Podstawowe zasady:
- Zawsze ustawiamy SL, maksymalna strata to 5 % kapitału, którym spekulujemy. Nie powiększamy raz ustawionego SL ale możemy go zmniejszać.
- Dany scenariusz może nam przynieść maksymalnie 5 % straty kapitału, dlatego nie dokładamy pozycji jeżeli jesteśmy na stracie (nie piramidujemy). Możemy dołożyć pozycję, jeżeli zarabiamy a SL od nowej pozycji zsumowany ze SL ze starej nie przekroczy 5 % kapitału.
- Zakres czasowy scenariusza dostosowywujemy do interwału czasowego na którym gramy np. grając na interwale 1 min. to zakres czasowy scenariusza jest nie większy niż 1-3 h.
- Decyzję o pozostawieniu pozycji na dłużej podejmujemy na podstawie wyższych interwałów czasowych, patrząc czy jest szansa na rozwinięcie innych korzystnych dla nas scenariuszy. Przykładowo mamy scenariusz pod który gramy ustalony w interwale czasowym 15M ale okazuje się że w interwale 1H lub wyższym widzimy kolejny scenariusz.
-
Nigdy nie zakładamy pozycji bez scenariusza. To samo dotyczy zostawienia pozycji na dłużej w wyższych interwałach czasowych. Zawsze musi być scenariusz, żeby taką pozycję zostawić na dłużej.
Kroki postępowania:
- Zakładamy scenariusz wg którego kurs ma szansę się poruszać. Jeżeli nie widzimy żadnego możliwego scenariusza to nie wchodzimy na rynek.
- Ustalamy miejsce ustawienia SL oraz na podstawie SL i potencjalnego miejsca otwarcia pozycji ustalamy wielkość pozycji. Pamiętajmy że brokerzy często pobierają opłaty za otwarcie i zamknięcie pozycji.
- Ustalamy potencjalny TP i weryfikujemy scenariusz pod względem opłacalności. TP musi być większy od SL. TP w przeciwieństwie do SL nie musi być otwarty od razu z pozycją.
- Ustawiamy zlecenie oczekujące albo otwieramy pozycję ręcznie, tak żeby dało się ją zamykać w 3 częściach. Nie otwieramy pozycji w ogóle, jeżeli nasz scenariusz się nie realizuje.
- Jeżeli mamy już otwartą pozycję to czekamy aż zrealizuje się wcześniej ustawiony SL albo TP lub ręcznie zamykamy częściowo pozycję. Bierzemy co daje rynek i ewentualnie zostawiamy część pozycji na dłużej.
Legenda:
- Scenariusz – możliwy wariant przyjęty na podstawie: analizy technicznej, fundamentalnej, sentymentów, warunków geopolitycznych, newsów. Schematy lubią się powtarzać na rynkach, dlatego im mamy większe doświadczenie tym większa szansa na rozpoznanie odpowiedniego schematu (scenariusza który będzie realizował kurs).
- SL – stop loss (zlecenie obronne) ustawiamy w celu ochrony kapitału.
- TP – take profit (zlecenie realizacji zysków) ustawiamy w celu pomnażania kapitału.
- Kapitał – fundusze które przeznaczyliśmy na spekulacje.
Wyjaśnienia
Strategia spekulacyjna 5 na 5 prezesa dotyczy grania z dźwignią finansową. Wchodząć w dany scenariusz ryzykujemy maksymalnie 5 % z obecnego posiadanego przez nas kapitału. Jeżeli zarabiamy, czyli powiększamy swój kapitał, to możemy zwiększać pozycje (wykorzystujemy procent składany) ale nie przekraczając SL na poziomie 5 % kapitału. Jeżeli tracimy to musimy ograniczyć wielkość pozycji odpowiednio do posiadanego kapitału.
Powyższa strategia nie gwarantuje zysków ale dzięki prostocie ułatwia spekulację i ogranicza straty. Dzięki prostym i przejrzystym zasadom ogranicza ilość niewiadomych w procesie spekulacji. Kluczowym do osiągniecia sukcesu jest przestrzeganie 5 zasad oraz wymyślanie coraz bardziej prawdopodobnych scenariuszy z dużym potencjałem na realizację zysków. Aby tworzyć coraz to lepsze scenariusze należy systematycznie trenować, wykorzystując do tego najlepsze metody jakie nam odpowiadają.
Nie ma jednej najlepszej metody, dzięki której będziemy w stanie rozpoznać najbardziej dochodowe schematy. Należy unikać popełniania wielokrotnie tych samych błędów, ale nie unikać w ogóle błędów, bo dzięki nim najwięcej się uczymy. Wyciągajmy z błędów wnioski i idźmy dalej, a mamy szansę na osiągnięcie sukcesu w przyszłośći.
Największym naszym wrogiem na rynku nie są inni gracze tylko my sami.
Jeżeli jesteśmy początkującymi graczami to zaczynajmy spekulację od konta demo. Nawet jak już jesteśmy zaawansowan, a daną platformę widzimy pierwszy raz, to zaczynajmy od konta demo, żeby przećwiczyć mechanikę otwierania i zamykania pozycji. Kiedy przejdziemy do gry na prawdziwe pieniądze, zaczynamy od najniższych możliwych stawek, a dopiero później gdy zaczniemy zarabiać przechodzimy na wyższe stawki.
Jeżeli nie zarobisz na małych stawkach, to na większych tym bardziej.
Poniżej znajduje się film, w którym omawiam poszczególne punkty strategii.
Pytania i odpowiedzi
Czy stop loss jest ustawiany w tej strategii maksymalnie 5 % od wejścia w pozycję?
Nie. Możemy ustawić SL w odległości 0,1 % ale równie dobrze i w odległości 10 % od wejścia. Ważne żeby nie ryzykować w danej pozycji więcej niż 5 % kapitału.
Raczej nie zrozumiałem. Nie wiem co to jest strategia.. czy jest to przewidywanie?
Na jakiej podstawie przewiduję. Skąd mam wiedzieć czy pójdzie do góry.
SL też nie ogarniam. Czego dotyczy 3 do 5 procent.
Zakładam że kupuje kryptowalute za 100. Po zakupie mam 95 bo była opłata. Więc czekam i obserwuję. Raczej po kilku dniach jak nic się nie dzieje to jestem stratny 5%.
Nie ogarniam tego. Może da się łatwiej i z jakimś przykładem fikcyjnym lub takim co już był.
Moja “strategia” jest taka. Kupuje za 100. Jezeli kiedyś dojdzie do 103 to odcinam 3. I czekam aż znów kiedyś przekroczy 100. Wszystko ponad 100 odcinam
Dzięki za blog. Bo można się popytać i dowiedzieć. Nie mam jeszcze doświadczenia. Drugi tydzień to za mało. Ale próbuje i odkrywam.
Co do gridowania to zdaje się, że możnaby w miarę bezpiecznie zastosować ją do niektórych tanich surowców np. srebra, gazu czy kawy – w drugim przypadku chociażby granica opłacalności produkcji to ok. 95 USD, więc budowanie piramidki w granicach 90-110 jest akceptowalne moim zdaniem. Największym wrogiem będą tu brokerzy, którzy rolują kontrakty oraz co gorsza trzymają pozycję tylko przez rok…
W sumie gdyby nie to ostatnie, to wszystkie moje pozycje w życiu stałyby się kiedyś w końcu zyskowne ;P
Wielkie dzięki za dzielenie się wiedzą na blogu i YT. Tak trzymać! 🙂
Dzięki za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą!
Błąd w nazewnictwie w punkcie 2 – piramidowanie to dokładanie do zyskownych pozycji, a dokładanie do stratnych to grid (w artykule jest na odwrót)
Piramidowanie to nie tylko dokładanie do zyskownych pozycji, można piramidować będąc na zysku i to akceptuję albo będąc na stracie i tego nie akceptuje. A grid to po prostu rozłożenie pozycji od punktu wejścia równomiernie w górę i w dół, czyli piramidowanie w górę i w dół. Strategia może się wydawać bezpieczna i ciekawa w trendach bocznych ale przy wyjściu z trendu przeważnie strata będzie większa niż zarobimy w trendzie bocznym.
Kiedyś stosowałem grid ale nawet nie wiedziałem, że tak to się nazywa 🙂 To było jakieś 6 lat temu na parze BTCLTC. Bitcoin i Litecoin rosły w stosunku do fiatów a ja dodatkowo pomnażałem ilość BTC i LTC. Teraz za bardzo nie widzę jak by można tą taktykę sensownie i bezpiecznie zastosować.
Świetne!
Super!