Binance

W co inwestować a czego unikać w 2020 roku czyli plan inwestycyjny prezesa na nowy rok

Doszedłem do wniosku, że nie będę robił klasycznego wróżenia z fusów z przewidywaniami na najbliższy rok, tylko przedstawię mój plan inwestycyjny na ten rok, w którym skupię się na aktywach które mnie interesują. Tworząc ten plan musiałem przyjąć pewne założenia, co może wzrosnąć a co może spaść, gdzie jest duży potencjał, a gdzie najlepiej trzymać się z dala od rynku, co w rezultacie będzie prognozą ale wypływającą z mojego planu inwestycyjnego, a nie tylko rzucaniem cenami bez pokrycia.

Tworząc długofalowy plan inwestycyjny, mając nawet dużą wiedzę i doświadczenie, można popełnić bardzo prosty błąd, a mianowicie można zbyt łatwo ulec emocjom jakie mamy w danej chwili i nastrojowi jaki panuje obecnie na rynku, a przecież powinniśmy objąć naszym myśleniem dłuższe ramy czasowe i nie powinniśmy ulegać chwilowym emocjom. Dlatego warto sobie prześledzić wcześniejszy rok i przeanalizować jak wtedy wyglądał rynek i jakie targały nami wtedy emocje.

Kryptowaluty

Początek 2019 r. to bardzo niskie ceny i mega negatywny sentyment na rynku, później w połowie roku jakby odwrócenie o 180 stopni, rynek przegrzany do granic możliwości i hura optymizm na rynku. Końcówka roku znowu pełna pesymizmu i niepewności z niskimi cenami. Co dalej?

Mój plan zakłada dokupowanie topowych i użytecznych kryptowalut jeżeli cena będzie nadal spadać. Unikanie inwestowania w mało znane projekty, które bazują tylko na marketingu. Jeżeli cena już niżej nie spadnie, nie dokupowanie na lokalnych górkach z nadzieją że zaczęła się kolejna hossa. Nie sprzedawanie na stracie 90 % (to się mija zupełnie z celem). Wyjęty kapitał jest na tyle mały że ciężko byłoby tą stratę odrobić na innym walorze, a biorąc pod uwagę historię kryptowalut jest szansa na wzrosty nawet na shitowych coinach, jeżeli nastąpiłaby nowa bańka.

Planuję zakupić kryptowalutę Cosmos (ATOM), która wprowadza wiele usprawnień dla istniejących kryptowalut i jej wykres wygląda obiecująco. Niedawno mieliśmy złoty krzyż na tym walorze.

Akcje

Posiadam dwa shorty na Budimex i Echo, które są już bardzo blisko SL. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z poprzedniego roku z shortowaniem silnych trendów wzrostowych, to raczej w tym roku będę unikał zakładania krótkich pozycji na akcjach czy indeksach, choć dopuszczam wyjątki, jeżeli zauważę że jakiś indeks jest mega przegrzany albo jakieś akcje ekstremalnie przewartościowane jak np. CD Projekt. Wydanie Cyberpunka 2077 może być okazją do założenia shorta na CD Projekt ale bardzo dużo będzie zależało od tego na jakich poziomach będą wtedy akcje.

Planuję zakup akcji z polskiego rynku albo jakiś ETFów na indeks (WIG20 lub WIG40) albo longa na jakiś indeks w Polsce ale na pewno nie po obecnych cenach. Będę czekał cierpliwie na korektę na polskim rynku, żeby wejść w pozycje po dobrych cenach czyt. niskich. Planuję zakup spółek z sektora IT (Asseco, Comarch, ASBISc Enterprises PLC) i z sektora gamingowego (PlayWay). Napiszcie w komentarzach jakie są wasze propozycje akcji z sektora IT i gamingowego, a może jakieś inne sektory w Polsce są również warte rozważenia.

