Binance

W co inwestować – prognozy na 2018 rok

Rozpoczął się nowy rok, więc nadszedł czas żeby podsumować stary 2017 r. i przygotować się na nowy 2018 r. Rok 2017 był niewątpliwie rokiem kryptowalut, wiele z nich zaliczyło wzrost rzędu kilku tysięcy procent. Poza kryptowalutami rosły również akcje.

Czego możemy spodziewać się w 2018 roku? Na moim kanale na Youtube przygotowałem filmik pokazujący moje prognozy na bieżący rok.

Dla tych którym nie chce się oglądać filmów, a lubią sobie trochę poczytać, przygotowałem wersję pisaną. Podzieliłem aktywa na te, które wg mojej oceny są obecnie drogie (zaliczam do nich akcje, obligacje, nieruchomości i kryptowaluty), na inflacyjne (gotówka), na tanie (kruszce i surowce rolne) oraz aktywa perspektywiczne.

Rynek akcji rośnie z małymi korektami od początku 2009 roku. Indeks S&P500 z miesiąca na miesiąc osiąga kolejne ATH. Czy taka sytuacja może trwać wiecznie? Oczywiście że nie, zwłaszcza że wyceny niektórych akcji są wręcz absurdalne. Na kryptowalutach mamy podobnie, cena Bitcoina rośnie od połowy 2015 roku, natomiast reszta kryptowalut wzrasta od początku 2017 roku. W przypadku kryptowalut wyceny mamy jeszcze bardziej absurdalne niż na akcjach.

Tanie aktywa to obecnie surowce rolne, które mogą okazać się jeszcze bardziej intratnym kąskiem po bardzo silnej zimie w USA. Tanie są także kruszce, które co prawda wzrastają już od początku 2016 r. ale relatywnie rzecz biorąc te wzrosty są stosunkowo niewielkie.

Ogólnie rzecz biorąc ocena danego waloru i zakwalifikowanie go do drogich czy tanich jest bardzo subiektywna i inne osoby mogą widzieć obecną sytuację zupełnie inaczej.

Do ciekawych aktywów na 2018 rok, oprócz tych zaliczonych do tanich, wyróżniłem jeszcze perspektywiczne aktywa, którymi wg mnie są: sztuczna inteligencja, branża kosmiczna i branża energetyczna (nowe technologie). Poniżej tabelka z zebranymi wszystkimi ocenianymi przeze mnie aktywami.

Jeżeli chcecie posłuchać więcej na temat poszczególnych rynków to zapraszam na mój kanał na YouTube, gdzie oprócz codziennego przeglądu rynku kryptowalut, dzielę się również swoimi przemyśleniami na temat innych rynków oraz dorzucam ciekawe dygresje, które mogą się przydać niejednemu inwestorowi.

w co inwestować w 2018 roku

Przedstawiane w tekście opinie są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Weryfikacja prognoz 03-01-2019

8 komentarzy do “W co inwestować – prognozy na 2018 rok”

 1. Rzeczywiście subiektywne zestawienie. Ja bym przede wszystkim nie liczyła na branżę kosmiczną, a stawiała na niektóre kruszce.

  Odpowiedz
 2. Hej, Prezesie! Według Ciebie kryptowaluty są na ten moment złym wyborem na długoterminową inwestycję. Natomiast wychodzą kryptowaluty które zajmują się sztuczną inteligencją i kosmosem, czy uważasz że to perspektywiczne waluty na najbliższe lata czy lepiej zainwestować bezpośrednio w akcję np tych firm?

  Odpowiedz
 3. Prezesie, mam pytanie dotyczące kruszców.
  W Twoich przeglądach pojawiają się co jakiś czas wykresy srebra i złota. Gdzie kupić srebro/złoto po cenach z tych wykresów? Chodzi mi o to, że np. 1-uncjowa moneta jest do kupienia na stronie X za 72 PLN co daje cenę ok. 21,2 USD za uncję, a kurs z wykresu na chwilę obecną to ok. 16,4 USD za uncję.

  Odpowiedz
  • To dlatego, że Pan Prezes podaje cenę giełdową, która – w przypadku srebra – powiększona jest jeszcze o koszty producentów, pośredników i podatek VAT (23%).

 4. Prezesie, poproszę o wykład na temat AI i gdzie Ty w upatrujesz możliwości przejścia zaangażowania w nią za pomocą krypto. Chętnie poczytam/posłucham o ciekawych Twoim zdaniem projektach AI.

  Pozdrawiam!

  PB

  Odpowiedz
  • hej, niema ich wiele wiec sam spokojnie mozesz zrobic rozeznanie.
   icodrops.com/ na tej stronie mozesz sprawdzic wiekszosc zakonczonych przedsprzedazy projektow zaangazowanych w sztuczna inteligencje.
   Sam jednak sie zastanawiam czy przy obecnym sentymencie na rynku warto zainwestowac w jakikolwiek projekt. Mam swiadomosc ze technologia blockchain bedzie sie rozwijala z bitcointem lub bezniego ale czy jest to dobry czas aby zainwestowac pieniadze ?
   pozdrawiam

 5. Prezesie czy masz wiedzę na temat platformy ARDOR na 2018 rok. Po snapshot giełdy jeszcze nie odblokowały handlu. Projekt działa, ma się czym pochwalić, jednak nikt o nim nie mówi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz