Binance

Strategia spekulacyjna 5 na 5 prezesa – daytrading

Strategia spekulacyjna 5 na 5 prezesa

Podstawowe zasady:

 1. Zawsze ustawiamy SL, maksymalna strata to 5 % kapitału, którym spekulujemy. Nie powiększamy raz ustawionego SL ale możemy go zmniejszać.
 2. Dany scenariusz może nam przynieść maksymalnie 5 % straty kapitału, dlatego nie dokładamy pozycji jeżeli jesteśmy na stracie (nie piramidujemy). Możemy dołożyć pozycję, jeżeli zarabiamy a SL od nowej pozycji zsumowany ze SL ze starej nie przekroczy 5 % kapitału.
 3. Zakres czasowy scenariusza dostosowywujemy do interwału czasowego na którym gramy np. grając na interwale 1 min. to zakres czasowy scenariusza jest nie większy niż 1-3 h.
 4. Decyzję o pozostawieniu pozycji na dłużej podejmujemy na podstawie wyższych interwałów czasowych, patrząc czy jest szansa na rozwinięcie innych korzystnych dla nas scenariuszy. Przykładowo mamy scenariusz pod który gramy ustalony w interwale czasowym 15M ale okazuje się że w interwale 1H lub wyższym widzimy kolejny scenariusz.
 5. Nigdy nie zakładamy pozycji bez scenariusza. To samo dotyczy zostawienia pozycji na dłużej w wyższych interwałach czasowych. Zawsze musi być scenariusz, żeby taką pozycję zostawić na dłużej.

Kroki postępowania:

 1. Zakładamy scenariusz wg którego kurs ma szansę się poruszać. Jeżeli nie widzimy żadnego możliwego scenariusza to nie wchodzimy na rynek.
 2. Ustalamy miejsce ustawienia SL oraz na podstawie SL i potencjalnego miejsca otwarcia pozycji ustalamy wielkość pozycji. Pamiętajmy że brokerzy często pobierają opłaty za otwarcie i zamknięcie pozycji.
 3. Ustalamy potencjalny TP i weryfikujemy scenariusz pod względem opłacalności. TP musi być większy od SL. TP w przeciwieństwie do SL nie musi być otwarty od razu z pozycją.
 4. Ustawiamy zlecenie oczekujące albo otwieramy pozycję ręcznie, tak żeby dało się ją zamykać w 3 częściach. Nie otwieramy pozycji w ogóle, jeżeli nasz scenariusz się nie realizuje.
 5. Jeżeli mamy już otwartą pozycję to czekamy aż zrealizuje się wcześniej ustawiony SL albo TP lub ręcznie zamykamy częściowo pozycję. Bierzemy co daje rynek i ewentualnie zostawiamy część pozycji na dłużej.

Legenda:

 • Scenariusz – możliwy wariant przyjęty na podstawie: analizy technicznej, fundamentalnej, sentymentów, warunków geopolitycznych, newsów. Schematy lubią się powtarzać na rynkach, dlatego im mamy większe doświadczenie tym większa szansa na rozpoznanie odpowiedniego schematu (scenariusza który będzie realizował kurs).
 • SL – stop loss (zlecenie obronne) ustawiamy w celu ochrony kapitału.
 • TP – take profit (zlecenie realizacji zysków) ustawiamy w celu pomnażania kapitału.
 • Kapitał – fundusze które przeznaczyliśmy na spekulacje.

Wyjaśnienia

Strategia spekulacyjna 5 na 5 prezesa dotyczy grania z dźwignią finansową. Wchodząć w dany scenariusz ryzykujemy maksymalnie 5 % z obecnego posiadanego przez nas kapitału. Jeżeli zarabiamy, czyli powiększamy swój kapitał, to możemy zwiększać pozycje (wykorzystujemy procent składany) ale nie przekraczając SL na poziomie 5 % kapitału. Jeżeli tracimy to musimy ograniczyć wielkość pozycji odpowiednio do posiadanego kapitału.

Powyższa strategia nie gwarantuje zysków ale dzięki prostocie ułatwia spekulację i ogranicza straty. Dzięki prostym i przejrzystym zasadom ogranicza ilość niewiadomych w procesie spekulacji. Kluczowym do osiągniecia sukcesu jest przestrzeganie 5 zasad oraz wymyślanie coraz bardziej prawdopodobnych scenariuszy z dużym potencjałem na realizację zysków. Aby tworzyć coraz to lepsze scenariusze należy systematycznie trenować, wykorzystując do tego najlepsze metody jakie nam odpowiadają.