Metale szlachetne (złoto, srebro, pallad)

Posiadam już dość sporą ekspozycję na złoto i srebro czy to fizyczne, czy poprzez długą pozycję na srebro, czy poprzez akcje spółek złota Newmont, Barric i Anglogol, dlatego nie planuję powiększać już tych pozycji, chyba że doszłoby do dużych przecen, wtedy rozważyłbym zwiększenie pozycji. Palladu posiadam najmniej ale jego cena jest też teraz na szczytach, więc nie wydaje się sensownym pomysłem dokupowanie po obecnych cenach. Reasumując jeżeli cena kruszców będzie szła nadal w górę lub poruszała się będzie w trendzie bocznym to nie będę nic robił, jeżeli natomiast nastąpią większe przeceny to rozważę zakup. Nie biorę pod uwagę obecnie redukcji pozycji, ponieważ jest to pozycja długofalowa na lata.

Nieruchomości

Staram się trzymać z daleka od tego rynku ale posiadam shorta na akcjach dewelopera Echo. Nie planuję raczej kolejnych shortów a tym bardziej longów. Nie planuję też zakupu fizycznych nieruchomośći, ponieważ uważam że ceny obecne są na rekordowych poziomach i większa jest szansa na spadki niż na wzrosty. Jeżeli nastąpiłyby spadki to mogą one potrwać spokojnie dłużej niż 1 rok. W przypadku nieruchomości nie ma co się śpieszyć, lepiej wszystko sobie na spokojnie przemyśleć niż w ciemno inwestować bo inni inwestują. Czasami lepiej odłożyć kapitał żeby poczekał na okazję. Jeżeli chodzi o inwestycje na flipa, czyli zakup – szybki remoncik i sprzedaż, to obecnie rynek jest już dość mocno zapchany, a poza tym trudno o dobrych i terminowych fachowców, nie mówiąc już o okazyjnych cenach na usługi budowlane. Rentowność z wynajmu też systematycznie spada z roku na rok. Powyższe powody trzymają mnie na dystans od nieruchomości.

Fundusze inwestycyjne

W inwestowaniu unikam pośredników a co za tym idzie funduszy inwestycyjnych. Przeważnie nie da się inwestować unikając całkowicie pośredników ale fundusze inwestycyjne uważam za zbędny balast. Zostały stworzone dla wszystkich a tak naprawdę są dla nikogo. Zaawansowani inwestorzy nie potrzebuję funduszy bo sami są w stanie sobie wybrać walory, w które chcą inwestować, a początkujący nie znający się na rynku zupełnie wybierają przeważnie fundusz, który dawał największe zwroty w poprzednich latach, nie uwzględniając zupełnie sytuacji geopolitycznej, cykli koniunkturalnych i specyfiki danego rynku. Dlatego też ich wybory są najgorsze. Lepiej już kupić sobie po prostu ETF na indeks jak chcemy być na rynku akcji albo obligacje skarbowe jak chcemy bezpiecznie inwestować ale tego nie dowiecie się od doradców inwestycyjnych bo straciliby robotę.

Inwestycja w siebie

Dalej będę inwestował w rozwój swoich umiejętności nie tylko inwestycyjnych, bo wbrew pozorom żeby być dobrym inwestorem nie wystarczy trafnie przewidywać ruchy cen. Trzeba mieć jeszcze sporo doświadczenia z psychologii, zarządzania kapitałem, radzenia sobie ze stresem itd. Celowo napisałem doświadczenia a nie wiedzy, bo czasami mamy wiedzę ale nie potrafimy jej wykorzystać i przeważnie lepiej wychodzą na tym ludzie, którzy posiadają mniejszą wiedzę ale wykorzystują ją na maksa, dlatego nie zazdrośćcie innym sukcesów tylko zastanówcie się nad sobą, czy czasem nie przesadziliście z wiedzą. Więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Może uda się nauczyć jakiś nowych umiejętności, jestem otwarty na nowe doświadczenia i nową wiedzę, które później można wykorzystać w połączeniu z posiadanymi już umiejętnościami.

Inne

Obserwuję coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji ale patrząc na zeszły rok, moja inwestycja w krypto związane z SI nie przyniosła zysków. Mimo to nadal będę poszukiwał możliwości zarobku w tej branży.

