Binance

Kupiłem akcje Enea

dziennik-prezesa-23

Kupiłem akcje spółki Enea po cenie 6,36 zł za akcje poprzez brokera Alior. Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.

Cała branża energetyczna w Polsce jest mocno zdołowana ale na tym tle spółka Enea wygląda dość przyzwoicie, ma dobre wyniki, których nie odzwierciedla rynek. Dziś mieliśmy ATL (all time low). Przyczyn tego stanu jest wiele, po pierwsze niewydolność naszego państwa, spółka jest kontrolowana przez Skarb Państwa, odwrócenie się od węgla w kierunku zielonej energii, wysokie ceny węgla w polskich kopalniach. To może powodować że spółka nadal będzie spadać, dlatego nie zakładam SL ale zakładam dokupienie gdyby kurs jeszcze mocniej spadł. Spółka państwowa nie powinna zbankrutować, a obecne ceny są naprawdę niskie. Wskaźnik C/WK to tylko 0,17 a C/Z 2,54.

20 komentarzy do “Kupiłem akcje Enea”

 1. Jak sprawdzasz zadłużenie spółki przed zakupem ?: Czy jest to ważna informacja dla Prezesa w procesie inwestycyjnym ?

  Odpowiedz
 2. Prezes, mam pytanie dotyczace brokera Alior, gdyż zastanawiam sie nad wyborem brokera. Jeszcze nie inwestowalem na polskiej GPW a chcialbym zacząć inwestować. Dlaczego Alior a nie inny? Napewno mozesz cos podpowiedzieć 🙂

  Odpowiedz
  • Jak masz konto w Alior to jest to wygodne, jak masz w innym banku to będzie wygodniejsze założyć konto brokerskie u innego brokera.

  • Aaa ok 🙂 mam konto w kilku bankach wiec przyjrze sie bliżej ofercie każdego z nich. Zapytalem dlatego, gdyz myslalem, ze zapewne przeanalizowales oferte wszystkich brokerow pod wzgledem obslugi, oplat, wygody czy tez chociażby funkcjonalnosci aplikacji mobilnej, i dlatego wybrales Aliora

  • Handluje u kilku brokerów i nie gram daytradingu dlatego opłaty nie są dla mnie najważniejsze.

 3. Wychodząc z tego założenia,czy Alior i/lub PKP Cargo , które również są na historycznych minimach, a ich głównym udzialowcem jest skarb państwa, również potencjalnie mogą stanowić dobrą okazję do zakupu na długi termin przy ewentualnym uśrednianiu w dół? Wiem, że jeżeli chodzi o PKP to są pogarszające się wyniki finansowe, bunt pracowników odnośnie prezesa z nadania politycznego czy też malejący udział w rynku na rzecz mniejszych przewoźników. Alior natomiast miał/ma problemy przez kredyty we franku. Pytanie czy to według Ciebie jest już uwzględnione w cenie? Wiem oczywiście, że nigdy nie jest tak tanio by nie mogło być taniej 😉

  Odpowiedz
 4. A co w razie takich zagrań jak Sasina (apropo gościa który odpowiada za aktywa państwowe, a nie kończył ekonomii, a historię..) Sądzę, że możliwe połączenie wszystkich “energetyków” w jedną spółkę – na podstawie jego dotychczasowych poczynań (patrz Orlen i Energa)

  Odpowiedz
  • Cena Energy poszła w górę jak zapadła decyzja o wchłonięciu jej przez Orlen. Co do samego pomysłu połączenia to nie bardzo wiem co ma wnosić, im większy moloch tym trudniej się zarządza ale łatwiej wyprowadza kasę na lewo.

  • Enea wygląda wg mnie lepiej niż PGE ale mogę się mylić, zresztą jak dołują to wszystkie spółki i jak pójdą w górę to pewno też wszystkie spółki energetyczne. CCC nie jest tak bardzo zdołowana ale to nie spółka skarbu państwa, więc nie ma porównania.

 5. Witam. Chciałem przesłać mała grafikę dotyczącą BTC.
  Jak mogę ją do pana przesłać?
  Ciekawe jestem pana opinii na to co sobie rozrysowałem.
  Na dzień dzisiejszy to jest tylko taka moja analiza BTC.
  Jak dla mnie najważniejsze w tym wszystkim jest to, że
  BTC jest zmienny i te rozrysowane linie oporu, czy też wsparcia.
  Zmieniają się na bieżąco. Dlatego ta grafika jest tylko na najbliższe dni.
  Na wnioski przyjdzie jeszcze czas.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Ale to dopiero w poniedziałek prześlę. Bo w pracy mam wykresy odpowiednio ustawione.

  • Oczywiście to jest wersja robocza. Bo ten BTC zmienia się cały czas.
   W sumie mi chodzi o te linie nr 1,2,3,4 bo to są dla mnie poziomy wsparcia.
   imgur.com/7gwwSLz
   W wykresie odpowiednie średnie są tak dobrane, że sobie te linie 1,2,3,4 tworzę na podstawie tych średnich. Nie wiem czy to się sprawdzi. W tym wykresie BTC szło jakby po pierwszej linii wsparcia.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz