Bitmex - handluj z dźwignią

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok

podatki od kryptowalut za 2019 rok

Powoli zbliżamy się do końca 2018 r. i chyba nadszedł już najwyższy czas, żeby pomyśleć o 2019 r. a dokładniej o podatkach od kryptowalut. Wreszcie po 8 latach funkcjonowania kryptowalut zostały wprowadzone przepisy, dzięki którym wiadomo jak rozliczać się z kryptowalut. Nowe przepisy wchodzą w życie od 2019 r. ale warto już teraz zapoznać się z nimi. Do 2018 r. niestety była zupełna wolna amerykanka, każdy rozliczał się z kryptowalut jak chciał, a urzędy wydawały sprzeczne indywidualne interpretacja. Co urząd i co urzędnik to miał własny pomysł na podatki od kryptowalut. Jest nadzieja że teraz to się zmieni, bo choć nie idealne to jednak zostały wprowadzone nowe przepisy, które odnoszą się wprost do kryptowalut.

Jak będziemy rozliczać się z kryptowalut od 2019 r.

Wszyscy będą płacić podatek 19 % od dochodów kapitałowych, niezależnie czy są osobami fizycznymi czy przedsiębiorcami (dochód = przychód – koszty). W picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie przychody (to ile uzyskaliśmy ze sprzedaży kryptowalut w 2019 r.) i odjąć od nich koszty (to ile zapłaciliśmy za kryptowaluty w 2019 r.), niezależnie od tego czy wyjdzie dochód czy strata. Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy. Koszty z zakupu kryptowalut z 2019 r. i lat wcześniejszych będzie można tylko połączyć z dochodem ze sprzedaży kryptowalut, ponieważ od 2019 r. dochody z kryptowalut nie mogą być łączone z innymi dochodami.

Zamiana jednej kryptowaluty na inną nie będzie obciążona podatkiem, obowiązek podatkowy powstanie tylko w momencie zamiany kryptowalut na waluty fiat (np.: zł, $, eur)  albo na towar, usługę czy prawo majątkowe. Jeżeli cały wasz dochód, nie tylko z kryptowalut przekroczy 1 mln zł w 2019 r., wtedy trzeba będzie zapłacić dodatkowo 4 % od uzyskanego dochodu powyżej 1 mln (danina solidarnościowa).

Nadal pozostaje nierozwiązana sprawa podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie obowiązujące rozporządzenie o tymczasowym zaniechaniu poboru podatku PCC od kryptowalut wygasa z dniem 30 czerwca 2019 r.

Pamiętajcie o tym żeby mieć udokumentowane zakupy i sprzedaż kryptowalut. Samo potwierdzenie przelewu pieniędzy na giełdę lub do kantoru nie wystarczy, co wystarczy tego niestety prawo już nie definiuje. Problem na pewno mogą mieć osoby, które zakupiły kryptowaluty przed 2019 r. na giełdzie, która już nie istnieje i nie posiadają żadnych innych dokumentów poza przelewem. Niestety urząd skarbowy może nie uznać samego potwierdzenia przelewu za koszt nabycia kryptowaluty.

Ustawodawca nie określił niestety co podatnik ma zrobić ze stratami za lata poprzednie wpisanymi do PIT, czy może je przepisać do deklaracji za 2019 r. jako koszt, czy też nie może ich przepisywać i w związku z powyższym nie będzie mógł już ich rozliczyć.

Share

115 komentarzy do wpisu „Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok”

 1. Jeśli w 2018 kupiłem ETH A za nie altcoina i nic nie sprzedałem to czy muszę coś wykazać w PIT za 2018 (2017 zakończyłem zyskiem, który rozliczyłem) – bo z jednej strony nie było sprzedaży, ale z drugiej była zamiana krypto na krypto. Gdybym dzisiaj sprzedał czy tam 31.12.2018 to była by strata i tu pojawia się pytanie czy coś muszę wykazać za 2018 by potem w przyszłości mógł odpisać stratę w PITach za kolejne lata, czy może nie wykazuje krypto w PIT za 2018 bo nie było sprzedaży? Działam bez działalności gosp.

 2. W grudniu 2017 i 2018 kupiłem za okolo 3900. Dodatkowo miałem trochę wykopane i łącznie na FIAT wymienilem 4700 w 2018r. To dopiero w 2019 rozliczam czy teraz te 800 musze jakos wpisac? Za 2017 nie wpisywalem bo nei sprzedawalem na FIATY nic.

 3. W latach 2016-2017 kupiłem kryptowaluty łącznie za 52000 zł, w roku 2018 dokupiłem jeszcze trochę za 8000 zł. Nic nie sprzedałem, cały czas trzymam i czekam na lepsze czasy. W żadnym poprzednim roku nie rozliczałem się z poniesionych kosztów.

  Co powinienem wpisać do pitu za rok 2018? Czy koszty uzyskania przychodu rozliczam dopiero przy sprzedaży? Bardzo proszę o pomoc, zupełnie nie odnajduję się w sprawach podatkowych.

 4. Witam, wypłacałem pieniądze z platformy reklamowej za pomocą krypto. Sprzedawałem na giełdzie i następnie wypłaty robiłem kodami sms aby pieniądze nie dochodziły mi na konto w banku. Czy muszę to rozliczać za 2018 czy mogę uniknąć płacenia podatku? Ile wyniósł by podatek z kwoty 28000zł? Pozdrawiam.

 5. Przeczytałem wszystko i nadal nie wiem jak to rozliczyć.
  Zakupiłem krypto w sumie za powiedzmy 10k
  Za 1k – 10 liskow a za 9k – 10 ltc
  Sprzedałem liski za złotówki i znowu kupiłem za jakiś czas. Powiedzmy że udało się kupić na początku po 50 zł a sprzedać za 60 i później znowu kupić i tak 5 razy na koniec wyszło że mam 20 liskow. Jak to teraz rozliczyć? Z góry dzięki za odpowiedź!

 6. Zainwestowalem 5000 w kryptowaluty. Kilka razy kupiłem i sprzedałem krypto na fiaty. Na koniec roku na giełdzie zostały mi krypto i 1000 PLN. Ogólnie na koniec roku wartość portfela to ok. 2500 PLN (strata 50%). Nic nie wypłacałem z giełdy na konto bankowe. Co wpisać w Pit? Czy jako koszty wszystkie kupna krypto a przychód wszystkie sprzedaże? Czy ten 1000 PLN ma jakiś wpływ?

  • Za 2018 r. powinieneś rozliczyć każdą transakcję sprzedaży krypto. Tzn. przy sprzedaży patrzysz za ile kupiłeś to co sprzedajesz i masz albo stratę albo zysk, a do pita wpisujesz skumulowane przychody i koszty. Tylko te krypto których nie sprzedałeś, to koszty z nich wpisujesz dopiero w pit za 2019 r.

 7. “(…) trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy”
  Weźmy klasyczny przykład strat:
  wpłacam na giełdę 5 tyś i 10 razy na przemian kupuję i sprzedaję krypto za całość. Z każdą transakcją mam więc coraz mniej pieniędzy z tych 5 tyś – tak że ostatni z zakupów robię już tylko za 1 tyś i zostaję z tą kryptowalutą na 2019 i dalsze lata.
  Powinienem wpisać wyjściowe 5 tyś czy kwotę do której się to stopiło czyli 1 tyś (bo to był ostatni niesprzedany zakup)?

  • 1 tys. wpisujesz do Pita za 2019 r. a te wcześniejsze straty wpisujesz do Pita za 2018 r. Nie wiem czy będzie się dało to straty z poprzednich lat (w tym te z 2018 r.) rozliczyć później, bo coś wygląda na to że Ministerstwo Finansów chyba stoi na stanowisku że nie bardzo ale może to jeszcze zmienią, bo na razie to tak wygląda że na koniec roku będziemy musieli sprzedawać krypto żeby je zaraz odkupić na początku następnego roku, żeby nam koszty nie przepadły. Trochę to niefajne ale na razie takie przepisy nam zafundowali urzędnicy, poza tym krypto nie rozliczysz już razem z działalnością gospodarczą ani z giełdą akcji czy forexem, kolejna paranoja.

 8. Witaj Prezesie,
  Jeżeli ze swojego konta na BitBay-u przelałem w krypto Liski na konto Żony na BitBay-u i zamienilem na fiat to Zona ma dochód? A jak pozniej kupiłem BTC i przelalem je na inna giełdę to jest koszt zakupu. Więc płacę od tych pieniędzy podatek 19% na koncie Żony? Czy to się jakoś rownuje i wychodzi na zero ?