Nie ma jednej najlepszej metody, dzięki której będziemy w stanie rozpoznać najbardziej dochodowe schematy. Należy unikać popełniania wielokrotnie tych samych błędów, ale nie unikać w ogóle błędów, bo dzięki nim najwięcej się uczymy. Wyciągajmy z błędów wnioski i idźmy dalej, a mamy szansę na osiągnięcie sukcesu w przyszłośći.

Największym naszym wrogiem na rynku nie są inni gracze tylko my sami.

Jeżeli jesteśmy początkującymi graczami to zaczynajmy spekulację od konta demo. Nawet jak już jesteśmy zaawansowan, a daną platformę widzimy pierwszy raz, to zaczynajmy od konta demo, żeby przećwiczyć mechanikę otwierania i zamykania pozycji. Kiedy przejdziemy do gry na prawdziwe pieniądze, zaczynamy od najniższych możliwych stawek, a dopiero później gdy zaczniemy zarabiać przechodzimy na wyższe stawki.

Jeżeli nie zarobisz na małych stawkach, to na większych tym bardziej.

Poniżej znajduje się film, w którym omawiam poszczególne punkty strategii.

Pytania i odpowiedzi

Czy stop loss jest ustawiany w tej strategii maksymalnie 5 % od wejścia w pozycję?

Nie. Możemy ustawić SL w odległości 0,1 % ale równie dobrze i w odległości 10 % od wejścia. Ważne żeby nie ryzykować w danej pozycji więcej niż 5 % kapitału.

10 komentarzy do “Strategia spekulacyjna 5 na 5 prezesa – daytrading”

 1. Raczej nie zrozumiałem. Nie wiem co to jest strategia.. czy jest to przewidywanie?
  Na jakiej podstawie przewiduję. Skąd mam wiedzieć czy pójdzie do góry.
  SL też nie ogarniam. Czego dotyczy 3 do 5 procent.
  Zakładam że kupuje kryptowalute za 100. Po zakupie mam 95 bo była opłata. Więc czekam i obserwuję. Raczej po kilku dniach jak nic się nie dzieje to jestem stratny 5%.
  Nie ogarniam tego. Może da się łatwiej i z jakimś przykładem fikcyjnym lub takim co już był.
  Moja “strategia” jest taka. Kupuje za 100. Jezeli kiedyś dojdzie do 103 to odcinam 3. I czekam aż znów kiedyś przekroczy 100. Wszystko ponad 100 odcinam
  Dzięki za blog. Bo można się popytać i dowiedzieć. Nie mam jeszcze doświadczenia. Drugi tydzień to za mało. Ale próbuje i odkrywam.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Forex oraz spekulacja na akcjach jak zacząć – Blog o inwestowaniu
 3. Co do gridowania to zdaje się, że możnaby w miarę bezpiecznie zastosować ją do niektórych tanich surowców np. srebra, gazu czy kawy – w drugim przypadku chociażby granica opłacalności produkcji to ok. 95 USD, więc budowanie piramidki w granicach 90-110 jest akceptowalne moim zdaniem. Największym wrogiem będą tu brokerzy, którzy rolują kontrakty oraz co gorsza trzymają pozycję tylko przez rok…
  W sumie gdyby nie to ostatnie, to wszystkie moje pozycje w życiu stałyby się kiedyś w końcu zyskowne ;P

  Odpowiedz
 4. Błąd w nazewnictwie w punkcie 2 – piramidowanie to dokładanie do zyskownych pozycji, a dokładanie do stratnych to grid (w artykule jest na odwrót)

  Odpowiedz
  • Piramidowanie to nie tylko dokładanie do zyskownych pozycji, można piramidować będąc na zysku i to akceptuję albo będąc na stracie i tego nie akceptuje. A grid to po prostu rozłożenie pozycji od punktu wejścia równomiernie w górę i w dół, czyli piramidowanie w górę i w dół. Strategia może się wydawać bezpieczna i ciekawa w trendach bocznych ale przy wyjściu z trendu przeważnie strata będzie większa niż zarobimy w trendzie bocznym.

  • Kiedyś stosowałem grid ale nawet nie wiedziałem, że tak to się nazywa 🙂 To było jakieś 6 lat temu na parze BTCLTC. Bitcoin i Litecoin rosły w stosunku do fiatów a ja dodatkowo pomnażałem ilość BTC i LTC. Teraz za bardzo nie widzę jak by można tą taktykę sensownie i bezpiecznie zastosować.

Dodaj komentarz