Binance

Bezkarne drukowanie pieniędzy

Dlaczego gorszy pieniądz wypiera lepszy?

Jeżeli mamy wybierać pomiędzy dwoma produktami, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, to przeważnie wybierzemy produkt tańszy. Dlaczego tak się dzieje? Zasada jest prosta, po co mamy przepłacać, skoro produkt pierwszy, wg naszej oceny, jest tyle samo warty co produkt droższy.
Diabeł niestety tkwi w szczegółach i przeważnie produkt tańszy jest gorszej jakości niż produkt droższy ale nie widać tego od razu. Dlatego też ludzie wybierają to co jest tańsze, a producent droższego produktu musi opuścić cenę, aby jego produkt był konkurencyjny, co pociąga za sobą obniżenie jakości. Następnie historia się powtarza i gorsze coraz bardziej wypiera lepsze.

 

Ta sama zasada dotyczy również pieniędzy. Na początku, kiedy pieniądz funkcjonował jeszcze jako czyste złote monety, ktoś wpadł na pomysł żeby dorzucić trochę metali obcych do złota, tak żeby ludzie się nie zorientowali. Pomysł przeszedł, bo na pierwszy rzut oka nie było widać różnicy. Po jakimś czasie okazało się, że w pieniądzu jest więcej innych metali niż czystego złota. Wszystko dlatego, że przeciętny człowiek nie jest stanie odróżnić lepszego produktu od gorszego, jeżeli różnice są niewielkie. Kiedy przyzwyczai się już do nowego produktu, to kolejny raz można obniżyć jakoś produktu, tak żeby nie zauważył różnicy. W końcu różnica jest już tak duża pomiędzy ostatecznym produktem a pierwotnym, że nie da się jej nie zauważyć. Przeważnie wtedy już jest za późno z różnych względów żeby wrócić do pierwotnej wersji.

 

Dlatego właśnie banki centralne mogą “bezkarnie” dodrukowywać pieniądze, właśnie w ten sposób niszcząc walutę, gdyż im więcej jest jej na rynku tym jest ona mniej warta. Po pewnym czasie nastąpi tylko hiperinflacja ale tym mało kto się przejmuje, wtedy po prostu porzucona zostanie stara waluta fiat na rzecz nowej, co już nie raz w historii miało miejsce. Stracą głównie na tym zwykli obywatele nieświadomi całej operacji.

1 komentarz do “Bezkarne drukowanie pieniędzy”

Dodaj komentarz