  • Jak za tyle samo kupiłeś co sprzedałeś to wychodzi na 0. Wpisujesz w Picie za 2019 r. tyle samo w rubryce przychód co w rubryce koszty. Za 2018 r. rozliczałeś się dopiero przy sprzedaży, czyli koszty uwzględniałeś dopiero wtedy jak miałeś przychód.

 9. Witam, czy ktos moze mi pomoc w odpowiedzi na moje pytanie. Czy jak w 2018 r kupilem krypto ale nie sprzedawalem , tylko kupilem i je trzymam to czy musze gdzies to wykazywac? Tzn czy musze w picie za 2018r cos wykazywac. Normalnie sie nie rozliczam bo nie pracuje i jestem na utrzymaniu innych. Wiec nie skladalem nigdy pitow czy musze teraz skladac z powodu ze kupilem teraz tzn w 2018r krypto. Czy nie musze nic skladac ani wykazywac, dzieki za wszelkie informacje.

 10. Zamiast uprościć system to tworzy się legislacyjne bagno. Podatki płacone są od wszystkiego. Niedługo pierdnięcie trzeba będzie wpisać w odpowiednią rubryczkę w PIT-3829-P. Dziwni jesteście ludzie, że się przeciwko temu nie buntujecie tylko pokornie wykonujecie te idiotyzmy, a wszystko dla zysku złodziejskiego rządu, który defrauduje tak zrabowane miliony.

 11. Przygodę zacząłem na początku 2018 roku. Wydałem około 10 tys złoty. Wplacalem kilka razy pieniądze na giełdę bitbay. Na początku tylko dokupowalem a później sprzedawalem za złotówki i znowu kupowałem ale z giełdy nic nie wypłaciłem. Mam teraz tylko 153 liski. W sumie trochę tych transakcji się nazbierało. Muszę to jakoś rozliczać? Wartość liskow to teraz jakieś 700 złoty. Proszę o pomoc. Nie mam działalności gospodarczej i nie wiem czy muszę to zgłaszać czy tam rozliczać. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Kupuję BTC później za BTC na innej giełdzie kupuję inne krypto po czym handluje nimi bez wychodzenia do fiat później przelewam na giełdę i np. sprzedaje jako XRP na fiaty część krypto uzyskana z tego handlu jak to rozliczyć i kiedy występuje obowiązek podatkowy????

 12. Co z zasadą FIFO? Jeśli brak rozróżnienia krypto ze względu na czas zakupu to nikt normalnie myślący i działający nie zapłaci lub odwlecze w czasie o dowolny okres zapłacenie tego podatku. Wystarczy pod koniec roku obliczyć dochód i za całość w ostatnim dniu roku kupić kryptowaluty. Po takim zabiegu wydatki na zakupy będą się równały przychodowi i należny podatek wyjdzie 0zł.
  W kolejnym roku robimy to samo, w kolejnym to samo aż do momentu w którym zechcemy skonsumować nasz dochód lub jego część.

 13. Prezesie,

  dzięki za art.

  Dwa pytania:

  1. Piszesz: “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy.” – ale czy na pewno, nie widzę tego wprost w przepisach, rozumiem, że to Twoja zdroworozsądkowa interpretacja?

  2. Case: Prowadzę 1 os. działalność, gdzie część wynagrodzenia jest płatne w krypto, które to krypto później sprzedaję (czyli nim handluję) – jak mam to rozliczyć? Całość tematu trafia do “kapitałów pieniężnych” czy tylko ta druga (inwestycyjna) część?

  Z góry dzięki,

 14. Jeżeli np. ktoś prowadzi działalność gospodarczą nie mającą związku z kryptowalutami i prywatnie przeprowadził kilkanaście transakcji na giełdzie kryptowalut, czy powinien rozliczyć się wspólnie z DG, czy osobno jako z dochodu nie związanego z działalnością gospodarczą przez siebie prowadzoną?

 15. Jaka jest podstawa prawna “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy”?

  Art. 22. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
  16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

  Czy to na pewno mozna stosowac wstecz?

 16. Witam,
  W 2017r zostały kupione BTC za np. 5k, w tym samym czasie (2017r) zamienione na alty.
  Zostało to wykazane (znaczy się zamiana na alty) w Pit za 2017r (składany w 2018).
  I nic więcej nie było robione, to pytanie-jak wygląda sytuacja kosztów w picie za 2019 (składany w 2020)? Nic nie wpisujemy, nie wykazujemy. czy może wykazać 5k. czy może jeszcze wykazać ok.4.8k (wymiana BTC na alty (koszt zakupu altów za BTC), lekka strata na różnych prowizjach przy zakupie BTC.

 17. Od kiedy dokladnie maja zaczac obowiazywac te przepisy, o ktorych mowa w poscie? Zaczna obowiazywac dokladnie od 1 stycznia 2019 czy wejda w zycie nieco pozniej?

 18. Prezesie, co sądzisz o pomyśle Mec. Sławomira Metzena o tym, by Ci którzy kupowali kryptowaluty tylko w 2018r. sprzedali 31 grudnia i odkupili je 1 stycznia 2019? Chętnie posłucham na You Tube :). Robisz to dobrze, Pozdrawiam

 19. A ja mam inny problem. Kupiłem BTC raz za 500zł i sprzedalem za 510zł i zapłaciłem PCC[od 500zł] od tego, potem kupiłem za 12k zł i sprzedałem za 13,8k zł i też zapłaciłem PCC od tego[od 12k zł]. Potem już PCC nie płaciłem bo pojawiły się różne interpretacje odnośnie PCC. Do czasu oficjalnego komunikatu o zawieszeniu PCC kupowałem i sprzedawałem jeszcze około 30 transakcji na różne kwoty. I teraz jak będę wykazywał w PIT transakcje z całego roku jako koszt przychodu i przychód to co z tym podatkiem PCC który należał się albo i nie należał. Czy US przyczepi się do pozostałych transakcji oraz czy muszę przy składaniu PIT-a wydrukować sobie z giełdy zestawienie tych transakcji?? Inna sprawa to taka że w tym roku będę miał sporą stratę na poziomie około 4k zł. Jak mam wykazać z PIT taką stratę??

 20. “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy.”
  Czyli mam rozumieć, że jak wszedłem w krypto w 2017roku. To od samego początku od roku 2017 mam zliczyć wartość wydanej kasy na zakup krypto i wpisać w Pit za 2019r.? A wartość sprzedaży już nie?
  Pytanie 2: Przy DGP będę musiał rozliczać zakupy i sprzedaż w każdym miesiącu na bieżąco czy dopiero będę musiał wpisać całość transakcji w picie za cały rok 2019?

 21. A jak sprawa wygląda/będzie wyglądać z działalnością gospodarczą? Tzn. czy przy dużej ilości wymian US może przyczepić się że jest to wykonywane bez założenia DG? Jak sprawa wygląda aktualnie i jak będzie wyglądać kiedy wejdą nowe przepisy?

 22. Witam,
  A co w przypadku jeśli kupiłem krypto w 2017 nie sprzedałem w 2018 i np. sprzedam w 2019 czy kwota zakupu z 2017 będzie moim kosztem czy to przepada i musze zapłacić podatek od całej kwoty sprzedaży?

 23. Jeżeli trejdowałem małymi kwotami i ogl jestem na minus to muszę coś wgl wpisywać do pitu? Dziwne pytanie ale to pierwszy pit który rozliczam

 24. Witam.
  Prezesie kupowałem na początku roku kryptowaluty na bitbay a nie wypełniłem żadnych deklaracji PCP ponieważ byłem za granicą czy mogę mieć z tego jakieś problemy?
  Pozdrawiam

 25. Witam.
  A jak sprawa wygląda z podatkiem PCC jeśli kupowałem krypto na początku roku na bitbay a byłem za granicą i nie wypełniłem tych deklaracji? I do tej pory mam krypto z dużo stratą i nie sprzedawałem tego na Fiat?
  Pozdrawiam

 26. Dzień dobry Prezesie. Mam pytanie odnośnie podatków, przykładowo inwestuje 10k, jednak nie jednorazowo tylko co jakiś czas wpłacam po 1k na giełdę, w tym czasie od czasu do czasu zamieniam krypto na fiaty (“trejduje”), część też przesyłam na inną giełdę gdzie mogę robić wymiany tylko z krypto na krypto. Gdyby dzisiaj podliczyć to ile mam na koncie, gdybym to wszystko wymienił, to dajmy na to jestem 50 procent stratny na całości, z tym że obecnie wszystko mam w krypto, ale nie chcę tego wymieniać na fiaty. Inwestowanie rozpocząłem około lutego tego roku. W takiej sytuacji jak mam ustosunkować się do nowego prawa podatkowego, mam zapłacić po prostu te 19 procent podatku od tych 10k początkowo zainwestoanych, mimo iż nic nie zarobiłem czy też dodatkowo mam szukać tych pojedynczych transakcji wymiany krypto na fiaty i jakoś je liczyć? Żadnych pieniędzy jeszcze z giełdy nie przelałem na konto bankowe, tam coś jest wspomniane że trzeba wykazać ile się posiada krypto, to mam wypisać ile posiadam Eosa itd? Trochę to takie dziwne. Z góry dziękuje za informacje, bo trochę się w tym pogubiłem, pozdrawiam gorąco!

 27. Dzień dobry Prezesie. Mam pytanie odnośnie podatków, przykładowo inwestuje 10k, jednak nie jednorazowo tylko co jakiś czas wpłacam po 1k na giełdę, w tym czasie od czasu do czasu zamieniam krypto na fiaty (“trejduje”), część też przesyłam na inną giełdę gdzie mogę robić wymiany tylko z krypto na krypto. Gdyby dzisiaj podliczyć to ile mam na koncie, gdybym to wszystko wymienił, to dajmy na to jestem 50 procent stratny na całości, z tym że obecnie wszystko mam w krypto, ale nie chcę tego wymieniać na fiaty. Inwestowanie rozpocząłem około lutego tego roku. W takiej sytuacji jak mam ustosunkować się do nowego prawa podatkowego, mam zapłacić po prostu te 19 procent podatku od tych 10k początkowo zainwestoanych, mimo iż nic nie zarobiłem czy też dodatkowo mam szukać tych pojedynczych transakcji wymiany krypto na fiaty i jakoś je liczyć? Żadnych pieniędzy jeszcze z giełdy nie przelałem na konto bankowe, tam coś jest wspomniane że trzeba wykazać ile się posiada krypto, to mam wypisać ile posiadam Eosa itd? Trochę to takie dziwne. Z góry dziękuje za informacje, bo trochę się w tym pogubiłem, pozdrawiam gorąco!

 28. Dzień dobry :). Przykladowo, inwestuje 10k, robie czasem wymiany na giełdzie z krypto na fiaty, w ciągu roku całościowo jestem na minusie 60%, w takim wypadku od czego mam liczyć ten podatek? Mam uiścić podatek w wysokości 19% od kwoty zainwestowanej czyli 10k?

 29. Podsumowując:
  Zaczynając od zera, powiedzmy w styczniu wpłacam na giełdę 10k zł, traduje na giełdzie wypracowując jakiś zysk / straty – dopiero w momencie wypłaty fiatów z giełdy podliczam zysk/stratę i odprowadzam od tego 19% podatku w PIT za dany rok? Czy fiaty które gdzieś sobie wiszą na giełdzie (i lada moment mogą zostać zamienione na krypto bo wejdę w pozycję) są uznawane przez US już jako mój zarobek?

  • Rozliczasz każdą transakcje kupna/sprzedaży (zamiany krypto na fiaty i odwrotnie) każdy zakup krypto będzie twoim kosztem, a każda sprzedaż krypto będzie Twoim przychodem, który powinieneś wpisać do pit. Wymian krypt-krypto nie wpisujesz.

   • Czy masz może jakieś doświadczenie w jaki sposób radzą / będą radzić sobie z tym ludzie którzy zajmują się daytradingiem na krypto? Przecież rozliczanie każdej transakcji fiat-krypto to jakieś nieporozumienie.

 30. A jak sprzedalem kilka sztuk dla zabawy zeby cos innego kupic bo sie rozmyslilem ze strata i male kwoty maxymalnie z 50 zl zamiana na fiat to co mam zrobic i jak sie rozliczyc w picie za 2018?

 31. A co z kopaniem? Mam koparkę na firmę, kupioną w 2018. W 2019 wykopię np na 5000 zł. Za prąd wyjdzie 4000 zł. Gdzie wliczam przychód 5000 zł: w firmie czy do pita od dochodów kapitałowych ? A gdzie koszt prądu ?

  • To już takie pewne nie jest, bo część urzędników uważała będzie pewno, że zamiana krypto na krypto rodzi obowiązek podatkowy. Ten obowiązek zniesiony zostaje dopiero od 2019 r.

  • Jeżeli tylko kupowałeś to w picie za 2019 r. wpiszesz to jako koszt i będziesz miał stratę, którą będziesz mógł sobie rozliczyć w 2020 r. W picie za 2018 r. jak nie sprzedawałeś to nic nie wpisujesz.

Dodaj komentarz