Eksploracja kosmosu też wygląda bardzo obiecująco ale też ciężko na tym obecnie zarobić.

Napiszcie w komentarzach wasze propozycje inwestycyjny, może w połączeniu z moimi i innymi komentarzami uda się wybrać ciekawe projekty warte rozważenia. Tylko jedna wielka prośba nie piszczcie o scamach, o których usłyszeliście od naganiaczy. Piramid finansowych czy firm oferujących super zwroty z inwestycji unikajcie jak ognia.

Propozycje inwestycji z komentarzy

 • Przemysł konopny – konopie maja swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i budowlanym.
 • Fotowoltaika – Polska jest z tyłu świata w tym sektorze.
 • Browary rzemieślnicze – coraz więcej browarów rzemieślniczych zaczyna sprzedawać swoje akcje (np. Pinta, czy aktualnie browar Wrężel). Oferują one w zamian jakieś bonusy, plus oczywiście wypłatę dywidendy.

27 komentarzy do “W co inwestować a czego unikać w 2020 roku czyli plan inwestycyjny prezesa na nowy rok”

 1. Pingback: Weryfikacja prognoz na 2020 r. Ile zarobiłem w zeszłym roku – Blog prezesa
 2. Dzięki wielkie za wpis! Ja właśnie nie ulegam emocjom, tylko mam w drugą stronę – od ponad roku nie mogłam się zdecydować, a tu nagle takie boom… Szukałam czegoś długoterminowego, mieszkania, krypto, złoto itd., ale dalej nie wiem. Natknęłam się na kilka innych m.in. o alkoholach, ale nie wiem, czy to teraz warto.

  Odpowiedz
 3. Właściwie dzięki Prezesowi i paru innym blogerom 3 lata temu zacząłem rozważnie lokować swoje nadwyżki. Po kilku porażkach i błędach dziś wiem nieco więcej. Dzienne raporty YT oglądam wciąż z zainteresowaniem 🙂
  Co do TFI, to mnie akurat nieźle wyszło, prawie 21% za ’19. Nawet minus 5% kosztów, uważam to za niezły wynik. Wynik pociągnęły: rynek złota (kopalnie), papiery dłużne rynków wschodzących i akcje spółek wzrostowych. Więc się da, byle z głową, część portfela dla początkujących można próbować do oklepania się z tematem. Nie dokładam ale i nie żałuję.
  Nieźle się prezentują na GPW niektóre spółki z branży biotech. Tu widzę potencjał i systematycznie uzupełniam portfel. Również za oceanem sektor healthcare w tym biotechnologie, moim zdaniem rozwojowe rynki. Po korektach się zapakuje konkretnie.
  Część portfela uzupełniłem o tanią w styczniu energetykę (spółki amerykańskie), to perspektywa raczej 10-letnia niż chwilowy kaprys. Jest tanio więc korzystam.
  Na GPW mam też na oku branże recykling i transport. Czekam na przeceny.
  Krypto za głosem Prezesa 😉 W styczniu konkretnie wszedłem w dołku tylko w 2szt. w ETH i XRP. No i niech się pnie jak się pnie, na ETH dziś już prawie 100% 🙂
  I Forex, indeksy i pary walutowe. Ale to już ostrożnie i na świeczkach 5-15min i raczej dla sportu. Czasem coś wejdzie. Taki plan 2020, może wyjdzie 🙂

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Co sądzi Pan o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o młode osoby z niewielkim(lub żadnym) doświadczeniem w inwestiowaniu? Współpracuję z grupą Assay z Warszawy i jestem mimo wszystko bardzo zadowolny

  Odpowiedz
  • Tak jak napisałem w poście:
   “Zostały stworzone dla wszystkich a tak naprawdę są dla nikogo.” radzę unikać funduszy.

  • Jest dużo min, na które niefajnie jest nadepnąć. Z tego co wiem to Assay nie jest funduszem z typowym modelem inwestycyjnym tylko idą w projekty, które progresują. Jedno co Tobie powiem to nie wchodź w to za dużą kasę. Jeśli już to usadź tam jakąś rezerwę i powinno być w porządku, może się nauczysz czegoś a może zyskasz w czasie

  • Już dawno nie przyglądałem się tematowi, kiedyś tak ale odpuściłem ze względu na zbyt dużo problemów i małą rentowność.

