Bitmex - handluj z dźwignią

Sprzedałem spółki wydobywające złoto

sprzedaż spółek wydobywających złoto

Sprzedałem akcje spółek wydobywających złoto: Newmont Mining Corp po 46,33 $ za akcję, co dało mi zysku 52 %, Barric Gold Corp po 19,20 $ za akcję, co dało mi zysku 23 % i Anglogold Ashanti Ltd po 20,64 $ za akcję, co dało mi zysku 4%.

Doszedłem do wniosku że sytuacja robi się coraz bardziej nieprzewidywalna i lepiej przeczekać to na gotówce. Złoto zaczęło spadać jak akcje zaliczyły mocny spadek, przy kolejnym spadku na akcjach złoto może również się osunąć i pociągnąć za sobą akcje spółek wydobywających złoto.

Share

29 komentarzy do wpisu „Sprzedałem spółki wydobywające złoto”

 1. Wybaczcie to pytanie tutaj w komentarzach, ale jestem tu nowy i nie widze jakiegos forum, gdzie moglbym pytac o takie sprawy. Z gory dzieki za jakiegos linka jesli takie forum istnieje. A co do mojego pytania:

  Mam dwa pytanka o takiego ETFa Polskiej gieldy na gieldzie w UK – https://www.hl.co.uk/shares/shares-search-results/i/ishares-v-plc-msci-poland-etf-usd-acc-gbp

  1) Jak wyglada sprawa dywidendy poszczegolnych spolek w takim ETFie? Np. 12% akcji w tym ETF to PZU, ktore wyplaca dywidende. Czy jak sie ma ETFa z PZU na liscie, to tez otrzymuje sie dywidende?
  2) Jak wyglada sprawa wahania kursów? To jest ETF w GBP i w GBP tez bym go kupił. Ale jest to ETF Polskiej gieldy, a na dodatek w nazwie na “ETF USD ACC”. Czy taki ETF w GBP nie bedzie przeliczany gdzies po drodze na PLN czy USD i przez to wrazliwy na wahania kursu?

  Z gory dzieki

  Odpowiedz
  • Wszystko powinno być napisane w specyfikacji danego ETFu (powinny być wypłacane dywidendy), a co do wahań kursku to jak kupujesz w innej walucie niż waluta bazowa danych spółek, to musisz się liczyć z tym, że duże wahania kursu będą miały wpływ na wycenę ETFu.

   Odpowiedz
 2. W czym się zabezpieczyć na ten czas. Frank, dolar czy jednak złotówka która przez ostatnie dni odrabia straty? Gdzieś kapitał mimowolnie ucieknie, złota fizycznie nie ma aktualnie nigdzie w PL

  Odpowiedz
 3. Od spadków, które skończyły się dwa tygodnie temu mamy wzrosty po 30%. Śledzę wykresy pozostałych giełd od wspomnianych 2 tygodni: USA na plusie, Europa na plusie i tak dzień w dzień… dzisiaj wyjątkowo Japonia zamknęła się na minus ale to tylko potwierdza regułę. Kiedy to jebnie ja się pytam bo ja z tych niecierpliwych. USA podaje dane o 4-krotnym wzroście bezrobotnych a giełda nawet nie zareagowała. O co tu chodzi?
  Czekam na ta drugą falę i zastanawiam się czy to dopiero za miesiąc, czy po tych osławionych wyborach w USA.

  Odpowiedz
  • Obawiam sie, ze w USA nadrukują nawet 1000 trylionów $ byle dojechac do wyborów (w Listopadzie jesli dobrze pamietam?) i ich gielda robi teraz takie akcje, ze najstarsi górale nie wiedzą co robić. Czytam rozne fora i w USA goscie, co niby inwestuja juz 20 lat nie maja pojecia co sie dzieje. Ford zamyka wiekszosc fabryk na swiecie? Akcje w gore 22%. Ryanair oglasza, ze cala flota zostaje na ziemi do przynajmniej lipca, a na dodatek rzad UK wydaje info, ze nie ma zamiaru pomagac liniom lotniczym? Nie ma problemu, akcje dwa dni z rzedu po +10%. Ropa na smiesznie niskim poziomie, a moze byc na jeszcze nizszym, a na dodatek zuzycie ropy jest pewnie z 60-70% nizsze niz normalnie? Spoko, BP wali z 220 funa na 330 funa. Jak tu podejmowac decyzje inwestycyjne, jak tu juz nic sie nie klei? Jak oni drukuja tyle $, to teraz caly swiat moze siedziec w domu i tylko pompowac gielde.

