Binance

Jak rozliczyć podatki ze sprzedaży bitcoinów

3 kwietnia 2017 r. została wydana indywidualna interpretacja nr 2461-IBPB-2-2.4511.12.2017.2.BF dotycząca opodatkowania sprzedaży kryptowaluty Bitcoin.

Wnioskodawczyni opisała zaistniałą sytuację:

W 2011 r. Wnioskodawczyni zakupiła na giełdzie Bitcoiny. Wnioskodawczyni nie posiada żadnego potwierdzenia tej transakcji ponieważ giełda, na której dokonała zakupu już nie istnieje, a przelewu na giełdę dokonała za pomocą przekazu pocztowego. Wnioskodawczyni wskazuje, że jeżeli cena Bitcoina w bieżącym, tj. 2017 r. wzrośnie do satysfakcjonującego ją poziomu, to zamierza sprzedać Bitcoiny na giełdzie kryptowalut. Sprzedaż kryptowaluty Bitcoin nie nastąpi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej tylko jako osoba fizyczna.

W związku z powyższym zadała pytanie:

Jakie skutki podatkowe będzie rodziło sprzedanie w 2017 r. Bitcoinów, które zostały zakupione w 2011 r., na które nie posiada się żadnego potwierdzenia zakupu?

oraz napisała swoją interpretację:

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2017 r. składanym do końca kwietnia 2018 r. przychód ze sprzedaży Bitcoinów będzie musiała wpisać w rubryce 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), rubryka 75 (koszty uzyskania przychodów) pozostanie pusta, ponieważ Wnioskodawczyni nie jest w stanie udokumentować kosztów zakupu Bitcoinów w 2011 r. Na potwierdzenie operacji sprzedaży Bitcoinów Wnioskodawczyni będzie posiadała wyciąg elektroniczny z giełdy kryptowalut, na której dokona sprzedaży.

Powyższa interpretacja została uznana przez urząd za prawidłową.

Reasumując, przychód z tytułu sprzedaży zakupionej w 2011 r. przez Wnioskodawczynię kryptowaluty Bitcoin stanowić będzie przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy i wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym będzie miała miejsce sprzedaż Bitcoinów i w tym samym terminie wpłacić należny podatek. Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowanie

Przychód otrzymany ze sprzedaży bitcoinów wpisujemy w zeznaniu rocznym PIT-36 rubryka 74 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy). Można wpisać także koszty uzyskania przychodu  (nabycia bitcoinów), jeżeli posiadamy udokumentowaną transakcję zakupu, z podaniem dokładnej ilości i ceny BTC. Jeżeli kupowaliśmy bitcoiny na giełdzie, to powinniśmy znaleźć powyższe dane w historii transakcji. Niestety samo potwierdzenie przelewu złotówek na giełdę może być niewystarczające. Analogicznie należałoby podejść przy kupnie i sprzedaży innych kryptowalut.

Uzupełnienie

Została wydana kolejna interpretacja nr 0461-ITPB1.4511.27.2017.2.MR z której ważne są dwa stwierdzenia:

Jeżeli

podejmowane przez niego czynności nie są wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły, nie posiadają znamion działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
wtedy rozliczamy tak jak w powyższym przykładzie czyli na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy).

Momentem powstania przychodu podatkowego z ww. tytułu, w odniesieniu do (…) obrotu walutą i kryptowalutą jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż, przewalutowanie kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości pieniężne.

Uzupełnienie 2

Została wydana kolejna interpretacja nr 0112-KDIL1-3.4012.237.2017.2.PR z której wynika że wymiana jednej kryptowaluty na inną również podlega opodatkowaniu.

Zatem w tym przypadku występuje wynagrodzenie za wymieniane (sprzedawane) jednostki waluty wirtualnej za inne waluty wirtualne, którego wartość wyliczana jest na podstawie ich aktualnego kursu w stosunku do tradycyjnych walut (możliwe jest wskazanie wartości transakcji w złotych) a to oznacza, że występuje podstawa opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

Uzupełnienie 3

2017-12-01

Została wydana kolejna interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.240.2017.2.MGR z której wynika zupełnie coś odwrotnego niż w tej przytoczonej powyżej. Czyli że obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wymiany kryptowaluty na walutę fiat.

Natomiast w przypadku zamiany jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj Kryptowaluty, należy wskazać, że rzeczywistą wartość Kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę tradycyjną bądź dokonania zapłaty nią za towar bądź usługę. Tym samym, momentem powstania przychodów w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny, jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż – przewalutowanie na walutę tradycyjną, kiedy to Wnioskodawca otrzymuje określone wartości pieniężne.

Oprócz samego artykułu wiele przydatnych informacji znajdziecie również w komentarzach poniżej.

Uzupełnienie 4

2018-04-08

Została wydana kolejna interpretacja 0112-KDIL3-1.4011.31.2018.2.AN z której wynika, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wypłaty fiatów z giełdy. Ta interpretacja ma sens biorąc pod uwagę dużą ilość giełd, które już nie istnieją z różnych powodów. Rodzima nasza giełda Bitcurex została zhackowa, ponoć ukradzione zostały tylko kryptowaluty ale jak się w rezultacie okazało przepadły też wszystkie fiaty z kont bankowych giełdy. Gdyby chcieć opodatkować ludzi z tych fiatów to mamy złodziejstwo w biały dzień, bo ludzie nie dość że stracili pieniądze to jeszcze musieliby zapłacić państwu podatek. Czysty absurd, a to nie jest odosobniony przypadek. Największa giełda na świecie MtGox upadła w 2014 r. i ludzie do tej pory nie odzyski żadnych pieniędzy. Pytanie czy należałoby tych wszystkich ludzi opodatkować, tak jak uważa nasz rząd, ja osobiście uważam że jest to absolutna bzdura, czego potwierdzeniem jest powyższa interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek opodatkowania powstaje w momencie przelania środków PLN z serwisu (umownie giełdy) na jego konto bankowe. (…) W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe. (…) A zatem w przypadku obrotu kryptowalutą poza prowadzoną działalnością gospodarczą, momentem powstania przychodu jest moment kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości w walucie tradycyjnej.

Wydana został również indywidualna interpretacja 0111-KDIB4.4014.393.2017.3.PM z której wynika, że nie należy płacić podatku PCC.

“Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.” (…) W 2014 i 2016 r. Wnioskodawca nabywał jednostki kryptowaluty bitcoin na giełdach kryptowalut, czyli w serwisach internetowych, które oferują usługi polegające na kojarzeniu osób zainteresowanych kupnem i sprzedażą kryptowalut (dalej: „Giełdy kryptowalut”). (…) A zatem, skoro omawiane transakcje sprzedaży praw majątkowych – kryptowalut, będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług (będą z tego podatku zwolnione) to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawierania ww. umów (umów sprzedaży, na podstawie których Wnioskodawca będzie zakupywał kyptowaluty). Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut z przykładami i komentarzami

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2021 rok

266 komentarzy do “Jak rozliczyć podatki ze sprzedaży bitcoinów”

 1. Czesc,

  Jak ma sie kwestia opodatkowania kryptowalut do zagranicznych rezydentow podatkowych?
  Zakladam, ze stosuje sie do przepisow podatkowych kraju, gdzie jestem rezydentem – czyli w moim przypadku nie jest to Polska.

  pozdrawiam,

  Odpowiedz
 2. W takich sytuacjach to chyba najlepiej jest skontaktować się z jakimś sprawdzonym biurem rachunkowym. Dla mnie takie rozliczenia w zeszłym roku robiło biuro PERFEKT z Krakowa i wszystko było jak najbardziej w porządku

  Odpowiedz
 3. Trochę z innej beczki…
  W 2014 roku kupiłem znaczki pocztowe za 5 tys. złotych.
  Teraz mam kupca na te znaczki, który chce zapłacić za nie 25 tys. Zarobię 20 tysi
  Jaki podatek mam zapłacić? Jak to rozliczyć?

  Odpowiedz
 4. Prezesie, w 2017 kupiłem na giełdzie kilka razy krypto. Nie mam DG. PIT złożyłem, ale co z PCC?
  Należy płacić zaległy PCC, czy nie?

  Odpowiedz
 5. Witajcie!

  Przyznam otwarcie, iż dopiero zaczynam swoją przygodę z bitcoinami. Póki co jest to dla mnie “czarna magia”, ale próbuję dowiedzieć się jak najwięcej we własnym zakresie. Najważniejsze wydaje się zdobycie solidnej wiedzy z zakresu prawa, podatków i finansów. Czy możecie wskazać jakieś profesjonalne podmioty, które już świadczą doradztwo w tym zakresie? Im więcej czytam tym bardziej mam wrażenie, iż są to sprawy w dużej mierze “uznaniowe” i mało uregulowane, a temat jest poważny i warto byłoby zaczerpnąć wiedzy specjalistów.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Wpłaciłem na giełdę ok 900 zł grałem na krótko kupując tylko liska Daily tradowalem i kilka razy wpłaciłem pieniądze poprzez bankomat nie używając do tego konta. Zarobiłem w sumie z 300 zl. Musze to rozliczyć? Jestem zielony w temacie, dopiero dziś zorientowałem się że jakieś podatki trzeba płacić od krypto. To jest MOJ OBOWIĄZEK? Co będzie jak się z tego nie rozlicze? US ma jakiś wgląd do bitbay?

  Odpowiedz
 7. Miałem kupione btc na giełdzie bitcurex, która upadła.
  Mam tylko przelew na giełdę i wpływ z giełdy jako dowody transakcji.
  Przepadło mi ok 8 tys, a btc miałem na innej giełdzie, które zamieniłem na złotówki w 2017 i dokonałem przelewu na konto bankowe, jak to teraz rozliczyć ?

  Odpowiedz
 8. Proszę o podpowiedź przy wypełnianiu deklaracji (bez DG):
  – koszt to kwota za jaką kupiłem krypto
  – przychód to kwota jaką otrzymałem po sprzedaży krypto
  A co z prowizją giełdy? Czy przychód który mam wpisać w deklaracji to kwota przed pobraniem prowizji czy to co mi zostało finalnie?

  Odpowiedz
  • Prowizja giełdy powinna być kosztem ale czy US ja zaakceptuje to tego nawet sam US nie wie

 9. “Nasi informatorzy wskazują, że już na pierwszym spotkaniu zespołu powołanego z inicjatywy MF pojawił się pomysł przygotowania specjalnego podatku od kryptowalut. – Z uwagi na roboczy charakter spotkań jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych rozwiązaniach, które zaproponuje zespół – podkreśla resort finansów.Na razie jego prace przypominają raczej burzę mózgów. Pomysł podatku budzi zastrzeżenia m.in. w KNF i NBP. Uważają one, że może to doprowadzić do sytuacji, w której państwo będzie zmuszone do wzięcia na siebie wszystkich czynników ryzyka, jakie niesie ze sobą obrót kryptowalutami.

  – Podatek, jak i inne propozycje regulacji rynku „walut” wirtualnych, to na razie pomysły. Wszelkiego rodzaju regulacje powinny powstać przynajmniej na szczeblu UE – podkreśla nasz rozmówca z MF. Uważa, że jeśli państwa członkowskie uznają, że rynek ten trzeba objąć nadzorem, to temat podatku może nabrać realnych kształtów.” Dziś przeczytałem, więc skoro to na razie propozycje to niech mi ktos odpowie jaki mam niby płacic podatek i od czego skoro nic takiego jeszcze nie ma czarno na białym

  Odpowiedz
 10. Prezes. Jak dokładnie wyliczyć zysk/stratę z transakcji. Chodzi mi o giełdę bitbay.
  Przykład poniżej:
  Rodzaj Kurs Ilość Wartość
  Kupiłeś -> 14,44 -> 1,38504159 20
  Kupiłeś -> 13,82 -> 6,37648964 88,12
  Kupiłeś -> 12,99 -> 7,69822931 100
  Kupiłeś -> 6,98 -> 15,31661891 106,91
  Kupiłeś -> 6,9 -> 31,12173913 214,74
  Sprzedałeś -> 8,31 ->5,11423955 42,49
  Sprzedałeś -> 9,3 -> 9,98412699 62,9

  Tak jak widać powyżej kilka transakcji kupna po różnych cenach i na koniec sprzedaż po cenie wyższej niż dwa ostatnie kupna i tu pytanie w odniesieniu do której ceny liczymy zysk bo jeżeli liczymy pierwsze 3 zakupy to kupiłem po cenie wyższej niż sprzedałem i mam starte, ale jeżeli po cenie dwóch ostatnich to mam zysk. Napisz proszę jak to interpretować

  Odpowiedz
 11. Ja mam następujące pytanie: co jeśli osoba zakupiła krypto, przelała je na moje konto i ja je sprzedałem? jak to udokumentować i rozliczyć?

  Odpowiedz
 12. Witam,

  Powiedzmy, że zakupiłem krypto za 2000 zł, a sprzedałem z zyskiem za 2800 zł. W tym przypadku kosztu uzyskania przychodu jest większy niż 50% i czy w myśl nowelizacji ustawy PIT mogę go tak przyjąć, bo czytałem że trzeba spełnić określone wymogi żeby koszt mógł przekraczać 50% i czy zaliczamy do tego sprzedaż krypto?

  Drugie pytanie, czy jeżeli mam umowę o pracę, to czy mogę sprzedaż krypto doliczyć do praw autorskich na PIT-37 czy powinienem złożyć PIT-36?

  Serdeczne dzięki za pomoc!

  Odpowiedz
 13. Jeśli w 2017 kupiłem ileś sztuk bitcoina i wymieniałem go X razy za alty, ale ani razu nie sprzedałem niczego do fiat, to w myśl ostatnich interpretacji, należy jakoś odnotować kupno i wymiany za alty?

  Odpowiedz
 14. Przepisy nie są tak skomplikowane jak się wydaje. Weźcie porządnego księgowego i tyle. W 5 min wytłumaczy co i jak. Wszystkie przepisy są już od dawna trzeba tylko chwilę pomyśleć i tyle. Nie potrzebne są interpretacje, szukania kombinacji w necie różnych historii i teorii. Są róznę przepisy do różnych przypadków. Czytanie haosu i kombinacji w necie tylko wam komplikuje proste rozliczenia podatkowe.

  Odpowiedz
  • Mała szansa na znalezienie dobrego księgowego, większość nie radzi sobie z normalnymi rzeczami nie mówiąc już o kryptowalutach, choć oczywiście większość będzie mówiła odwrotnie.

  • Mam pytanie.Załozyłem sobie konto na giełdzie w grudniu i i handlowałem krypto , były to groszowe handle pomiedzy kryptowalutami, ale było ich dużo. Mam pytanie czy musiałem do tego zakładać DG i skoro obecnie jestem dużo na minusie to czy tez musze rozliczyć się z US mimo dużej straty?

 15. Witam wszystkich serdecznie. Jestem po lekturze całości i muszę przyznać, że mam niezły zawrót głowy”. Szczególnie zrozumienie języka tych “interpretacji podatkowych” – powala.

  A teraz mój przykład pod dyskusję:
  Mam na swoim portfelu – hipotetycznie oczywiście :))) – 100 BTC. Kiedyś kupiłem za dosłownie kilka złotych. One sobie leżały na “portfelu”. Dzisiaj 1 BTC to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatem postanawiam zacząć żyć. I tak w kolejności: w miesiącu na moje konto złotówkowe przelewam 4 razy po 2 BTC, czyli 4 transakcje po 100.000 PLN. Od każdej płacę od razu zaliczkę do US na PIT roczny 32% i nie wykazuję żadnych kosztów nabycia tych BTC.

  Pytanie: Zapłaciłem sumiennie podatek od całej kwoty transferu na złotówki i nic nie odliczałem. Czy US może się do czegoś przyczepić?
  A czy fiskus każe mi zapłacić również podatek od wartości pozostałych 92 BTC na moim portfelu?

  Wariant 2
  Mam te 100 BTC jak wyżej, ale postanawiam je przemnożyć na giełdzie X. I po transakcjach zarabiam 400 BTC. Przelewam je na mój portfel, ale nie zamieniam na złotówki. Czy płacę podatek? Od czego? Dzisiaj 1 BTC będzie wart 50000 PLN, jutro 100000 PLN, a po jutrze przyjdzie korekta i okaże się że mam… 5 PLN (tak słownie pięć złotych).

  Napisałem to, ponieważ zastanawiam się, że ktoś na głowę upadł, iż należy rozliczać każdą transakcję na giełdzie, gdzie codziennie jest inny kurs walut, a PIT 36 rozliczamy raz do roku. 10 lat temu BTC wart był 1$, a dzisiaj 10000 $. Przecież nie można udowodnić po 10 latach, że kiedyś kupiło się 10000 BTC za “grosze”.

  Moim zdaniem zasada powinna być prosta: nieważne ile mam BTC w moim portfelu. Ważne jest ile z tego portfela dokonuję zamiany na złotówki i czy zapłaciłem od tego dochodu podatek. A skąd miałem BTC, przy tylu bankructwach różnych giełd, jest nie do udowodnienia. Pozdrawiam wszystkich gorąco.

  Odpowiedz
  • Postępując zgodnie z literą prawa wpadamy z jednego absurdu w drugi. Jedna interpretacja przeczy drugiej, a kolejna dwóm poprzednim. Jeden urzędnik mówi inaczej niż drugi, nawet w obrębie jednego urzędu skarbowego, już nie mówiąc o tym, że co US to inne podejście do tematu. Kryptowaluty wyprzedzają obecne przepisy, które i tak już są mega skomplikowane i nierzadko przeczą jedne drugim. Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to, jak dobrze rozliczyć się z kryptowalut. Prawda jest niestety taka, że nie wiem jak bardzo byśmy się starali i jak sumiennie chcieli rozliczyć się z kryptowalut, to obecnie mamy małą szansę, że zrobimy to w 100 % dobrze. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowita likwidacja podatku dochodowego, która by wszystkim wyszła na dobre i w brem temu co myślą rządzący, państwo by na tym jeszcze skorzystało ale to już jest temat na inną dyskusję.

  • Witam, Prezesie . Czy można byłoby zrobić nowy odcinek o tej nowej ustawie? Nie ukrywam, że to jakiś absurd z tym rozliczaniem.

   Pozdrawiam!

  • Za bardzo kombinujesz I komplikujesz całą sprawe..drugi temat to dlaczego placisz 32% od 100tys? Skoro powinienes zaplacic 18 od 85tys I dopiero 32 od 15 I wyżej

 16. Witam. jako nowy w tym temacie chciałbym się dowiedzieć jako osoba fizyczna: czy dochód ze sprzedaży kryptowalut jest zaliczany do ogólnego rocznego dochodu? Mam stałą pracę, więc to nie jedyne źródło dochodu. Zatem, jeśli w pracy zarobie, przykładowo 80tyś zł brutto to raz dwa można przekroczyć próg na podatek w wysokości 32% 🙁 czy jest to liczone na osobną pulę? Dziś czytałem artykuł, że rozliczamy każdą transakcje, krptowalute na kryptowalute, kryptowalute na fiat… Rozliczamy się z wszystkiego na PIT-36?

  Odpowiedz
  • ale skoro z pracy mam już odprowadzany podatek przy każdej wypłacie, to jak, mam płacić dwa razy podatek z umowy o prace, jeśli dojdą do tego kryptowaluty?

  • Skoro już zapłaciłeś raz to oczywiście nie płacisz drugi raz podatku od umowy o pracę tylko od kryptowalut ale to co zarobiłeś na umowę o pracę liczy Ci się do progów podatkowych.

   Przykładowo na umowę o pracę zarobiłeś 50 tys. i zapłaciłeś podatek od tego w wysokości 18 %, dodatkowo zarobiłeś 50 tys. na kryptowalutach i do kwoty 85 528 płacisz 18 % a powyżej już 32 %. Czyli od 14 472 zapłacisz 32 %. To oczywiście w uproszczeniu bo jeszcze jest kwota wolna .

  • Mhmm. Czyli nie płacę od całości przykładowych 100tyś 32%, tylko od tych niespełna 15tyś jeśli przekroczę bariere 85tys? z pracy wypełniam pit37, a krypto pit36?

 17. Skoro przepisy są w Polsce do końca nie jasne i nie ma zapisów które by całkowicie regulowały kryptowaluty przez fiskus, czego mamy się z tego rozliczać skoro do końca to wszystko jest nie jasne ? Codziennie np robie tranzakcje na crypto, powiedzmy 100-200 operacji dziennie, podaje przykład:
  -100 operacji w ciągu dnia, 70% z nich mam dochód 1-2%, 30% z nich mam stratę 1-3%. Z definicji prawa każda tranzakcja powinna być opodatkowana jeżeli mam przychód tak? Jeżeli w ciągu roku czyli 365 dni x100 tranzakcji dziennie dokonałem 365 tyś tranzakcji z czego 300 tyś tranzakcji mam jako dochód jak to wszystko mam wpisać w pit? z czego jeszcze powiedzmy robi to ktoś na 20-40 walutach?

  Jak zwykle wg mnie w Polsce jest durne prawo z ogromnymi lukami urzędnicy nie potrafią niczego sensownego wymyśleć by ułatwić człowiekowi życie a przez durne przepisy jak zwykle kowalski dostaje po tyłku .

  Odpowiedz
 18. Nie znalazlem takiego komentarza jeżeli jestem rezydentem podatkowym w UK i chce posluzyc sie bitbay aby sprzedac krypto i zrobic przelew walutowy do Banku w UK czy muszę rozliczyć się z fiskusem w polsce badz go poinformować?

  Odpowiedz
 19. Co w sytuacji jeśli prowadzę działalność gospodarczą ale kompletnie nie związaną z kryptowalutami (firma transportowa). W ramach wolnego czasu, prywatnie czasami kupię i sprzedam na giełdzie jakąś kryptowalutę, wszystkie transakcje są wykonywane z i na moje prywatne konto bankowe. Transakcję krótkoterminowe, dla przykładu kupuję w poniedziałek za 1000 sprzedaję w środę za 1200. W miesiącu wykonuję do 50 transakcji. Jak dokonać rozliczenia pitu, czy jest to brane w jakikolwiek sposób przez us jako podlegające pod działalność gospodarczą?

  Odpowiedz
 20. Trochę z innej beczki, jak wygląda rozliczanie się przedsiębiorcy który na swojej stronie oferuje sprzedaż realnego towaru za BTC? Zakładając że sprzedaje towar w BTC za równowartość ceny w PLN (równowartość w momencie sprzedaży) to może wystawić rachunek w złotówkach? I czym różni się rozliczanie przy sprzedaży za pomocą BTC?

  Odpowiedz
 21. Idąc tym tokiem rozumowania to każdy lewy interes można tak zalegalizować – w 2011 kupno BTC jak było wtedy po kilka $ i teraz sprzedaje. 19%??? podatku płaci i wyprane. Rzaden US w to nie uwierzy nawet jest to prawda.

  Odpowiedz
 22. A ja zadam trochę inne pytanie, bo zdaje się, że nie padło. Rozumiem obowiązek podatkowy w momencie wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną. Tego typu transakcje przechodzą przez konta bankowe, a urząd może podczas kontroli sprawdzić wyciągi. Mam jednak pytanie. Jak urząd chce sprawdzić czy wymieniałem jedną kryptowalutę na inną? Z definicji kryptowaluty oraz tego, ze portfele do nich są nie dość, że szyfrowane to jeszcze anonimowe, Nie widzę szans na sprawdzenie transakcji. Tym bardziej, że te transakcje są przeprowadzane w “sieci” którą tworzą ludzie “kopiący” To właśnie ich maszyny dają moc obliczeniową do transakcji na kryptowalutach. Powodzenia w próbach namierzenia transakcji w tej sieci. Szczególnie jeśli połączenie jest dodatkowo szyfrowane. Jeśli się mylę to proszę mnie sprostować

  Odpowiedz
 23. A co w przypadku sytuacji, gdy chciałbym uniknąć 32% podatku i tylko część kryptowalut zamienić na fiat w grudniu tak aby zmieścić się na styk:) . Drugą część w styczniu. Czy wtedy zostanie to rozliczone w 2 pitach i uda się uciec przed wyższym progiem?

  Odpowiedz
 24. Mieszkam w UK od 12 lat mam zamiar sprzedać swoje Bitcoiny ale w UK jest podatek 50%,a w Polsce z tego co pamiętam 32% czy mogę przelac mojejemu tacie bitcoina a on może go wypłacić w ZŁ i wypełnić zwykly PIT jeżeli jest osobą fizyczna. Czy wystarczy ze ja otworzę kontow Banku w PL i sobie sam zapłacę podatek w PL

  Odpowiedz
  • Ale jego ojciec powinien zapłacić darowiznę 10%, a nie dochodowy skoro nie wiadomo od kogo to przyszło. US w życiu tego nie łyknie i wszystko mu zabiorą za pranie pieniędzy.

  • Skad masz informacje ze w Wielkiej Brytani podatek od kryptowalut to 50%? Z mojej wiedzy wynika, ze zyski z kryptowalut sa traktowane jako zyski kapitalowe. Kwota wolna od zyskow kapitalowych wynosi 11300 funtow. Do 43000 funtow zyskow ze wszystkich zrodel placisz 10% podatku od zyskow kapitalowych, a do 100000 funtow 20%. Jest to troche skomplikowane na poczatku, ale da sie ogarnac.

  • W UK nie ma 50% od sprzedazy krytpowalut. Albo placisz podatek jak od zyskow kapitalowych jesli jestes inwestorem (10 i 20%) albo jesli handlujesz regularnie to to jak self-emloyed i wtedy wg income tax rates.
   Nie oplaca sie w Polsce.

 25. odnośnie pyt.3 oczywiście chodziło mi o to, czy straty z giełdy czy forexu możemy odliczyć z zysków z giełdy Bitcoina?

  Odpowiedz
 26. Chodzi mi o odliczenie strat z lat ubiegłych (5 lat, 50% strat w jednym roku – to jest dla mnie jasne). Straty lub zyski z giełdy czy forexu rozliczamy na formularzu PIT 38.
  1.Czy straty lub zyski z giełdy Bitcoina rozliczamy na formularzu PIT 38 czy 36 dla osoby fizycznej?
  2.Czy jest to podatek 19% (jak z PIT-u 38 z forexu) czy 18 i 32% w zależności od wielkości zysków?
  3.Czy straty z giełdy Bitcoina można odliczyć razem z giełdy papierów wartościowych, akcji i forexu?
  pozdr

  Odpowiedz
 27. Witam co w przypadku jeśli zakup kryptowalut miał miejsce w grudniu a sprzedasz w styczniu koszty uzyskania przychodu można odliczyć tak samo jak w przypadku gdy obie transakcje miały miejsce w tym samym roku ?

  Odpowiedz
  • Tak.
   Koszty odlicza się dopiero w momencie uzyskania przychodu jeżeli chodzi o osoby fizyczne.

 28. Albo jeszcze jedna sytuacja: pierwsza osoba kupuje troche jakiejś kryptowaluty i wysyła to osobie drugiej. Osoba druga sprzedaje i odkupuje na korekcie. Czy ta osoba ma odprowadzic od tego podatek? Co, jezeli pozniej pieniadze zostaną przelane na konto osoby pierwszej?

  Odpowiedz
 29. Co należy zrobić w sytuacji, kiedy jedna osoba kupila jakąś kryotowalutę i przesłała jej część osobie drugiej. Ta druga osoba sprzedała ją i odkupiła podczas korekty i następnie wysłała calość osobie pierwszej. Która z tych osób powinna odprowadzić podatek? Ta druga osoba nie ma w takiej sytuacji dowodu zakupu danej waluty itp.

  Odpowiedz
 30. A co powinno się zrobić w takiej hipotetycznej sytuacji:

  Iksiński w 2010 roku chciał zobaczyć na czym polega kopanie bitcoinów, kopał przez kilka tygodni na swoim komputerze, w tym czasie wykopał (załóżmy, dla ułatwienia) 1 BTC i stwierdził, że to gra niewarta świeczki. W tym roku przypomniał sobie o tym, że posiada 1 BTC i sprzedał go za 50 000 złotych. Co w takiej sytuacji powinien zrobić? Jako działalności gospodarczej przecież tego nie zarejestruje, więc po prostu potraktować całe 50 000 jako dochód i od tego odprowadzić podatek?

  To by miało sens, tylko jest jedno “ale”. Każdy może powiedzieć, że wykopał BTC kilka lat temu, więc powstaje możliwość prania brudnych pieniędzy, czyli po prostu kupienia BTC na giełdzie, następnie sprzedania go i potraktowania całego przychodu ze sprzedaży jako zysk (tak jakby koszt wynosił 0). Mam rację?

  Odpowiedz
 31. Czy od zamiany BTC na LTC trzeba płacić podatek? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jeśli nie, to dlaczego BTC zamienione na złoto lub inny towar, to jest podatek, a kiedy krypto na krypto to bez podatku?

  Odpowiedz
 32. @MikiTriki Po 10 latach nie możesz sobie odliczyć kosztu uzyskania przychodu. Nie ważne za ile kupiłeś. Sprawa jest prosta – płacisz podatek od 1000$ w chwili sprzedaży czyli od 5000zł. Inna sprawa gdybyś w tym samym roku kupił i sprzedał, a dolar by szalał, wtedy masz zarobek (lub stratę) na prawach majątkowych, bo trzeba wszystko na złotówki przeliczać.

  Odpowiedz
 33. Witam, mam pytanie odnośnie rozliczenia kryptowalut. Załuóżmy sytuację że kupiłem krypto następnie je sprzedałem ze stratą(na giełdzie w kilku transakcjach, w przeciągu minuty wszystkie transakcje że stratą), a następnie kupiłem ponownie tą samą kryptowalutę i nic nie sprzedawałem, zatem odniosłem stratę przy sprzedaży, czy muszę więc rozliczać tą transakcję w picie czy mogę pominąć i złożyć deklarację pit 37?

  Odpowiedz
  • Jak masz stratę to wykazujesz w PICie stratę którą możesz sobie rozliczyć przez najbliższe 5 lat, nie więcej niż 50 % straty w jednym roku.

