasha musimy liczyć się z tym, że kupujemy na górce ale inwestujemy w waluty z solidnymi fundamentami.

PPC i NMC po wczorajszych wzrostach mogą równie szybko spaść. Jak byśmy wczoraj kupili przed wzrostem a dziś sprzedali na szczycie to mielibyśmy ponad 100 % zysku. Chyba nie jest dobrym pomysłem kupowanie czegoś, co właśnie wzrosło o 100 %.

ETH i XMR wyszły górą z dużych trójkątów i do swoich ATH mają jeszcze sporo miejsca. Jeżeli trend wzrostowy się utrzyma, powinny dać dobrze zarobić.

ETH classic i LISK odbiły się dopiero od dna, może się okazać, że nie będzie siły na większe odbicie albo poszybują w górę dając spory zarobek, może nawet rzędu kilkuset %.

LTC jest obecnie chyba najbardziej znienawidzoną walutą. Już tyle razy robiło zmyłki żeby później wrócić do punktu wyjścia, że obecnie już chyba tylko najwięksi fani tej waluty w nią inwestują. Dodatkową niewiadomą są chińskie giełdy, na których chwilowo wstrzymano wypłatę kryptowalut. Główny handel litecoinem odbywał się właśnie na tych giełdach, bez chińczyków może nie być już komu pompować ceny. Kiedyś główna giełda LTC była giełda BTC-e, która wybrała dasha i tam jest większy wolumen niż na litecoinie.

ZEC jako najmłodsza waluta z powyższego zestawienia mogłaby wyglądać obiecująco pod względem inwestycyjnym ale niestety gigantyczna podaż waluty na samym początku, skutecznie uniemożliwia większe wybicia ceny. Może za jakiś czas, kiedy procentowy dopływ nowych monet nie będzie już taki duży w stosunku do ilości monet na rynku, będzie okazja do inwestycji w Zcash.

9 komentarzy do “W jakie kryptowaluty inwestować – analiza najpopularniejszych walut”

  1. Mnóstwo kryptowalut znajdziemy na Coinbe. Sama zastanawiam się nad założeniem tam konta, moi znajomy skutecznie handlują tam walutami i nawet dobrze im idzie. Warto korzystać z sprawdzonych punktów.

    Odpowiedz
  2. Czy jest obecnie jakas kryptowaluta Na bardzo niskim poziomie takim jak bitcoin przed paru lat w ktora mozna wlozyc niewielkie pieniadze zapomniec na dluzysz cZas i moze cos wyrosnie ? Wiem ze gwarancji
    Na nic niema ale … 🙂

    Odpowiedz
    • Stratis wygląda jakby był w fazie pękającej bańki ale może to być równie dobrze przystanek przed ostatnią falą wzrostową.

Dodaj komentarz