Binance

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok

podatki od kryptowalut za 2019 rok

Powoli zbliżamy się do końca 2018 r. i chyba nadszedł już najwyższy czas, żeby pomyśleć o 2019 r. a dokładniej o podatkach od kryptowalut. Wreszcie po 8 latach funkcjonowania kryptowalut zostały wprowadzone przepisy, dzięki którym wiadomo jak rozliczać się z kryptowalut. Nowe przepisy wchodzą w życie od 2019 r. ale warto już teraz zapoznać się z nimi. Do 2018 r. niestety była zupełna wolna amerykanka, każdy rozliczał się z kryptowalut jak chciał, a urzędy wydawały sprzeczne indywidualne interpretacja. Co urząd i co urzędnik to miał własny pomysł na podatki od kryptowalut. Jest nadzieja że teraz to się zmieni, bo choć nie idealne to jednak zostały wprowadzone nowe przepisy, które odnoszą się wprost do kryptowalut.

Jak będziemy rozliczać się z kryptowalut od 2019 r.

Wszyscy będą płacić podatek 19 % od dochodów kapitałowych, niezależnie czy są osobami fizycznymi czy przedsiębiorcami (dochód = przychód – koszty). W picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie przychody (to ile uzyskaliśmy ze sprzedaży kryptowalut w 2019 r.) i odjąć od nich koszty (to ile zapłaciliśmy za kryptowaluty w 2019 r.), niezależnie od tego czy wyjdzie dochód czy strata. Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy. Koszty z zakupu kryptowalut z 2019 r. i lat wcześniejszych będzie można tylko połączyć z dochodem ze sprzedaży kryptowalut, ponieważ od 2019 r. dochody z kryptowalut nie mogą być łączone z innymi dochodami.

Zamiana jednej kryptowaluty na inną nie będzie obciążona podatkiem, obowiązek podatkowy powstanie tylko w momencie zamiany kryptowalut na waluty fiat (np.: zł, $, eur)  albo na towar, usługę czy prawo majątkowe. Jeżeli cały wasz dochód, nie tylko z kryptowalut przekroczy 1 mln zł w 2019 r., wtedy trzeba będzie zapłacić dodatkowo 4 % od uzyskanego dochodu powyżej 1 mln (danina solidarnościowa).

Nadal pozostaje nierozwiązana sprawa podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie obowiązujące rozporządzenie o tymczasowym zaniechaniu poboru podatku PCC od kryptowalut wygasa z dniem 30 czerwca 2019 r.

Pamiętajcie o tym żeby mieć udokumentowane zakupy i sprzedaż kryptowalut. Samo potwierdzenie przelewu pieniędzy na giełdę lub do kantoru nie wystarczy, co wystarczy tego niestety prawo już nie definiuje. Problem na pewno mogą mieć osoby, które zakupiły kryptowaluty przed 2019 r. na giełdzie, która już nie istnieje i nie posiadają żadnych innych dokumentów poza przelewem. Niestety urząd skarbowy może nie uznać samego potwierdzenia przelewu za koszt nabycia kryptowaluty.

Ustawodawca nie określił niestety co podatnik ma zrobić ze stratami za lata poprzednie wpisanymi do PIT, czy może je przepisać do deklaracji za 2019 r. jako koszt, czy też nie może ich przepisywać i w związku z powyższym nie będzie mógł już ich rozliczyć.

216 komentarzy do “Jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok”

 1. Witam,
  Dzięki za ekstra opisany temat!

  Mam pytanie, czy do rozliczenia w Polsce uznaje się jako koszt zakup krypto za granicą z lat poprzednich (będąc tam rezydentem podatkowym)?
  Dzięki!

  Odpowiedz
 2. Witam,
  Jestem z Ukrainy i rezydentem podatkowym w Ukrainie i zakupiłem za gotówkę w kantorze Kryprwalute.
  W Polsce mam kartę stałego pobytu chcę zakupić mieszkanie, więc chcę przejść walutę na Binance, do którego podpięta polska karta i tam ją sprzedać. Że by mieć gotówkę dla zakupu mieszkania.
  1. Jak mogę zaraportować koszty zakupu kryptowaluty?
  2. Czy muszę płacic jkiejś dodatkowy podatek ( jasne że przy generowaniu przybutku, dochodów kapitałowych)
  3. Czy US będzie pytał o udowodnienie pochodzenie kosztów, za które była zakupiona waluta na Ukrainie?
  4. Czy Binance może zapytać o pochodzenie gotówki dla zakupu krypto, kiedy zachce sprzedać?