  • Ale czy mam obowiązek zgłosić tą stratę? Są to bardzo niewielkie kwoty i jeżeli nie ma takiego obowiązku to szkoda moich nerwów.
   Jeżeli tak to przy założeniu że kupiłem za 200 zł i sprzedałem za 100 zł to przychód wykazuje na poziomie 100 i koszty jego uzyskania 200?
   I najważniejsze czy muszę to rozliczać na pit 36? Jeżeli tak zważając że żona pracuje w oparciu o umowę o pracę to czy mogę się rozliczyć razem z żoną na pit36

 34. W 2017 roku zainwestowałem w krypto. Dopiero w 2018 chcę wypłacić podstawę, którą wchodziłem w krypto, a zysk z obrotu wciąż trzymać w krypto. Czy muszę wtedy złożyć zeznanie podatkowe w kwietniu 2018 za rok 2017, jeśli nie wykazałem zysku z przejścia w walutę fiat?

  Odpowiedz
  • I jeszcze jedno, mam kartę płatniczą dzięki której mogę kupić kryptowalutę, euro dolary, rupie forinty…….. itd. w każdej chwili mogę je wymieniać między sobą w zależności w jakim kraju jestem. To nic innego jak kupowanie jakiejkolwiek waluty w kantorze. Co w tedy

 35. Znalazłem kolejny ciekawy komentarz na forum bitcoin, tym razem użytkownika kosma:


  Ponieważ wiele osób zastanawia się nad tym w jaki sposób rozliczyć dochód uzyskany z obrotu kryptowalut i takich wątków na forum jest sporo to też wiele osób zastanawia się nad tym – co nam grozi za brak rozliczenia się z fiskusem? Jakie ustawodawca przewidział sankcje i też w jaki sposób dochodził będzie należnych podatków oraz w jaki sposób fiskus jest w stanie namierzyć podatników którzy obowiązku podatkowego nie dopełnili?
  Na wstępie zaznaczę, że postaram się operować językiem potocznym i zrozumiałym dla wszystkich oraz aby moich wypowiedzi na ten temat nie traktować jako sugestii ani tym bardziej podpowiedzi, i są to jedynie moje rozważania, przy których każdy głos w temacie mile widziany.
  Ponieważ temat jest bardzo obszerny, to wedle mojej oceny opiszę tylko najbardziej prawdopodobne warianty w sposób który mam nadzieję pozwoli naświetlić zagadnienie.

  ROZDZIAŁ I
  Obowiązki

  Osiągając dochód z obrotu kryptowalut spoczywają na nas niżej wymienione obowiązki:
  1. Odpowiednie udokumentowanie zdarzeń które mają wpływ na osiągnięty dochód.
  2. Na podstawie zestawienia udokumentowanych przychodów i rozchodów obliczyć dochód podlegający opodatkowaniu.
  4. Na stosownym formularzu PIT poinformować fiskusa o osiągniętym dochodzie i wynikającej z tego tytułu kwocie podatku do zapłaty.
  5. Wpłacie wykazanej w zeznaniu rocznym (PIT) kwoty podatku.

  ROZDZIAŁ II
  Sankcje

  1. Zaniechanie jednego, dwóch, trzech lub wszystkich czterech obowiązków jest czynem zabronionym które zakwalifikowane może być jako wykroczenie lub jako przestępstwo skarbowe i od kwalifikacji czynu uzależniona jest sankcja (kara).
  2. Za wykroczenie przewidziane są mniej surowe kary niż za przestępstwo i najniższy jej wymiar w 2018 roku wyniesie 210 zł (1/10 minimalnego wynagrodzenia).
  3. Z kwalifikacją czynu jako przestępstwo mamy do czynienia jeśli kwota narażenia skarbu państwa na uszczerbek jest wyższa niż 10 500 zł (5 x MW) i najniższy wymiar grzywny w 2018r. to 700 zł (MW / 30 x 10).
  4. Nakładając mandat lub karę grzywny, uwzględnia się stan majątkowy i rodzinny oraz dochody i możliwości zarobkowe.
  5. Bez względu na kwalifikację czynu odprowadzić też musimy należny podatek plus ustawowe odsetki za zwłokę (tzw sankcyjne) w wysokości 7% w skali roku.

  Kodeks karny oraz kodeks karny skarbowy przewiduje również inne kary ale na chwilę obecną je pominę uznając, że przewidziane są one dla cięższych przestępstw takich jak wyłudzenia podatku, fałszowania dokumentów, firmanctwo czy oszustwa podatkowe na dużą skalę. Pominąłem też maksymalny wymiar kar finansowych, z powodu jak wyżej.
  Najwyższe kary, czyli kary pozbawienia wolności orzeka się rzadko i stanowią one zaledwie 3% z wszystkich orzeczonych kar, a w tych 3% mieszczą się kary orzeczone za przestępstwa w podatku VAT (najczęściej), celne (przemyt) jak i przestępstwa za naruszenie przepisów akcyzowych (alkohol i wyroby tytoniowe).

  W tym miejscu warto wspomnieć o podatku sankcyjnym w wysokości 75%, o którym to często można usłyszeć, a który nakładany jest w przypadku nieujawnionych źródeł dochodu. Nieujawniony dochód to zupełnie co innego niż nieujawnione źródło dochodu i z takim przypadkiem najczęściej mamy do czynienia gdy organ skarbowy pozyskał informację na temat dochodu, a jego źródła w toku postępowania podatkowego nie chcemy ujawnić. Dotyczy to zazwyczaj dochodów uzyskanych z przestępstw (rabunek, łapówka ale też nielegalna działalność gospodarcza której nie chcemy ujawnić).

  ROZDZIAŁ III
  Dochodzenie

  Warto się zastanowić nad tym w jaki sposób US może pozyskać informacje o tym, że osiągnęliśmy dochód i jego nie opodatkowaliśmy?
  1. Do kontroli może nas wziąć z przypadku, czyli losowo (pseudo losowo bowiem typuje dział analiz) z bazy podatników i w trakcie kontroli uzyskać od podatnika informacje na temat uzyskanych dochodów.
  2. Do kontroli może nas wezwać z informacji jakie uzyskał od podmiotów zobowiązanych do tego. Warto nadmienić, że każdy bank, prawnik, notariusz i doradca podatkowy również, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy powinien zgłosić do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej jeśli w monitorowanych transakcjach dostrzeże transakcje na kwotę wyższą od 15 tys euro lub 10 tys euro gdy zachodzi podejrzenie, że transakcja jest nielegalna. Wtedy GIIF rozważa czy zgłosić taki przelew do US czy też nie, a jeśli zgłosi to wcześniej czy później wezwani zostaniemy do wyjaśnienia sprawy.
  3. Zakup nieruchomości lub drogiego samochodu też może skłonić US do przyjrzenia się naszym dochodom, w szczególności gdy z zeznań rocznych nie wynikają dochody pokrywające koszt wydatku.
  4. Donos życzliwego czyli tak zwana “informacja zewnętrzna” również może skutkować kontrolą, przy czym najpierw informacja przechodzi przez dział analiz.

  ROZDZIAŁ IV
  Zabezpieczenie

  Co zrobić w sytuacji gdy nie rozliczyliśmy się z fiskusem?
  1. Najprostsze rozwiązanie to dopełnić obowiązków ujętych w ROZDZIALE I i wraz z “czynnym żalem” złożyć zaległe zeznania oraz zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami. “Czynny żal” to instytucja donosu na samego siebie, która skutkuje brakiem sankcji za popełniony czyn zabroniony lecz aby przyniosła taki skutek musi być złożony zanim urząd skarbowy pozyska informację, że takowy czyn został popełniony, jak również musi być złożone zaległe zeznanie i odprowadzony podatek z odsetkami za zwłokę.
  2. Gromadzić dowody z okresu nierozliczonego lub je odtworzyć i złożyć zeznanie wraz z czynnym żalem gdy będziemy w stanie rozliczyć się pamiętając o tym, że okres przedawnienia wynosi 5 lat, liczone od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
  3. Odbierać każde wezwanie z urzędu skarbowego pamiętając o tym, że jego nieodebranie, po 14 dniach od zostawienia awiza uważa się za dokonane (skutecznie doręczone).
  4. Zlecić doradcy podatkowemu lub innej wykwalifikowanej osobie (ubezpieczonej) wyprostowanie zaległych spraw podatkowych z umową pisemną w której zleceniobiorca weźmie odpowiedzialność za ewentualne błędy których się dopuści, a które wynikną z jego niewiedzy lub niedbalstwa.

  Rozdział V
  Kontrola

  Najważniejsze podczas kontroli to aby brać w niej czynny udział, osobiście lub poprzez pełnomocnika. Dlatego tak ważnym jest abyśmy o tej kontroli wiedzieli i zawiadomienie o jej wszczęciu odebrali (o czym wspomniałem wcześniej).
  Ordynacja podatkowa przewiduje trzy rodzaje kontroli podatnika i są to:
  1. Kontrola podatkowa – polega na weryfikacji rozliczeń podatnika i kończy się protokołem, bez wydania decyzji
  2. Postępowanie podatkowe – wszczynane wskutek wykrytych nieprawidłowości podczas kontroli podatkowej i kończy je wydana decyzja lub postanowienie.
  3. Czynności sprawdzające – to ściśle określone w ordynacji podatkowej czynności, które swym zakresem są węższe niż kontrola podatkowa i też nadużywane w zakresie ich nieobejmującym. Kończy je podpisanie protokołu który nie zawiera oceny prawnej sprawy i w razie wykrytych nieprawidłowości skutkuje wszczęciem kontroli podatkowej.

  Obojętnie czy posiłkujemy się wiedzą oraz doświadczeniem fachowca w sporze z urzędem skarbowym, warto zapoznać się z ordynacją podatkową i też sobie zapamiętać:

  Art. 180. § 1. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

  Art. 187. § 1. Organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

  Art. 188. Żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innym dowodem.

  Jeśli w toku postępowania wydano decyzję z którą się nie zgadzamy to przysługuje nam odwołanie lecz mamy też możliwość wnieść uwagi i wypowiedzieć się odnośnie zebranego materiału dowodowego zanim decyzja zostanie wydana, co oczywiście może wpłynąć na kształt tej decyzji i warto z tego skorzystać.

  —————————-
  W powyższym starałem się zebrać wszystko co wydaje mi się istotne w temacie braku rozliczenia z fiskusem ale pewnie wiele rzeczy mi umknęło, to też temat proszę uznać za otwarty i rozwojowy 🙂

  Odpowiedz
 36. Czy koszt zakupu BTC w 2017 r. można rozliczyć przy sprzedaży BTC w 2018 roku? Pytam ponieważ koszt wg prawa podatkowego należy rozliczyć w roku w którym koszt ten wystąpił za artykułem pit.pl/2712-rozlicz-bitcoin-do-konca-roku-i-zyskaj-na-podatku-pit-17466/

  Odpowiedz
 37. Jeśli zarobiłem na kryptowalutach i wypłaciłem złotówki np w czerwcu 2017 jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej , następnie we wrześniu 2017 postanowiłem założyć działalność gospodarczą i rozliczać się podatkiem liniowym to jak mam się rozliczać za rok 2017?

  Odpowiedz
 38. Załóżmy że kupiłem 1BTC za 3000zł (przy kursie 1000$)
  Przetrzymałem go przez 10 lat. Dolar w tym czasie wzrósł do 5zł za 1PLN.
  Sprzedaję swojego 1BTC i dostaję 1000$. Po pzeliczeniu w kanotrze dostaję 5000zł

  Czyli mam zysk 2000zł. No ale … tylko dlatego że dolar wzrósł, a może BTC się zatrzymało ?
  Zgodnie z tym co jest proponowane, to powinienem zapłacić podatek od tych 2000$.
  No ale ja zarobiłem na kursie dolara a nie na bitcoinie, więc dochód wynikający z wymiany waluty w kantorze, jak i z przewalutowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli transakcje te nie są dokonywane w ramach prowadzonej działalności.

  No i co szacowne grono na to powie ?

  Odpowiedz
  • Zysk wymiany waluty wymaga płacenia podatku. To że nikt tego nie płaci, to już inna sprawa. Na tej transakcji przez te 10 lat inflacja zeżre z 70% i będziesz stratny.

 39. Powiedzmy, że wykopałem bitcoiny i nie mam udokumentowanego w żaden sposób kosztu ich zakupu, następnie sprzedaję je za łączną sumę 10000zł jako osoba fizyczna (nie jest to mój podstawowy dochód). Jak powinien zostać rozliczony wtedy podatek? Jaka stawka podatku powinna zostać zastosowana?

  Odpowiedz
 40. ciekawe to wsio jest niezmiernie… szczególnie kapiące śliną usta US. Jeżeli wykażę zysk z tytułu handlu krypto, to US niezmiernie chętnie przyjmie ode mnie kasę, a nawet weźmie moje działania pod mikroskop. Co będzie, gdy zakupię krypto za pokaźną sumkę – i jak w którymś artykule – nie będę mółl tego zakupu udowodnić, a po pewnym czasie okaże się, że zakup był błędem… i kasę stracę… Czy US uzna tą stratę? Wątpię.

  Odpowiedz
 41. Na forum.bitcoin.pl użytkownik multan zrobił ciekawy wpis jak wyliczyć dochód z handlu kryptowalutami jako osoba fizyczna. Pozostaje jeszcze pytanie kiedy należałoby założyć działalność gospodarczą ale na to chyba nie ma prostej odpowiedzi.


  Panowie i Panie, poniżej w linku jak wg. mojej i nie tylko mojej opinii (ale cały czas tylko opinii, nie porady prawnej) powinno wyglądać wyliczenie dochodu na potrzeby opodatkowania:

  Przede wszystkim:
  1. Każda transakcja musi być rozliczona osobno. Kwota przychodu to nie jest wartość łączna sprzedaży w trakcie roku minus łączny koszt zakupów, ale suma wartości przychodów wszystkich transakcji z osobna.
  2. W tym celu należy każdą transakcję rozliczyć, czyli wyliczyć wartość sprzedaży (to proste) oraz wartość kosztu wg metody FIFO- pierwsze przyszło, pierwsze wyszło (to już bardziej skomplikowane i czasochłonne), ponieważ do wyliczenia dochodu musimy znać wartość za jaką nabyliśmy walutę którą akurat sprzedajemy.
  3. Po każdej transakcji sprzedaży trzeba zrobić podsumowanie jaki pozostał po transakcji stan konta, czyli musimy wiedzieć ile walut w jakich cenach zakupu posiadamy, żeby było łatwiej liczyć koszty do kolejnych transakcji sprzedaży.
  4. Jeżeli mieliśmy transakcje z zyskiem i transakcje ze stratą to jedne i drugie się liczą do dochodu za dany rok, po prostu je sumujemy.
  5. Jeżeli nie ma działalności gospodarczej koszt zakupu kryptowalut można wykazać dopiero w momencie ich sprzedaży (czyli nie jest jak niektórzy myślą, że jeżeli za wszystko co zarobili w trakcie roku kupili walutę to nie mają dochodu). Mają dochód z wszystkich wykonanych transakcji sprzedaży, a walutę którą zakupili i nie sprzedali będą rozliczać jako koszt do wyliczenia przychodu z kolejnych transakcji w nowym roku.

  Poniżej wyliczenie dla sytuacji kiedy gracz wykonał jedynie 10 transakcji w trakcie roku.
  Jeżeli ktoś wykonał setki/tysiące transakcji, to dopóki giełdy nie wyjdą z narzędziami obliczającymi dochód, trzeba się zaprzyjaźnić z excelem. Innej drogi chyba nie ma (jeżeli ktoś zna chętnie poznam)
  Plik oglądajcie w rozmiarze 65%, aby mieć widoczność na całą kalkulację, po lewej stronie historia transakcji, a po prawej jak została rozbita na wyliczenie dochodu. Koszt prowizji również można wliczyć do kosztów transakcji, ale to już się robi jaki sajgon (prowizje się płaci raz w PLN, raz w krypto itp) że ja odpuszczam, po prostu zapłacę podatek od nieco wyższej kwoty dochodu niż w rzeczywistości osiągnąłem.

  docs.google.com/spreadsheets/d/1nCk_D5SSCDYaZBHT3utyUjHHTYufn8rZ8rSFNdGhcSA/edit?usp=sharing

  multan

  forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=414189#p414189

  Odpowiedz
 42. A co w takiej sytuacji? Powiedzmy, że kilka lat temu nie prowadząc wówczas działalności gospodarczej nabyłam pewną ilość jednostek BTC – “x”. Od tego czasu, dokonałam szeregu transakcji na giełdach kryptowalut, wymieniając BTC na inne coiny, przez co obecnie jestem w posiadaniu “y” jednostek jednego coina i “z” jednostek drugiego coina. Obecnie prowadzę działalność gospodarczą. Chcę wymienić coiny na PLN. Mogę się rozliczyć w ramach prowadzonej działalności?

  Odpowiedz
 43. A ja mam inne pytanie, co gdy kupiłęm np 0,5BTC 10 tyś btc, później zaś dokupiłem np za 5tyś 0,3BTC, czyli mam razem 0,8BTC (wydałem na to przykładowo 15tyś). Następnie sprzedałęm tylko 0,4BTC za 6tyś, kiedyś tam indziej 2BTC za 3tyś. itd.. Jak tu zastosować metodę FIFO? odp nie da się. Metodę FIFO można zastosować gdy równe sumy kupujemy i równe zbywamy inaczej wg mnie nie jesteśmy w stanie dojść które było pierwsze, a które nie.

  Odpowiedz
 44. Krótkie pytanie.
  1.Wpłacam na giełdę 1000 PLN
  2.Kupuję krypto za 1000 PLN
  3. Sprzedaję krypto za 2000 PLN
  4. Kupuję krypto za 2000 PLN
  5. Koniec roku!

  Jaki mam podatek do zapłaty?
  Ponieważ każdy mówi, że powstaje obowiązek podatkowy w momencie wymiany fiat/krypto, ale skoro moje koszty > przychodu, bo -1000 (2) + 2000 (3) – 2000 (4) = -1000 to czy mam coś w tym roku deklarować w PIT?

  Odpowiedz
 45. Mam pytanie:
  Czy jest gdzieś określone czym jest giełda kryptowalut? Czy podlegają one jakimś rygorom KNF, MF itd. ? Czym jest transkacja na takiej quasi giełdzie? Co w przypadku gdy nie mam dostępu do portalu/giełdy i nie wiem ile wykonałem tam transkacji czyli nie wiem co i ile mam rozliczyć?Czy KNF gdzieś to przetrzymuje? Czy mimo bankructwa giełdy nie powinno się mieć wglądu do transkacji? Czy wyciągi wygenerowane z takiej quasi giełdy mają jakąkolwiek moc prawną czy sa one respektowane do rozliczania z US? Co w przypadku gdy giełda poprzez niedbalstwo cofnęła wcześniej wygenerowane transkacje kupna/sprzedaży (tak zrobił Currex w 2013 roku), co w przypadku gdy mimo przeprowadzonej transakcji pieniądze USD i EUR zostaja potrącone żeby zrekompensować kradzież środków(tak zrobił Bitstamp w 2015r.). Co w przypadku gdy giełda wykonała transakcje bez pokrycia (tak zrobił MtGOX)? Co w przypadku gdy wykonałem transkacje i zleciłem przelew , a giełda została zamknięta (eBTC) Co w przypadku gdy nie zgadzam się ze sposobem przeliczenia transakcji przez quasi giełdę (głośna afera ze sposobem naliczania prowizji przez Bitstamp)? Co w przypadku gdy giełda wykonała transakcje automatycznego kupna i sprzedazy niezgodnego ze sztuką jaka jest opisana na rynkach forex i akcji (słynny silnik MtGOX które robił różne dziwne zlecenia) Co w przypadku gdy nie otrzymałem reuglaminu do podpisania w raz z opisem ryzyka w wersji polskiej i papierowej tak jak ma to miejsce przy rynkach FOREX i giełd akcji? Reasumując czy transakcje takie quasi giełdy można wogóle jakkolwiek traktować prawnie ? Czy nie za daleko są tu wyciągniete wnioski o “transakcjach” i analogii do bardzo regulowanych rynkach takich jak forex? Czy US nie bedzie kwestionował dziwnych plików CSV z giełdy krzak w Honolulu , albo jakiejkolwiek innej pseudo giełdy? czy nie powinno sie zatem rozliczać ile po prostu zarobiłem bo mam na koncie bankowym i ile wydałem z tego konta do czasu gdy wszystko się nie ureguluje oraz giełda kryptowalut nie zdobędzie statutu prawnego ?

  Odpowiedz
 46. no dobrze.
  Jestem troche zielony ale skoro nbp mówi że BTC nie jest legalnym pełnoprawnym środkiem płatniczym i pewnie reszte kryptowalut traktuje podobnie. Skoro to wirtualna zabawka dla amatorów, straszliwie ryzykowna itp…. A jednak starają się wszyscy jakoś coś uszczknąć z tego tortu. Podatki z jednej strony a z drugiej chęć blokady i delegalizacji całego rynku krypto walut. Jak zawsze obłuda systemu skarbowego w koalicji z bankami. Potrwa to zapewne do momentu aż ktoś wymyśli sensowny system podatkowy albo lawiny nie da się zatrzymać. Krypto-waluta niewiele się różni od systemu innych walut. Płacimy w sklepie kartą (czy wyciągamy gotówkę) to tylko elektronika i szum na łączach przelatuje z banku do banku. Pieniądz już jest bardziej wirtualny niż kiedyś. To czym straszy nas NBP dotyczy ich też – ataki hakerów na systemy bankowe mogą wyczyścić nasze konta bardzo sprawnie, ponadto instytucje rządu mogą blokować nasze konta (takie widzimisie). To co boli KNF i NBP to że są to pieniądze poza ich kontrolą a ludzie chcą i mogą być wolni. Obecnie krypto są już bardziej bezpieczne niż banki (rozproszenie stanów portfelii). Podejrzewam że rozbudowane moduły statystyczne banków już zauważyły odpływ pieniędzy na rynki krypto. Tak że może im runąć ten cały system – ich własna o wiele większa bańka inwestycyjna 😉

  Odpowiedz
 47. A ja mam takie proste pytanie:
  W PKPiR przychód ze sprzedaży bitcoina należy wpisać w rubryke 7 (wartość sprzedanych towarów i usług) czy może w rubrykę 8 (pozostałe przychody?)

  Odpowiedz
 48. Ja wam powiem jedno – nic nie płaćcie tym xxx !! Założyć konto na babcie, wypłacić kase i niech sie … ta banda złodziei ! Za moje żreć, chlać i willi budowac nie będą !!!!

  Odpowiedz
 49. A co w sytuacji, gdy pieniądze wpłacone na giełdę pochodzą z kredytu? Wpłaciłem 3 partiami od sierpnia tego roku, obecnie już wypłacona została cała wartość kredytu, a na giełdzie zostały jakieś małe kwoty zysku. Wg. mnie przychód – koszty (kredyt) =dochód 0. Czy w Picie za 2017 powinnam o tym pisać

  Odpowiedz
 50. Kolejna interpretacja zgodnie z którą wymiana btc/alty generuje przychód – sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=519876&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

  Odpowiedz
  • W interpretacji mowa jest o przychodzie. Jeżeli dobrze rozumiem to przy zamianie crypto/crypto nie ma dochodu, bo wartości walut w momencie wymiany są takie same? Należy więc zaksięgować transakcję, natomiast dochód, zgodnie z interpretacją wcześniejszą jest dopiero po zamianie crypto na fiat?
   Pytanie jakim dokumentem to zaksięgować?

 51. Jesli zainwestowalem w tym roku 20k w krypto a w przyszlym roku dopiero wyplacam calosc, zalozmy 40k to w rozliczeniu za 2016 wpisuje strate? Czy w rozliczeniu w 2017 bede musial placic podatek od 40k czy zysku 20k?

  Odpowiedz
 52. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób prowadzić ewidencję obrotu kryptowalutami. Załóżmy, że prowadzimy poprawnie działalność gospodarczą i rozliczamy się na podstawie ksiąg podatkowych. Jak powinien wyglądać dokument potwierdzający nabycie/zbycie kryptowaluty. Bitbay nie oferuje takich dokumentów, jedynie wystawia fakturę za obsługę (prowizje) miesięcznie. Wydruk historii operacji jest dosyć niejasny i nie sądzę by był czytelny dla US. Czy ktoś mógłby się podzielić się informacją jaki taki dokument powinien wyglądać i jak sobie ułatwić pracę jeżeli wykonuje się sporo transakcji w ciągu miesiąca.

  Odpowiedz
 53. Co w przypadku gdy zainwestowałem w krypto przykładowo 10 000 zł rozdzielając je pomiędzy kilka polskich giełd. Przelewałem środki w krypto pomiędzy tymi giełdami i bywało, że zamieniałem je na złotówki ale, nigdy jednorazowa kwota zamiany na złotówki nie była wyższa aniżeli te 10 000zł, zawsze niższa i ponownie za nie kupowałem krypto. Ogólnie jakby zsumować ten obrót i wymiany podejrzewam, że mogła być wyższa. Co w takim przypadku ?

  Co z kontraktami np. trzymam swoje krypto na giełdzie w formie kontraktu oprocentowanego i co 1 min mam podsumowanie i dostaję jakiś tam niewielki % tego ?

  Odpowiedz
 54. Jest jeszcze inna kwestia. Jeżeli otrzymałem krajowy bądź zagraniczny za pośrednictwem BTC ( lub innego krypto ) i chcę te pieniądze przeliczyć na złotówki, to czy wtedy pojawia się obowiązek podatkowy? Dlaczego miałbym być stratny na zwykłym transferze bankowym?

  Odpowiedz
 55. Co się stanie w wypadku gdy ktoś prowadzi konto w BTC z opcją automagicznego przewalutowania na USD / PLN przy płatności kartą do tego konta? Jak coś takiego rozliczyć?

  Odpowiedz
 56. Ja to widzę tak mam 2 słubki w historii transakcji na giełdzie kupno to moj koszt sprzedaż to mój zysk. Odejmuję od zysku koszty i wychodzi dochód. I od tego dochodu 19%. Mam rację ?

  Odpowiedz
  • Robiąc inwentaryzację wychodzi że robiąc na 2 słupki tzn wszystkie sprzedaże – koszt zakupów
   wychodzi inny wynik niz z metody FIFO. A z tego co wyczytałem w necie to podobno powinno się robić inwenturę roczną na zasadzie FIFO, ale gdy będziemy mieli setki czy tysiące transakcji zakładając że duzo handlujemy czy też używamy bota to policzenie tego przez FIFO jest niemożliwe, chyba że będziemy trzymali się zasady że sprzedajemy taką samą ilość jak zakupujemy.

 57. Rozumiem, że sprzedając krypto np w październiku mogę wstrzymać się z poinformowaniem US do kwietnia/terminu PIT? Nie powinienem podatku zapłacić od razu?

  Odpowiedz
 58. Witam
  Chciałbym uczciwie sprzedac BTC zakupione i pomnozone dawno temu bez mozliwosci udokumentowania tego, czyli zaplacic podatek od calosci. Prowadze DG zwiazana z wydobyciem kryptowalut na podatku liniowym. Czy moge wpisac sobie te btc z dawnych czasow na stan firmy i zaplacic od nich te 19%? Czy w takim przypadku musze od razu do 20 nastepnego miesiaca uiscic caly podatek? Interesuja mnie tez sposoby optymalizacji podatkowe zapewne przez spolki offshore czy jakies cypryjskie wehikuly. Jakie sa plusy i minusy takiej optymalizacji i przy jakich kwotach to sie oplaca i czy nie przeszkadza w korzystaniu z tych pieniedzy w codziennym zyciu?

  Odpowiedz
 59. Chyba dalej nie widze 100% jasne odpowiedzi na proste niby pytanie.

  Chodzi o powszechna sytuacje gdy kupujemy krypto w roku np 2017 ale sprzedajemy juz w innym roku np 2019, zakladam ze krypto rosnie i nie ma straty.

  Co z kosztami, normalnie odejmujemy od przychodu 2019, koszt z 2017 i mamy dochod do rozliczenia, czy obowiazuja jakies 50% kosztow, 5letnie limity kosztow i inne cuda ksiegowosci i interpretacji.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Czy jeśli kupując np. w tym 2017 roku krypto i część z nich zamienimy na fiaty i wypłacimy (ale nie mamy dochodu tylko stratę), następnie resztę krypto sprzedamy w 2018 i Total mamy dochód, to powinniśmy się rozliczać dopiero w 2019 i wtedy wpisać całkowity koszt i przychód w PIT? Czy jeszcze w 2018 powinniśmy wypełnić PIT mimo straty?

   Pozdrawiam

  • W 2018 r. składamy pita wykazując stratę. W 2019 r. składami pita w którym możemy rozliczyć 50 % straty z roku 2017. W następnym roku możemy rozliczyć drugie 50 % straty.

  • Jeszcze tylko chciałbym jedno doprecyzować i daje spokój 🙂 Rozumiem że do pita nic nie dołączam, wpisuje tylko “gołe liczby” a cała reszta jest tylko w razie kontroli ?

  • Panie Prezesie kochany

   Zadalem pytanie o rozliczenie z roznych lat i odpowiedzial Pan mi ze rozliczyc normalnie czyli odejmujac koszty od przychodz.

   Nastepnie kolejne osoba pan Daniel spytala w sumie o to samo i juz Pan powiedzial ze odlicza sie tylko 50% kosztow.

   Pan Daniel sprzedal tez w 2018 walute kupiona w 2017 dokladnie o to o co pytalem tylko on jeszcze jakas strate mial ale jemu odpowiedzial Pan ze ma wyliczyc tylko 50% kosztow a u mnie 100%

   Doprawdy nie rozumiem

 60. Jeśli kupuję bitcoiny za złotówki na giełdzie w czasie korekty np w cenie 6000 $ za 1 btc , następnie gdy cena urośnie do 11 000 $ to wtedy sprzedaje , następnie znowu za złotówki które są na giełdzie na moim balansie z poprzedniej transakcji kupuje bitcoiny gdy znowu jest korekta w cenie 6000 $ to nie płacę podatku ? podatek płacę dopiero jak wypłacę złotówki z giełdy na konto bankowe? z góry przepraszam jeśli moje pytanie się powtarza

  Odpowiedz
  • Zasadniczo podatek powinieneś zapłacić od każdego dochodu, czyli wtedy kiedy zmieniasz kryptowalutę na walutę fiat.

 61. Cześć,
  Załóżmy, że chce kupić jako osoba fizyczna BTC za 100tys zł na giełdzie.
  Załóżmy, że na giełdzie nie wiem od kogo kupuję więc nie mam żadnych danych osoby sprzedającej. W której rubryce pcc powinienem umieścić ta kwotę ? W rubryce 25 Umowa sprzedaży gdzie nie wiadomo od kogo kupiłem? Czy w rubryce 44 Inne ?

  Pozdrawiam,
  Pawel

  Odpowiedz
 62. Witam,
  a co z np. taką sytuacją:
  Załóżmy że w 2013 roku przez kilka miesięcy bawiłem się kopaniem, później przestałem i zapomniałem o sprawie.
  Robiłem to prywatnie (bez działalności), badawczo, na własnym domowym komputerze – wtedy jako ciekawostka bez nastawiona na realny zysk…

  Teraz odkurzyłem mój portfel i chciałbym go spieniężyć…

  Pytanie1:
  Rozumiem, że po przelaniu BTC na giełdę czy przez Kantor i zamiany ich na ZŁ – będę miał obowiązek podatkowy 18/32%
  Czy sprzedaż musi być rozliczona koniecznie a PIT-36?
  W PIT-37 też jest rubryka „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” (pozycje 52 i 53)
  – No to który PIT37 czy PIT36 – będzie odpowiedni?

  Pytanie2:
  Czy i jakie problemy mogą wyniknąć po sprzedaży – chodzi o potencjalne pytania skąd pochodzą moje BTC?
  Czy US możne się zainteresować jak pozyskałem środki? Jak się tłumaczyć?
  Kopałem prywatnie bez działalności, nie mam żadnych dowodów ze “kopałem”.
  Mam jedynie informacje o wpływaniu środków z kopalni (polmine – która już nie istnieje) na mój portfel – wszystkie daty z 2013 roku.

  Odpowiedz
  • Jakoś nie widzę odpowiedzi na moje pytania… 🙁
   to chociaż:
   Czy sprzedaż musi być rozliczona koniecznie a PIT-36?
   W PIT-37 też jest rubryka „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” (pozycje 52 i 53) – No to który PIT37 czy PIT36 – będzie odpowiedni?
   Dodam że nie mam działalności i zawsze rozliczam się z żoną na pit-37.

 63. Witam ponownie,

  Natomiast w przypadku zamiany jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj Kryptowaluty, należy wskazać, że rzeczywistą wartość Kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę tradycyjną bądź dokonania zapłaty nią za towar bądź usługę. Tym samym, momentem powstania przychodów w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny, jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż – przewalutowanie na walutę tradycyjną, kiedy to Wnioskodawca otrzymuje określone wartości pieniężne.

  Interpretacja jest późniejsza od tej ‘problematycznej’ dla traderów.

  Odpowiedz
  • Nie wiem jak mam to skomentować. Ta faktycznie przeczy tamtej, choć w tamtej wnioskodawcą była osoba prowadząca działalność gospodarczą a tu jest osoba fizyczna ale to czy należy prowadzić działalność gospodarczą przy handlu kryptowalutami to znowu temat rzeka. Chyba podsumuję to tak, wnioskując o wydanie indywidualnej interpretacji można się spodziewać wszystkiego.

 64. Wiecie w jakich krajach przepisy podatkowe są albo korzystniejsze albo w ogóle do ominięcia? Rozważam przeprowadzkę. Najchętniej do jakiegoś anglojęzycznego kraju ale nie koniecznie.

  Odpowiedz
 65. Witam,

  Mam pytanie, a co jeśli załóżmy za 2/3 tysiące doładuję giełdę i codziennie wymieniając walutę (kupując/ sprzedając) będę miał zyski rzędu paru/kilkunastu złotych (niby zorganizowane działanie i ciągłe z racji tego, że codziennie bilans konta się zwiększa) , jednak pieniądze będą wypłacane w różnych ilościach może raz na kilka miesięcy lub raz na rok. Czy to dalej wychodzi na to że jest to działanie ciągłe i potrzebna jest w tym wypadku Działalność Gospodarcza, gdyż codziennie są przychody na koncie giełdowym, czy patrzy się jedynie na moment w którym zarobiona kwota zostanie wysłana z giełdy na konto bankowe? Więc byłoby to sporadyczne i nie comiesięczne działanie, w takim przypadku nie potrzebuję DG i jedyne co to muszę zapłacić podatek od tej danej kwoty którą wyciągnąłem ( nie od całej widniejącej na giełdzie ) ?

  Odpowiedz
  • Dla US nie ma znaczenia co Ty sobie z tymi pieniędzmi zarobionym robisz, czy wypłacasz z giełdy czy nie. Ważne żebyś zapłacił podatek a jeżeli handlujesz w sposób zorganizowany i ciągły to założył firmę.

 66. Wszędzie piszą o opodatkowaniu przy handlu bitcoinami.
  A co jeśli sprzedałem w 2017 LTC które wykopałem własnym sprzętem w 2014 roku ? jak mam to wykazać jako dochód i czy mam to w ogóle gdzieś wykazywać ? Sprzedałem za około 7kzł na giełdzie + przelew na własne konto w złotówkach.

  Odpowiedz
  • Kopanie może podchodzić pod działalność gospodarczą, prawdopodobnie prowadziłeś to w sposób ciągły i zorganizowany.

  • Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli kupujesz prawa majątkowe od osoby fizycznej, a Bitcoin uznawany jest w Polsce za prawo majątkowe, to musisz zapłacić podatek PCC w wysokości 1%.

  • Rozumiem, tylko pojawia się problem, że w przypadku giełdy nie wiemy od kogo kupujemy. Czy jest to osoba fizyczna czy przedsiębiorca. Co w takim wypadku ?

   Pozdrawiam,
   Paweł

  • Tak, to rzeczywiście jest problem. Niestety w Polsce jest to problem podatnika a nie urzędnika czy polityka.

  • Witam i pytam dalej o to co Paweł?!
   Kiedy i od czego te 1% PCC do zapłaty?
   Czy aby nie ma tego odprowadzać giełda?

  • @prezes Nie wszystkie kantory wystawiają faktury lub rachunki. Przykładowo taki abushift nie jest w stanie wystawić faktury.
   Zastanawiam się czy płacą w ogóle podatki, spółka założona w sierpniu 2017 – porobią trochę wałów i się zwiną z rynku.

  • Niestety wiele giełd już splajtowało i trzeba mieć to na uwadze ale jeżeli korzystasz z kantoru to masz niewielką szansę na to, że akurat kantor padnie w trakcie realizacji Twojego zlecenia.

  • Jak to wygląda na profesjonalnej GPW?
   kto co nalicza i za co płaci?
   Jeśli kupuje lub sprzedaje cos (chyba było od 1 tys zł) Kowalskiemu, płace PCC ale tu pośredniczy podmiot gospodarczy ,spółka np. wiec o co kaman?

  • Czyli PCC 1% występuje przy zakupie BTC od osoby fizycznej. A jak kupuje w kantorze – od firmy, to też muszę zapłacić PCC? Jaki symbol formularza PCC należy wypełnić? (do wyboru mam: PCC-, PCC-2, PCC-3)
   Pozdr.

 67. Witam,

  interpretacje-podatkowe.org/waluta/0112-kdil1-3-4012-237-2017-2-pr?zaznacz=bitcoin

  Czy ta interpretacja w jakikolwiek sposób, Pana (i innych zainteresowanych) zdaniem zmienia moment powstania obowiązku podatkowego?

  W szczególności zainteresował mnie ten fragment:

  Przechodząc natomiast do podstawy opodatkowania w sytuacji sprzedaży jednostek wirtualnej waluty w zamian za inne wirtualne waluty należy wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazuje na formę odpłatności, jak również nie definiuje tego pojęcia.

  Orzecznictwo TSUE wskazuje, że odpłatność ma miejsce, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym; dostawcę towarów lub usługodawcę łączy z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia (świadczenia wzajemnego) za dokonanie tych czynności; wynagrodzenie jest wyrażalne w pieniądzu, co oznacza, że istnieje możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za dostawę towarów lub świadczenie usług.

  Wynagrodzenie (zapłata) może mieć postać zarówno świadczenia pieniężnego, jak i rzeczowego (określonego w naturze), np. w przypadku dostawy towaru w zamian za świadczenie usługi czy też w sytuacji zamiany towarów bądź usług. Zatem odpłatną dostawę towaru (odpłatne świadczenie usług) identyfikuje się zarówno w sytuacji klasycznej transakcji (pieniądze za towar/usługę), jak również w sytuacji np. wymiany barterowej.

  Barter w rozumieniu powszechnym to wymiana bezgotówkowa, czyli zamiana towaru (bądź usługi) za towar (bądź usługę). Polega na wzajemnej wymianie, bez konieczności sięgania po pieniądze. Pomimo braku rozliczenia w środkach pieniężnych, ma charakter umowy odpłatnej. Istotne jest, aby wymieniane towary/usługi były sobie równe co do wartości. Celem umów barterowych jest niedokonywanie dodatkowych rozliczeń pieniężnych pomiędzy kontrahentami, a w konsekwencji maksymalne uproszczenie obrotu gospodarczego. Należy dodać, że z orzecznictwa TSUE wynika, że zapłata musi być wyrażalna w formie pieniężnej, choć niekoniecznie w jednostkach pieniężnych (może to być np. świadczenie usługi lub dostawa towarów). Podstawą opodatkowania jest zapłata faktycznie otrzymana (którą ma otrzymać podatnik), a nie wartość oszacowana według obiektywnych kryteriów (m.in. wyroki w sprawie C-33/93 czy C-154/80).

  Zatem w przypadku sprzedaży jednostek wirtualnej waluty w zamian za inne wirtualne waluty (usługa za usługę), za podstawę opodatkowania należy uznać, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 29a ust. 1 ustawy, wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane w zamian za sprzedaż jednostek wirtualnej waluty.

  W przypadku wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty, zdaniem Wnioskodawcy, nie dochodzi do zamiany wartości wirtualnych na tradycyjne. Transakcja wymiany kryptowalut odbywa się bowiem wyłącznie w sferze wirtualnej.

  Z powyższym nie można się zgodzić, ponieważ jak wynika z opisu sprawy, wartość rynkowa kryptowalut jest zdeterminowana poprzez wolnorynkowe mechanizmy popytu i podaży w serwisach wymiany wirtualnych walut, na podstawie których ustala się ich aktualny kurs w stosunku do tradycyjnych walut.

  Zatem w tym przypadku występuje wynagrodzenie za wymieniane (sprzedawane) jednostki waluty wirtualnej za inne waluty wirtualne, którego wartość wyliczana jest na podstawie ich aktualnego kursu w stosunku do tradycyjnych walut (możliwe jest wskazanie wartości transakcji w złotych) a to oznacza, że występuje podstawa opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

  Czekam na Państwa opinie.

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz
  • Dla Wnioskodawcy na pewno zmienia, chyba że zaskarży tą interpretację, a dla innych?
   Skoro powstała taka interpretacja to należy domniemywać, że takie jest oficjalne stanowisko US, co by oznaczało że obowiązek podatkowy powstaje również przy zamianie jednej kryptowaluty na inną.

  • Co ciekawe, spotkałem się ze stanowiskiem całkowicie odmiennym – kilka miesięcy temu, chyba w czerwcu, nawet podsyłałem ją tutaj w komentarz. Dynamika sytuacji jest porażająca i szkodliwa.

  • Ale czy możemy wogóle mówić o dochodzie w przypadku wymiany krypto-krypto? Powiedzmy że mam 1 BTC i zamieniam na 100 LTC, jaki dochód osiągnąłem? Idąc dalej 100 LTC wymieniłem po jakimś czasie na 1,1 BTC, jaki teraz mam dochód?
   w momencie wymiany wartość rynkowa tych walut była taka sama, więc dochodu nie ma?

  • Świetnie czyli jeśli ktoś wyceni “podanie mojej ręki” i bedzie wstanie za to zapłacić to inni z którymi się przywitam też bedą musieli podatek zapłacić ? Głupota. Niech się zdecydują czy bitcoin to waluta czy usługa.

  • A zapomniałbym. Moim zdaniem ta interpretacja jest do zaskarżenia ponieważ posiadając kryptowaluty i fiaty na giełdzie, nie jesteśmy w jej posiadaniu. Możemy jej używać za pomocą narzędzi, które udostępnia nam giełda. Natomiast nie jesteśmy w jej posiadaniu. Usługa zostanie wykonana dopiero gdy nasz klucz prywatny będzie miał w blockchaine wpisaną wartość, którą w giełdzie ustaliliśmy z użytkownikiem (kontrahentem). Analogiczna sytuacja: zamawiamy oprogramowanie i usługa staje się wykonana dopiero gdy oprogramowanie do nas dotrze i będziemy go wstanie używać. W ogóle nie ma sensu podpierać się tymi interpretacjami ponieważ osoby je wydające nie mają zielonego pojęcia jak działa blockchain.

  • Wg mnie ta interpretacja jest niezgodna z prawem i wnioskodawca może ją zaskarżyć. KIS w jednym miejscu uważa że:

   “jednostki wirtualnej waluty … będą wpisywać się w formę prawnego środka płatniczego (dla celów VAT)”

   a w innym uważa, że kryptowaluta to usługa:
   “w przypadku sprzedaży jednostek wirtualnej waluty w zamian za inne wirtualne waluty (usługa za usługę)”.

   Oznacza to, że KIS sam sobie zaprzecza w swojej interpretacji.

 68. Witam,
  załóżmy mały przykład

  Na początku 2017 kupuję 1 BTC za 3000 zł, następnie handlując altcoinami robię z tego 3 BTC. Pod koniec 2017 sprzedaję 1 BTC za 30000 zł i rozliczam z tego pit (za 2017) na przychód 27000 zł. Resztę, czyli 2 BTC zostawiam na portfelu i sprzedaję przykładowo w 2018, przykładowo po 20000 zł za sztukę, czyli razem 40000 zł. Jak będzie wyglądać rozliczenie za 2018? Czy rozliczam się podobnie jak Pani z przykładu, za przychód 40000 zł nie wpisując nic w koszcie uzyskania przychodu?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 69. Prezesie, jeśli w miesiącu powiedzmy wrześniu zakupiłem BTC za 1000 PLN na polskiej giełdzie. Potem zakupiłem za te btc inną kryptowalutę, potem sprzedałem ją otrzymując złotówki na giełdzie a na koniec znowu kupiłem BTC. To czy w tym momencie powinienem rozliczyć podatek z momentu kiedy zamieniłem altcoiny na złotówki, czyli de facto odprowadzić podatek od ilości PLN po przeprowadzonej transakcji mimo że zaraz potem znowu kupilem za nie BTC?
  Przyznam, że zainteresowałem się kryptowalutami i rzeczywiście przez chwilę kupowałem, sprzedawałem w sumie bez większego zysku, raczej by zobaczyć z czym to się je. I teraz zastanawiam się czy i jak to rozliczyć?

  Odpowiedz
  • Tak, powinieneś obliczyć podatek przy każdej transakcji sprzedaży za złotówki, bo obowiązek podatkowy powstaje w momencie zamiany kryptowalut na fiaty.