 5. Ja od początku roku stawiam na ForCash (FCH) jak kurs tak dalej będzie się utrzymywał to jeszcze w tym kwartale potroję swój kapitał.

  Odpowiedz
 6. Hejka, czytam wasze wiersze i szukam najlepszego wersu. Może nie jestem górnolotny lecz chciałbym zrozumieć odrobinkę więcej z szumu o inwestycjach. Próbowałem tu i tam i jestem na stracie. Myślę jako laik chciałem zarobić ??! Za szybko. Teraz wiem , się nie da….”
  Shaolin&Casino” fajny text ale szukamy zysku w granicach min 10% z inwestycji, może się mylę
  Szukam guru, jeżeli istnieje, a co ważniejsze czy chce pomóc???
  Realnie, jeżeli robisz dobrą kasę to po co sprzedawać deal dla amatora, przecież może być lepszy i cię wyrzeźbi…IYAD
  Na koniec, nie jestem przekazowy, jak nauczyciel lub bardziej rodzic, chciałbym przekazać moje doświadczenia życiowe – córce a nie potrafię, myślę, że przekaz o inwestycjach będzie najlepszym sposobem na jej przyszłość i zapamiętanie mnie …..
  ona ma 15 lat i myślę, z to najwyższy czas aby dowiedziała się jak powinno się zarabiać, jakie to nie jest proste i co zrobić z zyskami
  Pozdrawiam czytaczy

  Odpowiedz
 7. na rynku NC jest sporo firm zajmujacymi się OZE columbus novavis czy photon mimo ze juz mocno podrożały to taki novavis przy kapitalizacji okolo 90 mln ma dalsze mozliwosci do wzrostu wedlug mnie dobra inwestycja z racji tego ze Polska w nadchodzacych latach bedzie liderem rynku w Europie pod względem przyłączen nowych mocy

  zamiast bitcoiny czy laitcoiny to jest pewniejsza inwestycja

  Odpowiedz
 8. Prezes ewoluował z krypto-cinkciarza, na prawdziwego Tradera ; ) Boeing, złoto, CD Projek, itp.
  A jeszcze niektórzy LISKa hodlerują, i modlą się o wzrosty… Oj nie słuchało się Prezesa, tylko krypto naganiaczy, hehe.

  Odpowiedz
 9. Zamykam shorty na ropie. Cena obecną zachęca do kupna na obecnych poziomach.
  Gram max. 3 pozycje uśredniajac w gore.
  STOP od każdej pozycji około 1.5 US
  ?

  Odpowiedz
 10. Internet of Things staje się standardem życia codziennego.
  Sztuczna inteligencja oraz IoT idą ze sobą w parze dlatego uważam, że właśnie od IoT może zacząć się większe zainteresowanie SI. Przyglądam się również branży związanej z robotami.

  Odpowiedz
 11. Witam Prezesie ja w tym roku skupie się na dwóch portfelach inwestycyjnych, pierwszy będzie porfelem kryptowalutowym, drugi porfel akcji dywidendowych. W porfelu z kryptowalutowym indek z top 5 atlcoinów z sukcesywnym uśrednianiem ceny. Z ideksu będe wyrzucał kryptowaluty które będą tracić moje 5 miejsce. Oraz dokupowanie cały czas BTC, Cardano, Trona i Iote z proporcją 40 % BTC 60 % Alty.

  Drugi portfel do 6 akcji z całego rynku świata na pewno Usa, Chiny oraz bardzo niedowartościowana Polska. 50 % akcji rynek gamingowy, kupienie CD – Projec jest w planie w najbliższym czasie za połowę pięniedzy w bliskim okresię, druga część zostanię zakupiona w momencie co najmniej 50 % przeceny. Będe brał firmy oparte o wysoki wskaźnik F -score i niski wskaźnik p/e shillera. Niskie zadłużenie najlepiej zerowe , duża wartość gotówki w posiadaniu firmy.