   Odpowiedz
 4. Cześć, ciekawie będzie jak przytoczysz w filmie wykres cyklu koniunkturalnego. Recescja jako jeden z etapów funkcjonowania gospodarki opartej na ciągłym dodruku pieniądza. Jest to bardzo ciekawe i powtarzalne!

  Odpowiedz
 5. Też mnie dziwi optymizm niektórych, co uważają, że teraz akcje trochę odbiły i to jest dobry moment na zakupy… Który kryzys trwał kilka dni? Ja się cudów nie spodziewam, to wszystko jeszcze poleci na pysk z hukiem.

  Odpowiedz
   • Przyznam, że niebardzo rozumiem. Wielu „expertów” mówi wręcz o hiperinflacji co byłoby logiczne biorąc pod uwagę ten gigantyczny dodruk. Rozumiem że podczas krachu jest deflacja bo wszyscy uciekają ze strachu do dolara, ale to przez chwilę. To w jaki sposób miałaby nastąpić deflacja? No chyba że z Bitcoinem w tle.

    Odpowiedz
 6. Prezesie a można skorzystać z Twojej wiedzy w czym trzymać gotówkę? Sprzedając zostawiłeś dolary czy złotówki?

  Odpowiedz
 7. A Ashanti rośnie… ;P
  Ja swoje kiszę – mój jedyny hedge, który średnio zadziałał podczas kryzysu. Choć w sumie jestem na plusie, to nie tak źle.

  Odpowiedz
 8. Prezes
  Ja właśnie też teraz już na gotówce. Jedynie drobne w krypto, które kiedyś coś mogą dać zarobić. Obawiam się jednak być na gotówce. Boje się przy tak wielkim dodruki i niepewnej sytuacji, że to wszytko jebnie i zostaniemy z papierkami lub cyferkami nic nie wartymi. W głowie mam też hiperinflację. Myślę żeby uciec w złoto ale materialne. Myślałem tez o zakupie z mennicy bo później ma obowiązek odkupu ale jeśli państwo popadnie w rozkład to i tak nic to nie da. Chyba za dużo wybiegam w przyszłość…

  Odpowiedz
 9. Wszystko jest możliwe, ale
  1) mamy braki fizycznego kruszcu, nie tylko w Polsce
  2) FED ogłosił nielimitowany skup obligacji

  Odpowiedz
 10. A myślałem że Prezes już raczej będzie coś kupował…
  Złoto się tak rozjechalo comexowe z kontraktami i fizycznym że wystrzal to raczej w górę.
  Akcje też. Dużo gotówki na rynku. Fed. Kwarantanna przez kolejny miesiąc już w cenach.

  Odpowiedz
   • Też mam takie wrażenie wydaje mi się, że dno jest dużo głębiej. Publikacja danych dot. zatrudnienia zrobi kolejną mega dziurę w okręcie.

    Odpowiedz
   • I ja również tak uważam. Gdy w stanach liczba codziennych zgonów od wirusa wyniesie coś około 1000, to się tam ludziom oczy otworzą. Zrobią całkowity lockdown, a wtedy może nastąpić prawdziwa przecena, to może być jak zakupy dziecka w sklepie z cukierkami. Inflacja na złotówce, czy nawet USDPLN nie będzie tak gwałtownie reagował co akcje. Cash is king, i to nawet nasza polska złotówka.

    Odpowiedz
   • ale takiego dodruku jeszcze nie bylo. jakiś grubas wczoraj zgarnął całą podaż po info o 3 mln bezrobotnych więc fundy z fedem będą to wyciągać nawet jak w realnej gospodarce będzie się paliło

    Odpowiedz

Dodaj komentarz