  • Ale czy ta sprzedaż za złotówki, z przykładu Mario powyżej, nie jest równoważona w kosztach przez ponowny zakup BTC? Jakiego rodzaju “podatek do odprowadzenia” pojawia się w tym pośrednim momencie sprzedaży owej innej-kryptowaluty, skoro kwota zostanie zaraz wykorzystana na zakupy? Interesuje mnie przypadek osoby fizycznej.
   Przykładowo:
   Wpłacam 1000zł na giełdę. Kupuję 1 BTC za 1000zł. Jakiś czas później sprzedaję 0.5 BTC za 2000zł. Za uzyskane 2000zł kupuję 10 LTC po 200zł. Po koniec roku sprzedaję pozostałe 0.5 BTC za 3000zł i (re)kupione 10 LTC za 4000zł, i wypłacam z giełdy. Moje koszty to 1000zł (+ 2000zł) a przychód to 3000zł + 4000zł (+ 2000zł). Dochód 6000zł i od tego podatek.
   Czy to co napisałem jest w ogóle poprawne?

 70. Trochę to dziwne, gdyż jak “handluje” kryptowalutami tzn. kupuje i sprzedaje to czasami tracę czasami zyskuje czy nie powinno się rozliczać tylko pieniędzy które z giełdy wypłaciliśmy? Przecież jak zarobię na jednej transakcji i powstanie obowiązek zapłaty podatku i go zapłacę , a za miesiąc strace część środków ze względu na złą inwestycję to nikt mi nie zwróci zapłaconego podatku mimo że w końcowym rozliczeniu wyjdzie że wpłaciłem na giełdę 10 tys zł a wybrałem 8.

  Odpowiedz
  • Takie są przepisy. Jeżeli na koniec roku okaże się, że jednak straciłeś to wykazujesz stratę, którą będziesz mógł rozliczyć w najbliższych 5 latach, nie więcej niż 50% straty w ciągu roku.

 71. Witam. Te interpretacje dotyczą waluty bitcoin a co z innymi walutami, jak się zarabiało na innych krypto ? Niby sprawa oczywista że krypto to krypto ale tu dokładnie napisali że chodzi o kryptowalute bitcoin.

  Odpowiedz
 72. Witam,
  Mam takie pytanie, bo nie do końca rozumiem. Czy sprzedać kryptowalut musi być rozliczona na PIT-36? W PIT-37 też jest rubryka “Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” (pozycje 52 i 53) i w związku z tym pytanie, czy jeśli rozliczam się normalnie na PIT-37 to wpisywałbym to tam, czy jednak mimo wszystko potrzebny jest dodatkowo PIT-36?

  Odpowiedz
 73. Dzięki za wpis.
  Mam pytanie odnośnie przechowywania środków na giełdzie Bitcoinów.
  Czy trzeba wpisać w Pita podatek do roku, gdzie się sprzedało bitcoiny na giełdzie, czy wtedy kiedy się wypłaciło z konta?

  Odpowiedz
 74. Witam Ile jest tego podatku ??? i do jaiej kwoty mam się rozliczać ? czy jest jakiś miernik bo nie rozumiem waszego pisania
  jezeli przez rok czasu zarobie 1 milion zł mam się rozliczyć ile gdzie to jest napisane
  rozumiem że mam się rozliczyć z tego co zarobiłem nie z tego co wpłaciłem
  jezeli przez rok zarobie 1000zł to też mam się rozliczyć ale ile tego podatku jest 5% 10 % 20 % ? Ile ? czyli w tym roku 2017 zarobiłem 2,5 miliona zł to ile mam odprowadzić i to sładam w 2018 roku tak ? Prosze Odpowiedzieć a jak mój Kolega zarobił 800zł przez cały rok tez musi się rozliczyć ??? i jaki podatek ile % ??? jest taki sam na każdą kwotę czy jak gdzie to moge przeczytać bo nigdzie nie mogę znalesc tego uwzględnienia co i jak ?

  Odpowiedz
  • Ile podatku trzeba zapłacić to jest kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników np. czy rozliczamy się jako osoba fizyczna, czy jako firma, czy to jest nasze jedyne źródło dochodu. Zasadniczo rozliczając się z US wystarczy podać tylko odpowiednie dane do odpowiednich tabelek i program sam obliczy podatek. Są też progi podatkowe od których zależy wysokość podatku.

 75. “Marcin
  20 października 2017 o 13:30
  Witam. A jak ten koszt rozliczyć na w takiej sytuacji:

  2016 – zakup BTC za 100000zł – zgłoszenie kosztu w PIT – zero sprzedaży.
  2017 – sprzedaż BTC za 200000zł – zero zakupów .
  Pytanie – bo niestety nie znalazłem żadnej interpretacji na ten temat:
  Jaką wysokość kosztu uwzględnić przy obliczeniu podatku:
  a:0% – ponieważ transakcje kupna i sprzedaży były realizowane w różnych okresach podatkowych
  b:koszt można odliczyć w ciągu kolejnych 5 lat ale nie więcej niż 50% w roku.
  c:uwzględnić cały koszt z roku poprzedniego ponieważ przychód przekroczył koszt?”

  Jako osoba fizyczna nie musisz zgłaszać kupna BTC no chyba że jako osoba fizyczna kupujesz od osoby fizycznej to wtedy płacisz PCC 1%.

  W roku w którym sprzedajesz, nie ważne czy minął 1 rok czy 10 lat rozliczasz się z US i wtedy dopiero wpisujesz koszt i przychód. Z tego powstaje Ci dochód albo strata. Jeżeli wychodzi Ci dochód to płacisz zgodnie ze skalą podatkową odpowiedni podatek (w Twoim przypadku 200 tys. – 100 tys. daje 100 tys. dochodu), a jeżeli masz stratę to możesz rozliczyć ją w ciągu najbliższych 5 lat ale nie więcej niż 50% w ciągu jednego roku, jeżeli transakcje dotyczą tego samego asortymentu.

  Odpowiedz
  • Dzięki za odpowiedź. A jak wygląda sytuacja kiedy jednak w 2016 zgłosiłem tylko zakupy bo sprzedaży nie było. Czy w tym przypadku to jednak nie będzie strata którą mogę w 2017 odliczyć od przychodu jednak nie więcej niż 50%?

  • Jako osoba fizyczna stratę możesz tylko mieć jeżeli sprzedajesz. Sam zakup nie jest stratą. Jak sprzedajesz to zakup jest kosztem, a sprzedaż przychodem. Przychód – koszt =zysk/strata.

  • zależy czego, PIT, jak tak to który, strata czy zysk? po co chcesz złożyć + tzw. czynny żal, jak korekta to może być kontrola, jak kontrola to dokumentacja tej korekty
   słowem za nim zaczniesz zarabiać pomysł, nie oszczędzaj idź do księgowej lub doradcy podatkowego,
   US może kontrolować do 5 lat wstecz !!!

  • w Internecie znalazłem taki pogląd na sprawę:
   bankier.pl/wiadomosc/Jak-rozliczyc-dochody-z-bitcoina-za-2014-rok-7231305.html

   zainteresował mnie w szczególności zapis – czy autor się myli?

   Rozlicz nie tylko dochód, ale i stratę z bitcoina
   Obecna sytuacja na rynku bitcoin powoduje, że podatnicy rozpoczynający handlować lub sprzedający walutę poniżej ceny zakupu rozliczą stratę podatkową. Warto ją wykazać szczególnie ze względu na fakt, że rozliczać ją można przez najbliższe 5 lat.
   Dodatkowo metoda kasowa rozliczania kosztów zakupu kryptowalut powoduje, że kosztów nie rozliczamy w roku sprzedaży bitcoina, lecz w roku jego zakupu (czyli w roku faktycznego poniesienia kosztu). Jeżeli podatnik zapomni o rozliczeniu wydatku, a następnie w latach kolejnych sprzeda walutę ze stratą w stosunku do ceny nabycia, to i tak wykazać będzie musiał w rocznej deklaracji podatkowej przychód ze zbycia – zgodny z ceną, jaką uzyskał ze sprzedaży. Koszty uzyskania przychodów ze zbycia kryptowalut są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

  • Pierwsze słyszę żeby osoba fizyczna mogła się rozliczać metodą kasową. W artykule jest jakieś pomieszanie z poplątaniem, nie mam pojęcia co autor miał na myśli.

 76. Witam. A co w przypadku kiedy kupiłem kryptowalutę np za 10tyś zł później sprzedałem otrzymując 12tyś zł ,następnie decyzja na zakup za całą kwotę i trzymanie na rok dwa, dodatkowo jeszcze dołożenie kwoty 5tyś na doładowanie tej samej kryptowaluty . Jak taką sytuacje przedstawić na picie( Koszt ,przychód ,dochód ),czy w tym przypadku będzie tylko koszt uzyskania 17tyś zł,który będzie można sobie odliczyć w 50 % w następnym roku podatkowym i 50% w kolejnym ?
  ODPOWIEDZ

  Odpowiedz
  • Jak kupiłeś za 10 tys. i sprzedałeś za 12 tys. to masz 2 tys. dochodu i od tego musisz zapłacić podatek. W picie koszt 10 tys. przychód 12 tys. daje dochód 2 tysiące.
   Następna transakcja zakupu pojawi się dopiero w picie jak sprzedaż kryptowalutę, jak nie sprzedałeś to nie uwzględniasz tego w picie. Tak to rozliczasz jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

  • Tak tak rozumiem ,prosty rachunek chodziło mi o to czy można w danym roku wykazać tzw stratę. Odnosząc się do powyższej odpowiedzi ,czyli jak te 12 tyś z powrotem włożę w giełdę i nie sprzedam do końca roku, tylko sprzedam w nowym roku np za 20 tyś ,to podatek będę płacił za ten nowy rok od 20 tyś ,gdzie powinno się zapłacić od 8 ?

  • Nie wykazuje się straty. Dopiero jak sprzedajesz, może to być nawet kilka lat później, wtedy wykazujesz koszty w picie.

 77. Witam mój przypadek trochę się różni
  Robiłem różne transakcje btc-pl i pl-btc (dużo ich było) ale sumarycznie jestem stratny i to dużo, niestety. Moje pytanie jest takie:
  Koncie bankowym widać wpłatę na giełdę i wypłatę z giełdy (oczywiście na minus), a na giełdzie też mam wykaz poszczególnych transakcji, które w większości są na moją nie korzyść ale, jest też mały zysk.
  Pamiętając że biorąc wszystko pod uwagę jestem stratny
  Czy mam jakiś obowiązek zapłaty podatku od tego co udało mi się zarobić?

  Odpowiedz
 78. Witam. Ponieważ sytuacji jest wiele i zapewne każda może być rozpatrywana inaczej, to moje pytanie jest fundamentalne – czy ktoś jest w stanie polecić jakiegoś radcę podatkowego od kryptowalut lub przynajmniej specjalizujących sie w obrocie środkami na giełdzie? Prezesie?

  Odpowiedz
 79. Mam pytanie. Prowadzę jdg ussługi elektronicne i kupiłem koparkę do kryptowalut ale nie mam w działalności ujęte PKD 66.19.Z chcę dopiero iść dopiać to czy mogę wrzucić w koszty tą koparkę?

  Odpowiedz
 80. Witam serdecznie,
  Myślę o założeniu działalności typowo pod wydobywanie kryptowalut – czy w takim wypadku będę mógł wliczyć sobie koszt koparki w koszta uzyskania przychodu?
  Pozdrawiam,
  Szymon

  Odpowiedz
  • zależy poszukaj dobrej księgowej/księgowego, która jak usłyszy bitcoin nie wyrwie sobie włosów na głowie :), dobry księgowy wiec co zrobić i jaką udzielić odpowiedź,

 81. A czy muszę zliczać każdą transakcję w ciągu całego roku na giełdzie(czasami kilka dziennie) czy wystarczy dodać przelewy z konta na giełdę i potem z giełdy na konto bankowe i z tego się rozliczyć a szczegółową historię transakcji z giełdy trzymać na wypadek kontroli.

  Odpowiedz
  • Same przelewy z konta na giełdę i z giełdy na swoje konto bankowe mogą nie odzwierciedlać wszystkich operacji jakie robisz na giełdzie.

 82. Witam, ogólnie rozliczam się na podatku liniowym. Kupiłem kilka jednostek kryptowalut. Czy na pewno jest sens bawić się w rozliczanie kosztów (z tego, co widzę udokumentowanie kosztów może sprawić problemy)? Może lepiej będzie zapłacić podatek od przychodu i mieć spokój z US? Co o tym myślicie?

  Odpowiedz
  • Prawdopodobnie jest luka prawna przy przejściu z osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej a posiadającej zakupione kryptowaluty a tą samą osobą zakładającą działalność gospodarczą pkd6419z bo US każe zinwentaryzować posiadany stan krypto na podstawie aktualnej uśrednionej wartości giełdy z dnia rozpoczęcia działalności !!!!
   a to by oznaczało ze płacisz mały zus i podatku tyle co kot napłakał przy jednorazowej sprzedaży – luka prawna czy moja halucynacja ?

  • Jak kupisz BTC np. za 1000 zł a sprzedaż za 1100 to nie jest dobrym pomysłem płacenie podatku od całej sumy 1100 zł, czyli od całego przychodu, bo mogło by Ci wyjść, że podatek masz do zapłacenia większy niż rzeczywiście zarobiłeś.

 83. Witam, jeśli wpłacę jakieś środki na giełdę i planuję trochę nimi obracać (btc -> pln i na odwrót w obrębie giełdy), ale nie mam ich zamiaru wypłacać na moje konto bankowe w ciągu najbliższych paru lat (ew. wypłata btc do portfela) to czy muszę to w jakiś sposób dokumentować albo płacić od tego podatki?

  Odpowiedz
  • Poprzez analogię do gry na forexie tak. Należy to rozliczyć pomimo tego, że nie przelewamy złotówek na swoje konto bankowe.

 84. A co w przypadku, gdy wpłacam PLN na giełdę w kilku przelewach, kupuję za część krypto i po pewnym czasie wypłacam, ale tylko zysk który jest niższy o od sumy wpłat ponieważ resztą dalej obracam. Czy muszę wtedy mieć zanotowane za ile kupiłem daną walutę i za ile sprzedałem i dodać na końcu do siebie sam zysk jeśli było kilka takich operacji i z tej sumy się rozliczyć ponieważ jak wspomniałem mój wkład którym obracam jest wyższy niż suma wypłaconych PLN??

  Druga sprawa kupuję krypto z PLN sprzedaję za $$ i następnie przewalutowywuję ponownie na PLN.Rozumiem, że w tym przypadku rozliczam się bez względu na to czy nastąpiło przewalutowanie czy nie, ale jaki kurs wtedy obowiązuje??

  Odpowiedz
  • Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zamiany kryptowalut na fiaty. Przelewy nie mają znaczenia. Jeżeli wchodzą w grę inne waluty fiat niż PLN np. $ to trzeba $ przeliczyć na PLN po średnim kursie NBP.

 85. jak czytam te wypociny to szlag mnie trafia!!!!
  to państwo was okrada a wy jeszcze chcecie im płacić za obrót btc????
  może któryś z was ruszy mózgiem jak skutecznie nie dać się wydymać przez us.
  Powiem wam w tajemnicy, że da się tak zrobić żeby btc wymienić na pln i nic nie zapłacić .
  nie dajcie się okradać . Narodzie powstań!!!

  Odpowiedz
 86. Witam.
  Pytanie, czy mogę normalnie handlować kryptowalutami – kupowac taniej/sprzedawac drozej itp po prostu trejdowac bez prowadzenia dzialanosci gospodarczej i potem normalnie to rozliczyc podajac koszty zakupu i sprzedazy?
  Dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz
  • W moim przypadku wykonalem kilka-kilkanascie operacji w ciągu kilku dni, z wynikiem końcowym straty ok 50 zł :). Czy mam się czego w takim przypadku obawiac?
   I jeszcze mam jedno pytanie jeśli wplaciłem pieniądze na giełde i nie zakupiłem żadnej krypto a poprostu ją sobie z powrotem odesłałem to jakoś mam ją uwzględniać w rozliczeniu czy totalnie pominąć?
   Dziękuję za odpowiedz

  • Tak jak pisałem wcześniej dużo może zależeć od US ale jak nie masz zysku to chyba nie masz się czego obawiać.

   Przelewy nie są opodatkowane i nie musisz ich uwzględniać w rozliczeniu.

 87. A taki scenariusz:
  Kupiłem za 10 tys. 2 BTC, sprzedałem 1 BTC za 15 tys., zrobiłem ponownie kilka transakcji, na koniec roku wszystkie wpłacone PLN mam w kryptowalutach, po aktualnym kursie na niektórych walutach jestem do przodu, na niektórych do tyłu. Nie mam zamiaru 31 grudnia wychodzić na PLN i liczyć kwoty zysku i straty. Czy mam obowiązek płacenia podatku?
  A gdy w grudniu wypłace 5 tys zł ( a wpłaciłem na giełdę 10 tys zł), a resztę kasy mam w kryptowalutach, to muszę płacić podatek, od jakiej kwoty?

  Odpowiedz
 88. Cześć Prezesie
  Poradź. Kupiłem w 2011 Bitcoiny za 4$ jednostka. Kupiłem ich 200 sztuk. Nie mam dowodu wpłaty na giełdę ani śladu transakcji. Teraz chcę je wszystkie na raz sprzedać na polskiej giełdzie za złotówki. Czy mogę założyć działalność gospodarzą z podatkiem liniowym 19%, założyć konto na giełdzie na dane działalności, przelać wszystkie BTC na te konto i sprzedać całość. Wtedy zamiast 32% podatku (nie działalność) zapłaciłbym 19% podatku dochodowego.

  Odpowiedz
  • Ten numer raczej nie przejdzie. Nie możesz sprzedać BTC na działalności, które nie są na stanie firmy.

  • Tu nie jest tak do konca bo otwierając działalność robisz początkowy remanent magazynu do którego wprowadzasz wsześniej zakupione bitcoiny i robisz pront screena z dnia rozpoczęćia działalności i podatek płacisz od róznicy stanu magazynowego na początku założenia firmy a sprzedaży co w twoim przypadku (200btc) może nawet mieć skutek ujemnego podatku 🙂 niezłe co 🙂 to interpretacja dzisiejsza US która otrzymałem własnousznie od kierownika US 🙂 nie wiem czy to do konca zgodne z prawem bo oni nie chca mi dać możliwości płącenia zaliczi na podatek przy liniowym i na ksiązce PR w odstępach 3 mc gdzie ustawa zezwala na to jednoznacznie a gość sie upiera ze nie bo juz i leje na ustawe która wydrukowałem i pokazuje mu pod nos 🙂

  • Print screena – by mieć dowód na cene bitcoina w momencie założenia działalności
   i tu mam zagadke bo co w takim razie z tą różnicą ale to może być dziura prawna do optymalizacji podatku

  • Przy 200 BTC by nie igrać i interpretacją ybrał bym sie na Wyspy Marshala i ponudziłbym sie tam tyle czasu by w danym roku kalendarzowym być mniej w PL niż ustawowe 183dni i zapłacił 0% podatku , przelewając dolary gdzie tam chcesz i kupując co chcesz w PL ale wazne by poczytac dokładnie co to znaczy centrum interesów życiowych inne niż PL by spełnic wszystkie warunki bo w niekorzystnej interpretacji podatku dla fiwny licząc nawet BTC po 16tys musiałbys zapłacić 608tyś pln , to chyba stac cie na 7mc wakacji ?

 89. Dzień dobry,

  mam dwa pytania w nawiązaniu do tematu:
  1. Jeżeli wymianę kryptowalut wykonuję w parach kryptowaluta1-kryptowaluta2 albo kryptowaluta-EUR ale ani razu nie zamieniłem ani EUR ani kryptowaluty na PLN to czy w tych warunkach obowiązek podatkowy jeszcze nie powstał?
  2. Obecnie jestem zatrudniony w pełnym wymiarze. Wymianą kryptowalut zajmuję się w wolnych chwilach. Czy to implikuje konieczność zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, to przy założeniu z #1 o niepowstaniu jeszcze obowiązku podatkowego w kontekście przychodu z jakimi innymi kosztami prowadzenia tejże działalności cała ta impreza musiałaby się wiązać?

  dziękuję.

  Odpowiedz
  • 1. EUR to też waluty fiat tak samo jak złotówki. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zamiany kryptowaluty właśnie na waluty fiat: PLN. EUR, USD itp.
   2. Na pytanie w którym momencie należy i czy w ogóle należy założyć działalność gospodarczą przy handlu kryptowalutami niestety nie ma jasnej i prostej odpowiedzi.

 90. Jeżeli do tej pory składałem PIT-37 to teraz (w celu rozliczenia z US) mam złożyć tylko PIT-36? Czy może dwa zeznania PIT-36 i PIT-37?

  Odpowiedz
 91. Mam waże dla mnie pytanko. Czy opłacając rachunki z bitbay w kryptowalucie muszę odprowadzić poźniej podatek? Nie wypłacam z giełdy na konto tylko opłacam rachunki

  Odpowiedz
  • Dziękuję.
   a czy historia transakcji z giełdy wystarczy do udokumentowania czy potrzeba czegoś więcej?

  • A czy muszę zliczać każdą transakcję w ciągu całego roku na giełdzie(czasami kilka dziennie) czy wystarczy dodać przelewy z konta na giełdę i potem z giełdy na konto bankowe i z tego się rozliczyć a szczegółową historię transakcji z giełdy trzymać na wypadek kontroli.

 92. Witam prezesie :). Swoją drogą na mnie też mówią prezes :D.
  Mam pytanie. Co w przypadku gdy wpłacę na giełdę jakieś pieniądze i obracam nimi ciągle na giełdzie przez kilka miesięcy i jeśli zarobie robię jeden przelew na konto bankowe. Czy mogę zapłacić podatek tylko od tego jednego przelewu żeby uprościć? Czy muszę udokumentować wszystkie transakcję, nawet jeśli będzie ich kilka dziennie?

  Odpowiedz
  • Czy przez “analogię do rynku forex” regularny handel kryptowalutami, prowadzony przez jedną osobę powinien nie być klasyfikowany jako działalność gospodarcza? Z tego co się orientuję, żeby grać na forexie nie trzeba zakładać firmy.

  • Chyba są rozbieżne interpretacje US tego czy regularny handel kryptowalutami podlega DG czy też nie.

 93. Czy ja dobrze rozumiem, że mimo iż opodatkowany jest zysk podsumowujący transakcje wykonane w ciągu całego roku łącznie, to jednak od każdej z osobna sprzedaży/zamiany BTC na altcoin/altcoin na BTC należy odprowadzić 1% PCC?

  Odpowiedz
 94. Co jeśli nie zgłoszę dochodu ze sprzedaży ?
  Np xxx lat temu miałem jakiś dochód ze sprzedaży walut ( PLN-Euro-funt) i nie zgłosiłem jego i po tych xxx latach nikt o nic sie nie czepiał ani nie domagał.

  Odpowiedz
 95. Witam
  Zastanawia mnie jedna sprawa. czy nie da się jakoś uprościć tych wszystkich wyliczeń? Może się mylę, ale jeśli wpłacam na giełdę jakieś złotówki i wypłacam jakieś złotówki, w “międzyczasie” obracam kryptowalutą, a na koniec roku na koncie giełdy zostawiam “zero”, to czy kosztem nie będzie różnica pomiędzy wpłaconymi złotówkami i wypłaconymi złotówkami. To właściwie będzie mój dochód, a reszta to koszty (zakup waluty, prowizje, koszty przelewów bankowych itp)

  Odpowiedz
 96. Załóżmy, że kupiłam na Bitbay 1 BTC po kursie 10000PLN, a więc zapłaciłam 10000PLN. BitBay pobrał prowizję 0,004%, a więc otrzymałam 0,996BTC. Sprzedałam 0,5 BTC po kursie 11000PLN, a więc uzyskałam przychód 5500PLN, ale BitBay pobrał prowizje 0,004%, a więc otrzymałam 5478 PLN. Na stanie pozostaje mi 0,496BTC. Powiedzmy, że to jedyne operacje w ciągu roku. Jak prawidłowo ustalić przychód i koszty?
  De facto moim przychodem ze sprzedaży BTC jest kwota 5500PLN
  Pobrana przez BitBay prowizja przy sprzedaży BTC jest moim kosztem 22.
  Co do kosztu zakupu BTC. Wydaje mi się, że nie można całej kwoty za zakupione BTC przyjąć w koszty, lecz tylko kwotę zakupu w części przypadającej na BTC sprzedane. I tu powstaje wątpliwość jak ustalić tę część biorąc pod uwagę, że przy zakupie BTC BitBay pobrał prowizję w BTC. Prawidłowo byłoby wyliczenie w ten sposób: zapłacona kwota w PLN * ilość sprzedanych BTC/ (zakupione BTC – prowizja przy zakupie BTC), czyli:
  10000 * 0,5/ (1 – 0,004) = 5020,08zł
  Zatem w sumie koszty wyniosłyby: 5020,08PLN cena nabycia BTC + 22 PLN prowizja przy sprzedaży, razem 5042,08PLN.
  Stąd przychód 5500,00PLN , koszty 5042,08PLN, a więc dochód 457,92PLN.

  Sugeruję się trochę tym jak są ustalane przychody i koszty przy zakupie towarów albo walut.
  Np. jeżeli kupię 2 garaże każdy za 20000PLN czyli wydam 40000PLN i przed po roku jeden garaż za 25000PLN, to moim przychodem jest kwota 25000PLN, a kosztem cena tego garażu (a nie wszystkich zakupionych garaży) a więc 20000PLN plus do kosztów doliczę koszty poniesione w związku z nabyciem garażu (np. opłaty notarialne, podatek PCC jeśli wystąpił itd.), które przyjmijmy, że wyniosły 2000PLN za oba garaże, tj. 1000PLN za jeden garaż, stąd razem koszty (cena nabycia) sprzedawanego garażu wyniosą 21000tys., a więc dochód wyniesie 4000PLN.
  W przypadku walut obcych, np. jeżeli kupię 1000USD po kursie 3,50PLN/1USD , zapłacę 3500PLN. Jeżeli sprzedam 500USD po kursie 4,00PLN/1USD, otrzymam 2000PLN,
  przychodem jest 2000PLN, a kosztem jest 1750PLN, ponieważ 500USD x 3,50=1750PLN – wartość sprzedanej waluty po kursie nabycia.

  A może dla kryptowalut nie należy ustalać ceny nabycia w proporcji do sprzedanych BTC, tylko przyjąć w koszty całą wydaną kwotę na zakup BTC, a w przychody tylko otrzymaną finalnie kwotę? Wtedy wystąpiłaby strata, bo przychód 5478,00PLN, koszty 10000PLN, to strata 4522,00 w tym roku, a w kolejnym roku, jeżeli nie kupie nowych BTC, tylko sprzedam, te które mi pozostały, to będę miała tylko przychód bez kosztów?

  Odpowiedz
  • Rozliczasz się z US dopiero w momencie sprzedaży BTC. Czyli jeżeli np. kupiłeś 1 BTC a sprzedałeś tylko 0,5 BTC to Twoim kosztem będzie cena zakupu 0,5 BTC (5000 zł), a Twoim przychodem cena sprzedaży 0,5 BTC (5500 zł). Dochód = przychód – koszty (5500 – 5000 = 500 zł). Jeżeli przychód jest niższy niż koszty to masz stratę, którą możesz sobie w 50% rozliczyć w najbliższych 5 latach przy tych samych transakcjach (w tym przypadku zakupu i sprzedaży BTC).

   Jeżeli chodzi o prowizje to skoro prowizja obniżyła Ci ilość BTC do 0,996 BTC to de facto kupiłeś 0,996 BTC. Podobnie jest przy sprzedaży, to ile faktycznie otrzymałeś złotówek jest Twoim przychodem. W przypadku osoby fizycznej nie jestem jednak przekonany czy tą prowizję możemy sobie odliczyć przy rozliczaniu się z US, choć teoretycznie powinniśmy mieć możliwość odliczenia wszystkich kosztów związanych z transakcją.

 97. Cześć wszystkim,

  mam pytanie odnośnie: jak wprowadzić bitcoiny i altcoiny z prywatnego konta na konto nowo założonej firmy? Zastanawia mnie to bardzo bo niedługo zakładam firmę, a mam kilka BTC i altów na kontach prywatnych.

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 98. Mam jedno pytanie.
  Zalozmy, ze kupuje BTC za 5000zl – dostaje x BTC. Nastepnie, po wzroscie kursu, sprzedaje mniejsza ilosc BTC (y) i dostaje za to 6000zl.
  Tutaj rozumiem, ze moj zysk na czysto to 1000zl (bo wazna jest tylko wymiana PLN-BTC-PLN).
  Tylko co w takim razie z pozostala kwota (x-y) BTC? Jesli dokonam paru wymian alt – BTC i nastepnie chce wyplacic pieniadze w PLN – jak w takim razie policzyc nowy zysk?

  Odpowiedz
 99. Witam Pana Prezesa 🙂 Mam jedno zasadnicze pytanie. Kupuje BTC, giełdy już nie ma, nie mam dowodów na zakup, mija kilka lat i chce wypłacić załóżmy 200 tysięcy zlotych? Czy podlega to dodatkowego opodatkowaniu VAT czy “tylko” owe 19% za prawa majątkowe? Jest jakaś kwota graniczna? Kiedys czytałem o coś w okolicach 80 tysięcy. Dodatkowo ciekawiła mnie szeroko poruszona kwestia zakupu złota za BTC i sprzedaż po 6 miesiącach bez podatku, czy US nie zapyta się skąd mieliśmy środki na zakup złota?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 100. Witam. Jeśli przeleję z konta bankowego na BitBay X pln –> kupię za to Bitcoiny –> sprzedam Bitcoiny z zyskiem i otrzymam za nie X pln ale nie przeleję ich na konto bankowe tylko ponownie zakupie Bitcoiny na BitBay to muszę odprowadzić podatek?

  Odpowiedz
 101. Wyszła kolejna interpretacja interpretacje-podatkowe.org/waluta/0461-itpb1-4511-27-2017-2-mr?
  Najważniejsze rzeczy dopisałem w uzupełnieniu artykułu.

  Odpowiedz
 102. Jeśli w tym roku kupiłem btc , ale nie sprzedałem ich to muszę się z tego zakupu tj kosztu uzyskania przychodu rozliczać żeby za 2 lata np przy sprzedaży było to odnotowane jako koszt zakupu ?

  Odpowiedz
  • Jeżeli nie kupowałeś BTC na firmę tylko jako osoba fizyczna to nie ale pamiętaj żeby kupno Bitcoinów zaliczyć jako koszt to musisz mieć na to potwierdzenie, w którym będzie ilość i cena zakupy.

 103. Fajna bardzo merytoryczna dyskusja 🙂
  Dorzucę Swoje pytanie:
  Mam DG, posiadam 2 koparki które kopia mi ETC. Jak wiemy ostatnio rośnie dość ostro trudność a ceny natenczas maleją. A ZUS trzeba płacić, mały bo mały ale trzeba. Zastanawiam się czy nie warto byłoby zawiesić DG, koparki dalej by kopały, lecz ja nie wypłacałbym nic na portfel giełdy i nie zaminiał na BTC i dalej na PLN gdzie powstałby dopiero obowiązek podatkowy. Pomysł? Zaczekać np do 2018 roku z całym urobkiem, wznowić DG, poczekać miesiąc, dwa i wtedy ewentualnie zacząć robić przelewy. Byłoby to zgodne z przepisami czy nie do końca?? Bo jeśli trudność spadnie do poziomu gdzie będę musiał sprzedawać wszystkie krypto żeby np opłacić ZUS to kopanie nie będzie miało sensu hehe

  Odpowiedz
  • Ciekawa koncepcja z zawieszeniem działalności ale nie odpowiem Ci czy jest to zgodne z przepisami.

 104. No dobrze, rozumiem że wielokrotne kupno/sprzedaż na linii BTC- FIATY może skutkować stwierdzeniem że prowadzisz działalność gospodarczą bez zezwolenia.
  Ale przyjmijmy taką hipotetyczną sytuację: kupuję jednorazowo BTC za 10tys zł na giełdzie powiedzmy bitbay następnie za zakupione BTC dokonuję wielokrotnych transakcji w sposób ciągły i zorganizowany kupując i sprzedając inne kryptowaluty ale są to transakcje wyłącznie na linii crypto- inne crypto. Na koniec wszystkie środki zamieniam spowrotem na BTC powiedzmy że po tych wymianach i wzroście kursu BTC wszystko jest warte 20 tys zł i jednorazowo zamieniam te BTC na 20 tys zł. Czy w takim razie US może zarzucić mi że prowadziłem działalność gospodarczą i czy będę musiał wykazać skąd zamiast ok. 1 BTC (wartego 10 tys zł) po paru miesiącach mam ok.2BTC (warte 20tys)

  Odpowiedz
  • To jest bardzo dobre pytanie. Oczywiście, że US może zapytać skąd masz dodatkowe BTC. Nie wiem czy jak im powiesz, że dodatkowe BTC zarobiłeś na handlu na giełdzie to nie będą drążyć tematu.

  • A czy wymiana crypto na inne crypto to jest już ta słynna wymiana barterowa do której jest potrzeba prowadzenia działalności? Nie rozumiem tej kwestii-najzwyklejsze “kupno” np. BTC za ETH w US potraktują jako wymiane barterową? Ogólnie na różnych forach mnóstwo dzieciaków wypisuje różne głupoty, często sprzeczne ze sobą a ciężko znaleźć kogoś kto jest “praktykiem” w temacie i chce się tym podzielić.

  • Do wymiany barterowej nie potrzeba działalności gospodarczej jeżeli jest prowadzona okazjonalnie. Wymiana BTC na ETH może podchodzić pod wymianę barterową a jeżeli robimy to regularnie to może podchodzić to również pod działalność gospodarczą.

   Z wymianą barterową jest kolejny problem, bo rozliczenie tego typu umów nie jest takie proste. Kolejny problem to anonimowość transakcji, jeżeli handlujemy na giełdzie kryptowalut to nie wiemy tak naprawdę z kim przeprowadzamy transakcje, a mówimy tutaj o prawach majątkowych do jakich US zalicza kryptowaluty.

   Im bardziej zagłębiamy się w temat tym bardziej widać, że obecne przepisy nie ogarniają tematu kryptowalut i tu pozostaje bardzo duże pole manewru dla urzędników, a co najgorsze każdy urząd skarbowy może pochodzić do tego tematu inaczej, a żeby było jeszcze ciekawiej to w obrębie jednego US skarbowego poszczególni urzędnicy mogą mieć zupełnie inne podejście do tematu.

   Reasumując, jedynie wystąpienie o indywidualną interpretację może dać nam jakąś pewność, że robimy dobrze, choć i tak nie do końca bo US może nagle zmienić zdanie i zakwestionować naszą indywidualną interpretację, która tak naprawdę chroni nas tylko przed karnymi odsetkami i postępowaniem karnoskarbowym. Tak to niestety wygląda w praktyce w Polsce.

  • Wiadomość z dzisiaj, ostrzegają przed oszustami, piramidami finansowymi (pewnie w stylu onecoin i dascoin) możliwością spadków crypto, kradzieży crypto. Zapewne długo jeszcze nie uregulują prawnie crypto bo boją się że jak ktoś umoczy to później ich będzie obwiniał. Więc wolą prewencyjnie ludzi zniechęcać. Jednocześnie od 8 lat nie mogą dobrać się do d… takiemu Lioness, choć każdy kumaty człowiek wie co to jest 😉

 105. Witam,
  Jestem w sytuacji, gdzie nie jestem pewien w jaki sposób powinienem się rozliczyć:
  1. Kupiłem btc na bitbay za pln
  2. Przelałem btc na poloniex i tam dokonałem kilkunastu transakcji btc/alt
  3. Przeniosłem uzyskane btc na bitbay i całość zamieniłem na pln

  Biorąc powyższe pod uwagę, należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym pieniądze uzyskane w kroku ostatnim: czyli wymianie btc na pln a za koszt uznać zakup btc za pln? Czy historia transakcji z w/w giełd powinna być wystarczająca jako dowód do uznania kosztów?
  Co z transakcjami btc/alt? Czy z nich też powinienem się rozliczać, czy jedynie FIAT / KRYPTO?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • 1. US powinna interesować tylko zamiana BTC na fiaty. Kosztem jest zakup BTC za PLN a przychodem jest sprzedaży BTC w wyniku której dostajemy PLN.
   2. Historia powinna być wystarczająca jeżeli będzie podana ilość oraz cena zakupu/sprzedaży.
   3. Transakcje btc/alt nie powinny interesować US bo i tak płacisz podatki od nadwyżki BTC, którą zarobiłeś na handlu BTC/alt, kiedy zamieniasz BTC na PLN.

   Żeby mieć pewność że US nie zakwestionuje tego toku myślenia to najbezpieczniej byłoby wystąpić o indywidualną interpretację podatkową ale czas oczekiwania na odpowiedź to niestety 3 miesiące.

 106. Witam, jak się sprawa ma w momencie wykopywania bitcoinów? Powiedzmy wykopałem 10 BTC, sprzedałem po kursie 10 tyś. zł/sztuka, mam z tego 100 tyś zł. Kopanie nie było prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Co dalej? Mam obowiązek się z tego rozliczać? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

  Odpowiedz
 107. Witam,

  Mam pewne pytanie, które mnie nurtuje, a wydaje się być powiązane z tematem – czy jeśli wykonuje X transakcji sprzedaży btc /kupna fiatow w celu, oczywiście, uzyskania dodatkowych dochodów, może to zostać uznane za faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej?

  Odpowiedz
  • To jest bardzo dobre i ważne pytanie. Pod definicję działalności gospodarczej: “działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły” spokojnie można podciągnąć handel na kryptowalutach. Co innego kupić raz i sprzedać po jakimś czasie, a co innego przez cały czas to robić w celach zarobkowych ale od którego momentu handel na giełdzie skutkować może obowiązkiem założenia działalności gospodarczej to już pewnie każdy US będzie miał własne zdanie.
   Kiedyś była sprawa gdzie kobieta sprzedawała używane ciuchy po swoich dzieciach na allegro i US uważał, że kobieta prowadzi to w sposób ciągły i zorganizowany i powinna w związku z tym założyć działalność gospodarczą.

  • Dzięki za odpowiedź, tak jak myślałem – definicja dg sprawia, że jakakolwiek konkluzja jest chyba niemożliwa 🙂

  • Takie coś znalazłem, jakby ktoś miał podobne wątpliwości – interpretacje-podatkowe.org/przychod-z-praw-majatkowych/ippb1-415-276-14-4-ec.

   Pozdrawiam,

  • Czy dobrze rozumiem podaną tutaj interpretację, że nawet wykonując jak opisany przykład tysiące transakcji kryptowalutami (nie jest podane czy dotyczyło to sprzedaży alt/fiat, czy alt/alt) nie jest konieczne prowadzenie działalności gospodarczej?
   A rozliczenie polega na zapłaceniu podatku na zasadach ogólnych od nadwyżki że sprzedaży alt za fiat minus koszt zakupu kryptowalut?

  • Tak by z tej interpretacji wynikało.
   “… dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36, wiersz 7), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej…”
   Urząd nie pisze nic o zakładaniu działalności gospodarczej ale trzeba brać pod uwagę że jest to indywidualna interpretacja z 2014 r. i nie wiadomo czy US nie zmienił zdania od tego czasu.

  • Witam,

   dodam tylko, że wprawdzie nie występowałem w tej sprawie o interpretację indywidualną, ale kontaktowałem się z księgową, która na codzień zajmuje się tematem kryptowalut i potwierdziła stanowisko przedstawione w tej interpretacji.

   Pozdrawiam,

 108. A nie działa tutaj 19% podatek Belki? W końcu zakup BTC to inwestycja jak zakup akcji, obligacji czy też ETFów. Moim zdaniem powinno się to rozliczać tak samo jak wszystkie operacje z biura maklerskiego.

  Odpowiedz
  • Stanowisku Urzędu Skarbowego jest inne:
   “Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy “

  • Sprawa wydaje się prosta gdy ktoś kupuje BTC a następnie sprzeda je wymieniając z powrotem na PLN.
   Załóżmy, że kupiłem BTC za 10000zł. Po roku cena BTC na giełdach wzrosła o 100% i mój portfel warty jest 20000zł. Bitcoin ma tą zaletę, że można nim również płacić za towary i usługi. Kupuję zatem za cały portfel BTC złoto inwestycyjne u dilera (jest taka możliwość). Złoto sprzedawane po 6 miesiącach od daty zakupu nie podlega opodatkowaniu. Zatem po 6 m-cach od daty zakupu sprzedaje zakupione złoto za złotówki. Jedyne ryzyko jest takie, że przez te 6 m-cy cena złota może się zmieniać. Jednak nie są to takie skoki jak w przypadku ceny BTC. W ten sposób chyba można uniknąć wysokiego podatku nie łamiąc przepisów.

  • Teoretycznie tak ale kupując za BTC złoto to chyba wchodzimy w barter. Jeżeli przy sprzedaży złota nie płacimy podatku to przy kupnie złota za BTC mógłby się jakiś podatek pojawić, co prawda nie analizowałem tego dokładnie ale w tym miejscu widzę takie ryzyko.

 109. Witam. Ja mam inne pytanie o rozliczenie z US, otóż mam udziały w poolu kryptowalut, zrobiłem przelew bankowy firmie, która zakupiła za mnie sprzęt na który mam faktury, numery seryjne urządzeń itd. Podpisałem umowę użyczenia tego sprzętu a w zamian właściciel poola płaci mi określony % od inwestycji w formie btc.
  Zapis umowy jest dla mnie korzystny, bo jest wyrażony w btc, a kurs bardzo urósł. Właściciel poola tłumaczył mi że “kopanie” kryptowalut nie jest w Polsce opodatkowane i jeśli będę miał wpływy na konto w wysokości nie przekraczającej tej na umowie to nie mam obowiązku podatkowego. Nie spytałem niestety o konkretny przepis, czy może Pan potwierdzić lub zaprzeczyć temu stwierdzeniu ?

  Odpowiedz
  • Umowa użyczenia pod względem podatkowym jest dość skomplikowana w Polsce. Proponuję zasięgnąć porady u doradcy podatkowego, przedstawiając mu wszystkie szczegóły umowy. Wartość wpływów na konto faktycznie może mieć znaczenie. Jeżeli zapłacił Pan kwotę X a dostał kwotę X plus Y, to Y jest Pana zyskiem.

  • A jakaś spawa podatkowa jest w Polsce prosta? I o to chodzi – bo w mętnej wodzie rybki się lepiej łapie. Sugeruję Delaware.

 110. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, kupując bitcoiny, które są traktowane przez US jako prawa majątkowe powinniśmy zapłacić podatek PCC, ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1%.
  Bitcoin jak i inne kryptowaluty nie został w ustawie zwolniony z tego podatku. Ustawa np. mówi że zwolniona jest sprzedaż walut obcych ale US jak na razie jeszcze nie zalicza bitcoina do walut obcych.

  Odpowiedz
 111. A więc przyjmijmy taki scenariusz:
  Kupuję BTC za 15000 PLN. Po jakimś czasie sprzedaję za 20000 PLN. Zarobiłem 5000 PLN i od tego muszę zapłacić podatek (pomińmy kwotę wolną). Następnie inwestuję te 20000 znowu w BTC, ale mam pecha, tracę i zamykam rok z BTC wartymi 15000 PLN. A więc niby jestem na zero, ale niestety powstał obowiązek podatkowy i muszę zapłacić podatek od tych 5000 PLN. Dobrze myślę?

  Odpowiedz
  • Źle myślisz. Nie musisz płacić podatku, ponieważ na koniec roku sumujesz sobie wszystkie zyski i straty, w opisanym przypadku zysk-strata=0.

   Podatek płacisz za cały rok od wszystkich transakcji, a nie za pojedynczą transakcję.

  • To całe szczęście, bo już myślałem, że nasz system podatkowy jest gorszy niż sądziłem. Jeszcze jedno pytanie. W tekście jest napisane:
   “Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.”

   Czy to znaczy, że ta kobieta musiała zapłacić podatek od zysku i zainwestowanego kapitału łącznie?

  • Ponieważ nie ma kosztów, to cały przychód jest dla niej zyskiem, tzn. cała suma pieniędzy jaką uzyska ze sprzedaży bitcoinów (koszty zakupu plus zysk) i od tej całej sumie musi odprowadzić podatek.
   Praktycznie oznacza to, że gdyby sprzedała taniej niż kupiła to też musi odprowadzić podatek.
   Kluczowe też tu jest to, że żeby móc wrzucić sobie w koszty zakup BTC to trzeba posiadać potwierdzenie ich zakupu gdzie będzie podana ilość i cena zakupu, samo potwierdzenie przelewu na giełdę nie wystarczy. Podobnie jest też ze sprzedażą, trzeba mieć potwierdzenie ilości i ceny sprzedawanych bitcoinów.

  • A co jeśli zakupiłem te BTC kilka lat temu? Mam dowód na koszty, ale są one z innego roku. Jak to rozliczyć?

  • Witam. A jak ten koszt rozliczyć na w takiej sytuacji:

   2016 – zakup BTC za 100000zł – zgłoszenie kosztu w PIT – zero sprzedaży.
   2017 – sprzedaż BTC za 200000zł – zero zakupów .
   Pytanie – bo niestety nie znalazłem żadnej interpretacji na ten temat:
   Jaką wysokość kosztu uwzględnić przy obliczeniu podatku:
   a:0% – ponieważ transakcje kupna i sprzedaży były realizowane w różnych okresach podatkowych
   b:koszt można odliczyć w ciągu kolejnych 5 lat ale nie więcej niż 50% w roku.
   c:uwzględnić cały koszt z roku poprzedniego ponieważ przychód przekroczył koszt?

 112. Pingback: Jak rozliczyć podatki z gry na giełdzie kryptowalut – GIEŁDY KRYPTOWALUT

Dodaj komentarz