  Pozdrawiam 🙂 Bardzo fajny blog szczery z wartymi uwagami i przemyśleniami. W sieci śledze tylko blogi niezależnych inwestorów/ traderów i innym polecam tak robić ………

  Odpowiedz
 12. Z akcji to proponowałbym przyglądnąć się jeszcze innym metalom: miedź i stal wygląda dosyć ciekawe oraz gaz. Ja od zeszłego roku mam FCX, VEDL, Gazprom, RIO, SCCO, HBM, LYC, CLF, OXY. Po ostanim spadku w Argentynie kupiłem też CEPU i to mój strzał w 10tkę zeszłego roku. Z innych stricte ryzykowanych to TRQ – mimo perturbacji okazało się że jednak jest wola (ze strony rządu Mongolii) aby ten projekt dokończyć.
  Omawiane szeroko 5G myślę, że powinno też być dobrym kierunkiem rozmyślań. Tutaj Huawei jest liderem ale to wiadomo, że może być różnie. Ciekawie za to wygląda Nokia i można też rozważyć Ericsson – aczkolwiek tutaj już cena nie jest taka atrakcyjna.
  Z innych producentów sprzętu sieciowego to Netgear (NTGR) wygląda dosyć ciekawie patrząc stricte na wykres.

  Polska giełda to się nie znam ale słuchając tu i ówdzie to ten WIG20 jest zbyt mały a do tego napchany państwowymi molochami a to wiem jak się to u nas odbywa – ciepłe posadki dla znajomych królika. Co do S na CDP to już tyle się o tym mówi i pisze, że chyba cieżko będzie na tym cokolwiek z sensem zagrać – jak dla mnie temat spalony i przegrzany.

  Nieruchomości to może się 2008 r. powtórzyć, bo ludzie nie pamiętają. Każdy teraz oczywiście wie, że kredyt w walucie innej niż PLN to najstraszliwsze zło. Kredyt o zmiennej stopie procentowej przy niskich stopach, natomiast to już nie, to już jest wszystko cacy. Przecież to jest kompletnie niemożliwe i nierealne aby przez najbliższe 20-30 lat stopy skoczył na 10% albo 15%! Przy ustawowy ustalonym dobrobycie – niemożliwe i nierealne.

  Odpowiedz
 13. Witam prezesa.Moze prezes zainwestuje w przemysl konopny?Jest to temat bardzo rozwojowy.Konopie maja swoje zastosowanie w przemysle farmaceutycznym,budowlanym.Za granica juz od lat buduje sie domy z konopii.Konopie oczyszczaja glebe z metali ciężkich. Temat rzeka ,a mozliwosci zastosowania w przemysle jeszcze wiecej:-)Od kilkunastu lat zakaz uprawy tej rosliny jest stopniowo znaszony w wielu krajach.Mowa oczywiscie o konopii przemyslowej i medycznej.Trafnych wyborow w 2020!

  Odpowiedz
  • Dzień dobry
   Nie jest do pozycja na kilka miesięcy bardziej na kilka tyg. Przy tym muppet show na rynku ropy i przy obecnej cenie WTI moje spojrzenie to sortować i usredniac pozycje jeśli nastąpią kolejne wzrosty.
   Wygląda to obiecujaco…
   C. D. N.

 14. Również liczę na spadki na CD Projekcie – ciekawy jestem, jak to będzie wyglądało, bo na pewno będę chciał otworzyć pozycję oczekującą na spadki najpóźniej dzień przed premierą Cyberpunka z ceną niższą o 3% niż market, a w razie potrzeby stopniowo podnosić.

  Odpowiedz
 15. btc ma jeszcze czas na spadki do ok marzec/kwiecien
  obstawiam cdr short na 325 do 72
  ETFów na wig20 to nie polecam, 74% spółki z udziałem skarbu państwa
  zresztą u nas jeszcze etfy dopiero raczkują
  Prezes zaglądzasz na serwis Grzegorza Nowaka?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz