Bitmex - handluj z dźwignią

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok

podatki od kryptowalut za 2019 rok

Powoli zbliżamy się do końca 2018 r. i chyba nadszedł już najwyższy czas, żeby pomyśleć o 2019 r. a dokładniej o podatkach od kryptowalut. Wreszcie po 8 latach funkcjonowania kryptowalut zostały wprowadzone przepisy, dzięki którym wiadomo jak rozliczać się z kryptowalut. Nowe przepisy wchodzą w życie od 2019 r. ale warto już teraz zapoznać się z nimi. Do 2018 r. niestety była zupełna wolna amerykanka, każdy rozliczał się z kryptowalut jak chciał, a urzędy wydawały sprzeczne indywidualne interpretacja. Co urząd i co urzędnik to miał własny pomysł na podatki od kryptowalut. Jest nadzieja że teraz to się zmieni, bo choć nie idealne to jednak zostały wprowadzone nowe przepisy, które odnoszą się wprost do kryptowalut.

Jak będziemy rozliczać się z kryptowalut od 2019 r.

Wszyscy będą płacić podatek 19 % od dochodów kapitałowych, niezależnie czy są osobami fizycznymi czy przedsiębiorcami (dochód = przychód – koszty). W picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie przychody (to ile uzyskaliśmy ze sprzedaży kryptowalut w 2019 r.) i odjąć od nich koszty (to ile zapłaciliśmy za kryptowaluty w 2019 r.), niezależnie od tego czy wyjdzie dochód czy strata. Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy. Koszty z zakupu kryptowalut z 2019 r. i lat wcześniejszych będzie można tylko połączyć z dochodem ze sprzedaży kryptowalut, ponieważ od 2019 r. dochody z kryptowalut nie mogą być łączone z innymi dochodami.

Zamiana jednej kryptowaluty na inną nie będzie obciążona podatkiem, obowiązek podatkowy powstanie tylko w momencie zamiany kryptowalut na waluty fiat (np.: zł, $, eur)  albo na towar, usługę czy prawo majątkowe. Jeżeli cały wasz dochód, nie tylko z kryptowalut przekroczy 1 mln zł w 2019 r., wtedy trzeba będzie zapłacić dodatkowo 4 % od uzyskanego dochodu powyżej 1 mln (danina solidarnościowa).

Nadal pozostaje nierozwiązana sprawa podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie obowiązujące rozporządzenie o tymczasowym zaniechaniu poboru podatku PCC od kryptowalut wygasa z dniem 30 czerwca 2019 r.

Pamiętajcie o tym żeby mieć udokumentowane zakupy i sprzedaż kryptowalut. Samo potwierdzenie przelewu pieniędzy na giełdę lub do kantoru nie wystarczy, co wystarczy tego niestety prawo już nie definiuje. Problem na pewno mogą mieć osoby, które zakupiły kryptowaluty przed 2019 r. na giełdzie, która już nie istnieje i nie posiadają żadnych innych dokumentów poza przelewem. Niestety urząd skarbowy może nie uznać samego potwierdzenia przelewu za koszt nabycia kryptowaluty.

Ustawodawca nie określił niestety co podatnik ma zrobić ze stratami za lata poprzednie wpisanymi do PIT, czy może je przepisać do deklaracji za 2019 r. jako koszt, czy też nie może ich przepisywać i w związku z powyższym nie będzie mógł już ich rozliczyć.

Share

115 komentarzy do wpisu „Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok”

 1. Witam
  Powiedzmy, że zakupiłem rownowartosc pewnej kryptowaluty za 1000zł i sprzedałem za 1200zł. A następnie ponowiłem kupno za 1200zł i sprzedałem ze stratą za 1000zł. Czy w takiej sytuacji w ostatecznym rozrachunku jestem zobligowany do zaplacenia podatku od tych 200zł zysku?

 2. Jeśli otrzymuję wypłaty w krypto z projektu, gdzie kupiłem udziały za krypto, to rozumiem, że podatek płacę dopiero przy wymianie krypto na fiat, a zakup krypto na giełdzie i jednoczesna wpłata do projektu jest moim kosztem? Czy w przypadku inwestycji w krypto też powstaje jakiś obowiązek podatkowy?

 3. Prezesie, a jak kupiłem w 2018 krypto (nic nie sprzedawałem na fiat) i nie wpisałem tego zakupu w pita to może być lipa? Pojęcia nawet nie miałem, że się coś pozmieniało i mam straty wykazywać.

  Drugie pytanie: obowiązek podatkowy występuje w momencie sprzedaży krypto na giełdzie czy w momencie wypłaty kasy na konto?

 4. Witam, mam pytanie jeżeli kupiłem jakieś krypto w 2017/2018/2019 r. ale nic nie sprzedałem i nie mam zamiaru sprzedawać tylko jak coś dokupować to muszę wykazać to w Pit w 2020 r. Co i za ile kupiłem w poprzednich latach ?

  • Witam, przydał by się mały poradnik jak to ogarnąć od strony podatkowej. Szukałem w sieci nigdzie nie ma konkretów.
   1. zakup w 2017 ,2018, 2019 -> tylko trzymanie
   2.zakupi sprzedaż na fiaty
   Jak ogarnąć ( spisywać w exelu ceny zakupu i sprzedaży)??
   Co w takich sytuacjach w picie.
   Pozdrawiam

 5. Rozumiem, że jak tylko kupowałem krypto a nie wypłacałem nic w fiatach, mogę rozliczyć stratę za 2018 i 2019, jeżeli ich cena spadłą? Czy tylko strata powstanie jeżeli zamienię na PLN i wypłacę?

 6. Skoro nie można już rozliczać się w ramach działalności gospodarczej, ponieważ są to zyski kapitałowe to czy nadal konieczne jest jej prowadzenie w przypadku ciągłego handlu kryptowalutami?

 7. Poniewaz kilka dni temu Policja na przeszukaniu znalazla mi pieniądze z tamtej tranzakcji i pewnie zglosi to do urzedu skarbowego. Czy prezes ma wiedzę co powinienem zrobic w takim wyparku? Jak sie bronic?

 8. Jak sprzedalem kilkadziesiat bitcoinow w 2015 roku za gotowke face to face bez zadnego potwierdzenia komus kogo nieznam i niemam juz do niego kontatku to jak sie powinienem rozliczyc z urzedem skarbowym?

 9. Witam,
  Kupilem krypto w 2018, potem w 2019 i nic nie zamieniam na fiaty. W rozliczeniu za 2019 r (w 2020r) musze ująć za ile kupilem kryptowalut w 2019 czy dopisuje tez do tego tez zalupy w 2018??

 10. A jak wygląda sprawa, jeżeli kupiłem BTC, przelałem je na Bimexa, grając na na dźwigni powiększyłem ilość BTC, ale nie wymieniłem ich na żadną walutę FIAT?

 11. A czy krypto kupione w 2018r, które zostało wykazane w rozliczeniu podatkowym za 2019r będzie uznane za koszt gdy sprzedam krypto np w 2022 roku ?

 12. A jak jest z teraźniejszą promocją na blockchain, za weryfikacje dają 200 XLM to okolo 100zł ? Doliczyć to do dochodu ?

 13. Witam czy jak wpłaciłem z konta 10 zł na giełdę i kupiłem za to bitcoina ale nie zamieniłem z powrotem na zł czy ja muszę z tego odprowadzić podatek ?

 14. Witam. Załóżmy czysto teoretycznie że z airdropa kilka osob dostalo kryptowaluty i wysłało je mi.
  SYTUACJA 1
  Zapłaciłem im za nie jakiś % i czy w picie musze wpisac tą zapłate jako koszty?
  SYTUACJA 2
  Wysłali mi kryptowaluty i nie poniosłem za nie żadnych kosztów (nikomu za nie nie płaciłem). Jak wygląda podatek w takim przypadku?
  Która sytuacja jest korzystniejsza czy może nie ma to żadnego znaczenia w rozliczeniach podatku?

 15. Witam. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem całą procedurę. Wolę się upewnić. Wcześniej pisałeś, że rozliczamy się w sposób Przychód-Koszty=Dochód i od dochodu odprowadzamy 19%. Czyli w momencie kiedy kupiłem BTC, załóżmy za 1000zł (koszty) i sprzedałem za 800zł , czyli będąc stratnym (przychód) , to moim dochodem będzie 800zł-1000zł= -200zł. Czy w momencie, kiedy jestem na minusie, jestem zobligowany do rozliczania również, nawet z racji, że wykonuję transakcję i wymieniam na FIATA?
  Pozdrawiam

 16. Kupowałem w 2017 i 2018 kilka kryptowalut na bitbay, kurs spadł i mam stratę, czy mogę ogłosić stratę za te lata na PIT za 2018, aby uniknąć podatku za ewentualny zysk przy poprawie kursu i wypłacie środków? ( w międzyczasie kilka razy kupowałem i sprzedawałem czasem róznież wymieniałem na FIAT). Nie zgłaszałem jeszcze nic.

  • Dzień dobry. Jestem obcokrajowcem i chcę grać na giełdzie kryptowalutowej z wielką ilością transakcji codziennie. Czy muszę w takim razie rejestrować się jako Osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą, albo po prostu w następnym roku mogę wpisać koszt i przychód z tego do PIT-38 i zapłacić 19%?

 17. Witam!
  Czytając wcześniejsze komentarze już raczej znam odpowiedź na swoje pytanie, ale mimo wszystko je zadam. Przykładowo w 2018 roku :
  – przelałem 1000zł i kupiłem za niego Liska
  – sprzedałem Liska za 950 zł
  – kupiłem ETH za 950 zł
  – przelałem kolejny 1000zł i kupiłem za niego LTC
  Rozumiem, że w picie za 2018 rok rozliczam jedynie transakcje z Liska???

 18. Witam! Chciał bym na bitbay kupić btc po czym przesłać na bitmex w celu po mnożenia kapitału
  i z powrotem na bitbay wymienić na fiaty. W jaki sposób będę się musiał z tego rozliczyć?

 19. Witam chcialem dopytac byla oferta dostania darmowych xlm ktore wymienilem na btc o wartości 170zl i chciałbym teraz to wyplacic na konto jak sie z tego rozliczyc nigdy nie kupowalem kryptowaluty dostalem to za darmo i raczej na tym sie skonczy moja przygoda kwestia rozliczenia prosze o jakies informacje

Dodaj komentarz