  Z góry dziękuje za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym Ukrainy to obowiązują Cię ukraińskie przepisu podatkowe.

 3. Witam serdecznie ,mam jedno małe pytanko ?Czy jeżeli zakupie w maju 2021 roku 1 eth i będę go trzymać z 5 lat i już nic nie planuje zakupić na tej giełdzie ?Dopiero za 5 lat ja będę sprzedawać . Czy ja muszę wpisać do Pitu z 2020 roku ze zakupiłam kryptowalute ? Czy muszę odprowadzić podatek od zakupu?

  Odpowiedz
  • Jak kupisz w maju 2021 r. to wpisujesz ten zakup do pita za 2021 r. Nie musisz odprowadzać żadnego podatku. W następnych latach tylko w kolejnych pitach przepisujesz ten koszt. Podatek płacisz w momencie sprzedaży jeżeli cena sprzedaży będzie wyższa niż zakupu.

 4. Witam, co jeśli grałem na giełdzie i miałem jedną transakcje na BTCUSD stratną na 30zł. (gra na dużej dźwigni). Czy wpisuję w koszty uzyskania przychodu po prostu 30 zł? Czy muszę to jakoś inaczej policzyć?

  Odpowiedz
 5. Chciałbym – jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej – sprzedać wszystkie moje kryptowaluty.

  Sprzedaży chciałbym dokonać w kantorze stacjonarnym – w firmie specjalizującej się w tego typu transakcjach.

  Transakcja polegałaby na przesłaniu moich kryptowalut z mojego adresu kryptowalutowego na adres kryptowalutowy wskazany mi przez kantor. Po przesłaniu kryptowalut, kantor wypłaciłby mi pieniądze. Pieniądze byłby mi wypłacone w gotówce.

  Co dla mnie, jako dla klienta takiego kantoru, może być dowodem takiej transakcji?

  Zależy mi na tym, żeby cała transakcja było solidnie udokumentowana. Chciałbym, żeby dowód był na tyle wiarygodny, żeby nikt (ani bank – na przykład przy wpłacaniu tych pieniędzy do systemu bankowego, ani Urząd Skarbowy – na przykład przy rozliczaniu się z osiągniętego zysku albo przy lub po zakupie mieszkania, które chciałbym za te pieniądze kupić) nie mógł się do niczego przyczepić ani niczego zakwestionować.

  A zatem – co dla mnie, jako osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, może być tym dowodem? O jaki dowód, jako klient, powinienem prosić? I jakie dokładnie informacje powinny się na tym dowodzie znajdować? Jakie informacje są kluczowe? Jakich informacji nie może zabraknąć?

  Odpowiedz
 6. Proste pytanie, jak rozliczać kontrakty futures na kryptowalutach? na przykład BTCUSD z dźwignią na Binance, kupuję za BTC, sprzedaję za BTC, więc chyba nie trzeba tego dodatkowo rozliczać poza późniejszą wymianą do FIAT? Czy to się liczy jako pochodny instrument finansowy?

  Odpowiedz
  • A jeżeli miałem transakcje stratne i nie mam z czym wyjść do FIATA – konto wyzerowane.
   To wtedy podeję kwotę w przeliczeniu na PLN w dniu straty?
   Np. BTC kupiłem w 2018 r a na futures binance coin straciłem w 2020 r.

 7. Dzień dobry
  Na wstępie chciałem pogratulować artykułu i podziękować za aktywności w komentarzach. Na pewno pomogło to wielu osobom – brawo!

  Po zapoznaniu się z całością, chciałbym opisać jak rozumiem moją sytuację i czy dobrze rozumuję – widzę, że sporo osób może być w podobnej.
  1) Krypto zakupiłem w I połowie 2018 (przed abolicją PCC) – podatku nie zapłaciłem, w PITy w latach kolejnych nic nie wpisywałem, walut nie wymieniałem na FIAT ani w 2018, ani w 2019 ani w 2020.
  2) Pewnie jednak będę chciał krypto sprzedać w 2021 i zatem będę chciał wpisać koszt zakupu w PIT-38 za 2020 rok (który złożę do kwietnia 2021), tak aby składając zeznanie za 2021 móc ten koszt przepisać i wykorzystać do obniżenia podatku.
  3) Abym mógł wpisać koszty zakupu krypto w PIT38 za 2020 rok, pamiętając, że były one kupione w 2018, to jak rozumiem powinienem złożyć uprzednio korektę PIT38 za 2019 rok (składanego w kwietniu 2020) i wpisać tam koszty zakupu z 2018 (oczywiście mam je udokumentowane)

  I teraz pojawiają się pytania:
  a) Czy dobrze zakładam, że muszę wykonać korektę PIT38 za 2019 i po jej wykonaniu będę mógł te koszty wpisać do PIT38 za 2020?
  b) Czy dobrze rozumiem, że mimo że zakup krypto był dokonany w 2018, to ze względu na zmieniające się przepisy pierwszy raz można było ująć te koszty w PIT38 za 2019? Czyli koryguję PIT38 za 2019, ale nie muszę korygować PIT38 za 2018?
  c) Ponieważ zakupu krypto dokonywałem przed 13.07.2018 kiedy weszło w życie zwolnienie z PCC, to jak rozumiem US może mnie wezwać do zapłaty zaległego podatku PCC? Oczywiście jeżeli będą drążyć ten temat, bo z PITa za 2019 to nie będzie chyba wynikało, kiedy kupiłem krypto.
  d) Krypto kupionych w 2018 nie zamieniałem na FIAT, ale dokonywałem transakcji pomiędzy krypto, w tym pomiędzy BTC i ETH a tzw. stable coins (USDT, TUSD). Jak rozumiem, w momencie dokonywania transakcji z użyciem stable coins nie zachodzi obowiązek podatkowy, bo nie są to waluty FIAT?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Zasadniczo powinieneś móc wpisać koszty do pita za rok, w którym będziesz je sprzedawał nie robiąc żadnych korekt wcześniejszych pitów. Na pytanie jak do tego podejdzie US nikt Ci nie odpowie, bo to będzie zależało od konkretnego US a powiem nawet więcej od konkretnej osoby weryfikującej Twoje zeznanie. Kolejna sprawa, że stanowcza mniejszość pitów jest weryfikowana ręcznie. Dlatego uważam że im mniej zmian przeróbek, poprawek tym mniejsza szansa, że ktoś to będzie sprawdzał, a Ty przecież chcesz się legalnie rozliczyć i zapłacić podatek, więc US powinien się cieszyć a nie szukać dziury w całym.

 8. Cześć Prezesie,

  1. Jak ktoś ma jeszcze bitki z mt. goxa to do PITu to nie wpisuje sie kosztów a jedynie sam przychód?
  2. Czy są jakieś przepisy o których Ci wiadomo wg których bank w jakikolwiek sposób może zamrozić środki/zablokować konto jeśli wpłynie np z giełdy krypto przelew w wysokości 1kk PLN? Słyszałeś o takich przypadkach lub innych podobnych/dziwnych?

  Pozdr

  Odpowiedz
  • 1. Dlaczego miałbyś nie wpisywać kosztów. Przy sprzedaży co do zasady wpisujesz koszty i przychody.
   2. Są takie przepisy np. o terroryzmie i praniu brudnych pieniędzy. Sporo słyszałem przypadków o blokadzie konta albo przelewu jeżeli ktoś wpłacał albo wypłacał złotówki na giełdę lub kantor kryptowalut.

 9. Witam serdecznie.

  Co jeśli w 2018, 2019 kupowałem BTC, ale nie wpisałem ich w koszta w picie za 2019, bo zwyczajnie nie dotarła do mnie taka informacja. Czy będę mógł je wpisać w koszta w picie za 2020 rok, czy już przepadło i za BTC kupione w tych latach przy sprzedaży będę musiał zapłacić 19% od pełnej kwoty, a nie zysku?

  Odpowiedz
  • Wg mnie możesz to wpisać w koszty ale każdy urząd a nawet każdy urzędnik może inaczej interpretować przepisy. Najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację.

 10. Witam raz jeszcze,

  zsumowane koszta na zakup krypto z lat poprzednich i nie sprzedane na fiaty nie podlegają opodatkowaniu?

  dzięki z góry za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • Co do kosztów z lat poprzednich to prawo jest mało precyzyjne, zasadniczo powinno się je rozliczyć w momencie sprzedaży ale tu interpretacje mogą być różne i część urzędników może twierdzić że nie da się ich rozliczyć, jeżeli nie wpisaliśmy ich do pita za 2019r. a jak wpisaliśmy to kolejna sprawa jest sporna czy można je przepisać do pita za kolejny rok, jeżeli nie były rozliczone czy też nie.

 11. Witam,
  kupując np. na Bitrexie BTC w $ , chcąc się rozliczyć ,muszę przeliczyć kurs $ na PLN w dniu zakupu tego BTC,tak?

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Koszty należy ustalić w przeliczeniu na złote według średniego kursu ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

 12. Cześć,

  Jak wygląda rozliczanie gdy – kupiłem Bitcoin za GBP 5,000 w roku 2017 (brytyjska rezydencja) i sprzedałem Bitcoin za GBP 2,000 w roku 2020 (polska rezydencja)?

  Odpowiedz
 13. No to jeszcze pytanie ode mnie:
  – kupilem btc w Grudniu 2018 za 1000zl i sprzedalem w styczniu 2019 za 1050zl. Czy na PIT za 2019 wpisuje koszty 1000zl i przychod 1050zl? czyli podatek od 50zl?

  Odpowiedz
 14. Witam, jak mam obliczyć dochód i koszty skoro w ciągu roku kopowalem i sprzedawałem BTC około 100 razy? Mam sumować wszystkie transakcję? Przykładowo wplacam na giełdę 1000zl i sobie kupuje i sprzedaje BTC około 100razy. To przychód może wynieść przykladowo 10000 a koszty 9500 to dochód to 500zl.

  Odpowiedz
 15. Witam, wpłaciłem na giełdę 200 zł, zakupiłem krypto za 150zł, 50 zł zostało na giełdzie. Czy te 50zł mam wpisać w koszty?

  Odpowiedz
 16. Witam,
  Czy w kosztach uwzględniamy jak jak na GPW tylko koszt z zamkniętych (sprzedanych) pozycji czy całkowity koszt (suma PLN za jaką kupiliśmy krypto) w danym roku?

  Przykład:
  Zakup krypto za 100zł
  Sprzedaż krypto za 150zł
  Zakup krypto za 200zł

  Z powyższego przykładu wynika, że mamy 150zł przychodu.
  Jaki jest koszt? 100zł (z zamkniętej pozycji, bo już sprzedaliśmy wszystko za 150zł) czy 300zł (suma wszystkich kosztów)?

  Odpowiedz
  • Nie tak jak na GPW. Od 2019 r. w kryptowalutach wpisujesz koszty nawet jak nie zamknąłeś pozycji. W Twoim przykładzie masz 300 zł kosztów do wpisania w PIT 38 i 150 zł przychodu.

  • Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

   Przytoczony przykład miał swoje odzwierciedlenie w 2017r. i zapłaciłem podatek dochodowy od zysku 50zł (obliczałem tylko dla sprzedanych kryptowalut). Nie uwzględniłem w zeznaniu drugiego zakupu.

   Dla uproszczenia przyjmijmy, że w 2018 oraz 2019 roku nie robiłem żadnych transakcji. Czy w zeznaniu za 2019r., składając PIT-38 powinienem w kolumnie d wpisać 200zł?

 17. Panie Prezesie,

  Zakupilelm tokeny z ICO w 2017, nic nie sprzedawalem tylko caly czas trzymam. Rozumiem ze mam wpisac ten zakup w picie za 2019, nie wiem co zrobic z kosztami. Nie mam juz dostepu do tego Walletu ktorego uzylem do zakupu ICO, czy w koszty poprostu wpisac 0zl? Jak udowodnic zakup jesli uzad skarbowy bedzie sie pytal?

  Odpowiedz
 18. Wokół krypto handlu w Polsce rodzi się wiele pytań. Moje kolejne dotyczy PCC (zawieszonym do 30 czerwca 2020). Wszystkie wymiany krypto-krypto dokonane przed lipcem 2018 roku są nią objęte. Jak wyżej pisałem nie mieszkałem w Polsce i btc kopałem a jakiekolwiek inne krypto, które mogłem mieć przy wymianie BTC na nie miało miejsce w okresie mieszkania za granicą. Chyba w takim przypadku PCC nie trzeba płacić? To byłby absurd, który utwierdziłby mnie w tym, że zrobiłem błąd wracając do Polski 😉 Pozdrawiam Prezesie 😉

  Odpowiedz
 19. Witam. Mam pytanie dotyczące sprzedaży BTC w roku 2019 i FOREX. Z tego co wiem to nie mogę łączy wymiany BTC na fiat z innymi źródłami dochodu. Niestety na forex poniosłem stratę a na sprzedaży BTC zarobiłem. Ale pytanie brzmi czy w związku z tym, że nie można łączyć różnych dochodów to czy muszę albo czy też mogę rozliczyć się na dwóch osobnych PIT-38? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. A która to rubryka? Czy korzystając z programu e-Pity nie zostanie to wszystko wspólnie policzone i wyliczona zostanie kwota podatku łącznie dla forex i sprzedaży krypto? Zakładając, że łączyć tych dwóch źródeł dochodu nie można. Chyba, że jednak forex i krypto można łączyć przy rozliczaniu? 🙂 Pozdrawiam Prezesie i już nie męczę 😉

  • Jak Ci wyjdzie z krypto do zapłacenia 100 zł a z forexu 100 zł to zostanie na końcu połączone i będziesz musiał zapłacić 200 zł. Z łączeniem chodzi o to że kosztów z krypto nie można łączyć z kosztami forexu, czyli przykładowo jak miałbyś stratę z forexu to nie możesz sobie jej wrzucić do krypto gdzie masz zysk i nie zapłacić podatku. Po prostu płacisz podatek z krypto a z forexa masz wpisaną stratę, którą możesz sobie rozliczyć do pięciu lat.

 20. Następująca sytuacja, w 2019 wpłaciłem 2x1k zł co daje łączną kwotę 2k zł. Z racji, że słabo rozgarnięty byłem straciłem trochę hajsu, trochę akcji kupna sprzedaży i na dzień dzisiejszy kwota powiedzmy którą dysponuję na giełdzie wynosi 1600 zł (czyli -400 zł). Czy w takim przypadku również mam wypełniać pit? Jeśli tak to w jakie pola wpisać poszczególne wartości?

  Odpowiedz
  • Wypełniasz PIT-38 wpisując w pole 35 2000 zł, bo za tyle kupiłeś. Jeżeli coś sprzedawałeś i kupowałeś za fiaty to jeszcze musisz zsumować te operacje, a jeżeli robiłeś tylko wymianę krypto krypto to już nic więcej nie musisz wpisywać.

  • Wpłaciłem 2k zł, obecnie wszystkie kryptowaluty spieniężyłem i mam na koncie 1600 zł
   W polu koszta wpisuję 2000, a w polu przychody 1600 czyyy
   w polu koszta wpisuję 2000, a w polu przychody 0?

  • koszt 2000 zł, przychód 1600 zł. Wyjdzie Ci strata którą będziesz mógł przepisać na następny rok.

 21. Co w przypadku gdy w walutę zakupioną za fiat w 2019 zamieni się na btc w 2020 i potem część btc zostanie wymeiniona na fiat ?

  Odpowiedz
  • 2019 – zakup 0.5 btc i 3 dash
   2020 – 3 dash zamienione na 0.37 btc
   2020 – zamiar sprzedaży 0.37 btc z łącznej puli
   W rozliczeniu za 2019 wpisuję w koszty zakup 0.5 być i 3 dash. Ale co z zamianą dash/btc. Jak to ująć.
   Dziękuję

  • W picie za 2019 r. wpisujesz koszty zakupu 0,5 BTC i 3 Dash.
   W picie za 2020 r. przepisujesz koszty z 2019 r. i wpisujesz przychód ze sprzedaży 0,37 BTC i tyle. Zamiana dash na btc jest obojętna podatkowo i nie musisz tego nigdzie wpisywać.

 22. A co z wykopanymi BTC w latach 2012. Leżały sobie gdzieś w portfelu bitcoinowym. Mieszkałem za granicą i nic nie robiłem z tym. W roku 2019 sprzedałem kilka wykpanych BTC. Jaki będzie koszt? Według mnie nie ma kosztów. Czyli rozliczę czysty zysk ze sprzedaży BTC, tak? Jak mam wykazać wszystkie poprzednie zakupy skoro ich nie dokonywałem dlatego, że wszystkie BTC zosatły wykopane.

  Odpowiedz
  • W sumie trochę źle to napisałem. Chodziło mi o koszty poniesione w latach wczesniejszych. Ale rozumiem, że też nic nie muszę na PIT-38 wpisywać.

  • A co z udowodnieniem w razie potencjalnej kontroli skarbowej (jeśli może taka być), że te sprzedane BTC zostały wykopane i to kilka ładnych lat wstecz? Stary dysk już dawno przepadł, została tylko karta graficzna. Nie spodziewałem się, że będę sprzedawać BTC już w Polsce. Tym bardziej, że wtedy cały krypto świat to była zupełnie inna bajka.

  • Dziękuję bardzo za odpowiedzi i chciałbym temat do końca doprowadzić. Wyczytałem na jednej ze stron, że US może się doczepić do tego, że nie ma poniesionych kosztów i zrobić kontrolę co może skończyć się dużymi nieprzyjemnościami. Ale jak mam udowodnić coś co było tak dawno, gdy kopałem BTC? Stary dysk już przepadł, została tylko karta graficzna z koparki. Nawet człowiek nie przypuszczał jak losy się potoczą i że rozliczenie nastąpi kiedyś w Polsce. Bardzo proszę Prezesie o odpowiedź.

 23. Witam Prezesie. Mam pytanko. Moze kojarzysz cos takiego jak futurenet. Zanim to padlo, wyplacilem z 200 usd na gielde coindeal, futurocoiny zamienilem na btc i juz ponad rok czasu to trzymam. Gdybym chcial teraz zamienic na fiat to co ja moge zrobic w moim przypadku?

  Odpowiedz
 24. zakupiłem jakiś czas temu ekspozycje na kryptowaluty w revolucie (2019) ostatnio zauważyłem że przy jakieś transakcji kartą za zakupy w sklepie kwota zakupów przekroczyła kwotę którą miałem w złotówkach i revolut pociągnął to z kryptowaluty. Czy muszę to też rozliczyć ? potraktować to jako zysk i odjąć tę kwotę od kosztów ? tu jest też dziwna sprawa bo kupowałem kryptowalute w złotówkach natomiast te zakupy w sklepie za które zapłaciłem krypto były w euro i też nie wiem jak to przeliczyć.

  Odpowiedz
 25. Takie pytanko, zakładając że kupiłem krypto w 2019 roku np. za 1000 zł – są to moje koszty uzyskania przychodu i tu jest wszystko jasne, ale od ilości krypto jakie otrzymałem giełda pobrała np. 1 % prowizji, czyli dostałem mniej krypto niż powinienem za dana kwotę i po danym kursie. Prowizja była pobrana w krypto. Zatem czy zasadne jest , przeliczenie tej prowizji w krypto w stosunku do kursu zakupu na fiaty i dodanie jej do kosztu uzyskania przychodu ???? w przypadku sprzedaży krypto na fiaty jest jasne ze prowizje można dodać do kosztów ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to się ma w przypadku zakupu.

  Odpowiedz
 26. witam, moje pytanie brzmi w 2019 roku kupiłam Bitcoin np.za 20000 tys i go trzymam nic nie sprzedałam to mam w picie za 2020 rok napisać stratę, czy nie muszę ? mogę rozliczyć się dopiero jak sprzedam w 2021?

  Odpowiedz
  • W picie za 2019 powinieneś wpisać ten zakup i później sukcesywnie przepisywać go do kolejnych pitów za kolejne lata.

 27. Prezesie, jeśli zakupiłem krypto w 2018 i nie sprzedałem w 2019 to powinienem wpisać ten koszt do pit-38 za 2019, ale jeśli nie sprzedam też w 2020 to ponownie będę musiał wpisać to do pit-38 rozliczając się za 2020?
  Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
 28. Niestety, technicznie rzecz ujmując, nie kupujemy żadnej kryptowaluty. Revolut nie jest bowiem portfelem kryptowalut porównywalnym np. z Mycelium. “Kupując” bitcoina staniemy się właścicielem towaru, którego kurs zgrany będzie z kursem bitcoina, a nie samego bitcoina.
  Działa to na tej samej zasadzie co zamiana waluty na walutę w zależności jaka jest mi potrzebna (dużo podróżuje) od takich zamian nic nie płacę bo to mój portfel. Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
 29. Po co wykazywać koszty zakupu kryptowalut przed 2019 rokiem w PIT za 2019 rok skoro i tak nie można obniżyć przychodu w roku 2019 ani później?
  Z tego co piszą to cokolwiek zostało nabyte przed 2019 nie może być użyte jako koszt w 2019 ani 2020 ani 2021.

  Odpowiedz
  • Kto tak pisze? W pitcie wyraźnie jest napisane: koszty uzyskania przychodów w latach ubiegłych i nie potrącone w poprzednim roku podatkowym. Chyba nie napisali sobie tego dla jaj i dla zmylenia podatnika tylko w konkretnym celu.

 30. Dodatkowe pytanie. Kupiłem crypto na Revolut ale de facto to nie jest krypto tylko opcja krypto (Revolut nie pozwala na wypłaty krypto tylko na ponowne zamienienie ich w apce na wybraną walutę). Czy to w ogólne podchodzi o prawo o kryptowalutach?

  Odpowiedz
  • Witam wszystkich. Trafilem na tego bloga szukajac wlasnie i formacji odnosnie rozliczenia krypto. Szacun za caloksztalt bloga!
   A nawiazujac do tematu kto napisal, ze nie mozna wpisac w koszty tego co bylo przed 2019 kupione, to taka informacje podal bitbay. Rozeslal na maile informacje z komentarzem kogos z Gazety Prawnej.
   podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1395604,zmiany-w-rozliczaniu-kryptowalut-2019.html

   Bardzo chetnie bym poznal zdanie Autora tego bloga na ten temat. Bo szczerze mam straszne zamieszanie w glowie. Jesli by posluchac co w tym artykule, to musialbym zaplacic podatek od przychodu, a nie dochodu, dlatego, ze zakupy zrobilem w grudniu 2018, a nie miesiac pozniej. Jesli tak, to na takie zlodziejstwo normalnie brak mi slow…

  • Artykuł mówi o przedsiębiorcach, którzy mogą mieć problem z rozliczeniem strat, a nie o osobach fizycznych. Czyli Ci którzy obracali kryptowalutami na firmę i wykazali stratę w 2018 r. lub wcześniej. Osób fizycznych to nie dotyczy bo nie wykazywali strat, bo rozliczali się tylko przy sprzedaży. Wracając do przedsiębiorców, to to czy nie będą mogli wrzucić strat z krypto z lat wcześniejszych to bym tego nie przesądzał, bo może wystarczy zrobić korektę PITa za 2018 r. i wyrzucić z niego koszty zakupu krypto, bo koszty są przywilejem a nie obowiązkiem i wrzucić je do pita 38 za 2019 r.

  • Dziekuje za odpowiedz! Tak pewnie zrobie z rozliczeniem, jak piszesz (bo inaczej sobie nie wyobrazam), acz kolwiek mimo wszystko przekonany do tego nie jestem… Bo w Pit 38 w polu gdzie nalezy wpisac koszty uzyskania przychodu (czyli poz. 36) jest tez objasnienie: “w poz. 36 wpisuje sie kwote wykazana w poz. 38 zeznania pit-38 skladanego za poprzedni rok podatkowy”.
   No i tu jest zonk, chcac byc scislym, bo nikt w pit-38 za rok 2019 nie wpisal straty (wyliczonej jako to co wydal w 2018 roku, czy wczesniej), bo rok temu nikt sie z krypto nie rozliczal na pit-38… czy zle mysle?

  • Na stronie ministerstwa jest jasno napisane:
   “Podatnik w zeznaniu podatkowym wykazuje koszty uzyskania przychodów poniesione w 2019 r. oraz poniesione w latach ubiegłych i nieodliczone od przychodów uzyskanych przed dniem 1 stycznia 2019 r.”
   podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pit-38-za-2019/

  • To jest konkretna informacja! Na tym sie opre. Bardzo dziekuje za rozwianie watpliwosci! 🙂

 31. Jaka może być kara dla osoby która tylko kupiła krypto ale nie sprzedała jej do FIAT (i nie ma zamiaru) i nie uwzględniła tego faktu w PIT?

  Odpowiedz
 32. Proszę mnie poprawić, jeśli źle to rozumiem… Zakupiłem za określoną kwotę zł bitcoin w roku 2019 w celu udziału w projekcie. W połowie 2020 roku wybiorę to, co zarobiłem. Czy w takim wypadku jestem zobowiązany w PIT za 2019 podać jedynie wartość kosztów z tytułu nabycia kryptowaluty w roku 2019, czy mogę zrobić to w zeznaniu podatkowym za rok 2020 wraz wygenerowanymi przychodami, które miały miejsce w roku 2020?

  Odpowiedz
 33. ja nie kupuję, tylko zbieram grzecznie drobne z kranów i przelewam sobie na bitbay z foucethuba i innych, potem sprzedaję zamieniam na zł i przelewam na konto drobne sumy. czyli mam od nich zapłacić podatek. a co z sumą wolną od podatku?

  Odpowiedz
 34. Witam
  Powiedzmy, że zakupiłem rownowartosc pewnej kryptowaluty za 1000zł i sprzedałem za 1200zł. A następnie ponowiłem kupno za 1200zł i sprzedałem ze stratą za 1000zł. Czy w takiej sytuacji w ostatecznym rozrachunku jestem zobligowany do zaplacenia podatku od tych 200zł zysku?

  Odpowiedz
 35. Jeśli otrzymuję wypłaty w krypto z projektu, gdzie kupiłem udziały za krypto, to rozumiem, że podatek płacę dopiero przy wymianie krypto na fiat, a zakup krypto na giełdzie i jednoczesna wpłata do projektu jest moim kosztem? Czy w przypadku inwestycji w krypto też powstaje jakiś obowiązek podatkowy?

  Odpowiedz
 36. Prezesie, a jak kupiłem w 2018 krypto (nic nie sprzedawałem na fiat) i nie wpisałem tego zakupu w pita to może być lipa? Pojęcia nawet nie miałem, że się coś pozmieniało i mam straty wykazywać.

  Drugie pytanie: obowiązek podatkowy występuje w momencie sprzedaży krypto na giełdzie czy w momencie wypłaty kasy na konto?

  Odpowiedz
  • Witam,

   Załóżmy, że kupię w tym roku kryptowalute, wpłacę ją na bitmex i uda mi się ją pomnożyć grając na dźwigni. Zakupy tej kryptowalute nie uwzględnię w picie za rok 2019. Uda się mi się pomnożyć ilość kryptowaluty grając na dźwigni na bitmex. W 2020 roku wymienię i wypłacę cały kapitał na złotówki. W Picie za 2020 roku wykaże tylko dochód ze sprzedaży kryptowaluty nie uwzględniając kosztu przychodu. Czy takie działanie będzie zgodne z prawem?

   Skracając, pytanie brzmi:
   Czy mogę nie wykazać kosztu nabycia ktyptowalut w 2019 roku, a w 2020 roku rozliczyć dochody ze sprzedaży tych kryptowaluty po prostu nie uwzględniając ich kosztu nabycia?

  • Nie wiem jak do tego podejdzie US ale zasadniczo zapłacisz większy podatek niż powinieneś, więc US powinien być zadowolony ale jakby to była jakaś duża kwota to myślę, że US może się zapytać jak udało Ci się tyle zarobić przy zerowych kosztach.

 37. Witam, mam pytanie jeżeli kupiłem jakieś krypto w 2017/2018/2019 r. ale nic nie sprzedałem i nie mam zamiaru sprzedawać tylko jak coś dokupować to muszę wykazać to w Pit w 2020 r. Co i za ile kupiłem w poprzednich latach ?

  Odpowiedz
  • Witam, przydał by się mały poradnik jak to ogarnąć od strony podatkowej. Szukałem w sieci nigdzie nie ma konkretów.
   1. zakup w 2017 ,2018, 2019 -> tylko trzymanie
   2.zakupi sprzedaż na fiaty
   Jak ogarnąć ( spisywać w exelu ceny zakupu i sprzedaży)??
   Co w takich sytuacjach w picie.
   Pozdrawiam

 38. Rozumiem, że jak tylko kupowałem krypto a nie wypłacałem nic w fiatach, mogę rozliczyć stratę za 2018 i 2019, jeżeli ich cena spadłą? Czy tylko strata powstanie jeżeli zamienię na PLN i wypłacę?

  Odpowiedz
  • W pit za 2019 powinieneś wpisać wszystkie swoje zakupy, których jeszcze nie rozliczyłeś.

 39. Skoro nie można już rozliczać się w ramach działalności gospodarczej, ponieważ są to zyski kapitałowe to czy nadal konieczne jest jej prowadzenie w przypadku ciągłego handlu kryptowalutami?

  Odpowiedz
 40. Poniewaz kilka dni temu Policja na przeszukaniu znalazla mi pieniądze z tamtej tranzakcji i pewnie zglosi to do urzedu skarbowego. Czy prezes ma wiedzę co powinienem zrobic w takim wyparku? Jak sie bronic?

  Odpowiedz
 41. Jak sprzedalem kilkadziesiat bitcoinow w 2015 roku za gotowke face to face bez zadnego potwierdzenia komus kogo nieznam i niemam juz do niego kontatku to jak sie powinienem rozliczyc z urzedem skarbowym?

  Odpowiedz
 42. Witam,
  Kupilem krypto w 2018, potem w 2019 i nic nie zamieniam na fiaty. W rozliczeniu za 2019 r (w 2020r) musze ująć za ile kupilem kryptowalut w 2019 czy dopisuje tez do tego tez zalupy w 2018??

  Odpowiedz
 43. A jak wygląda sprawa, jeżeli kupiłem BTC, przelałem je na Bimexa, grając na na dźwigni powiększyłem ilość BTC, ale nie wymieniłem ich na żadną walutę FIAT?

  Odpowiedz
 44. A czy krypto kupione w 2018r, które zostało wykazane w rozliczeniu podatkowym za 2019r będzie uznane za koszt gdy sprzedam krypto np w 2022 roku ?

  Odpowiedz
 45. A jak jest z teraźniejszą promocją na blockchain, za weryfikacje dają 200 XLM to okolo 100zł ? Doliczyć to do dochodu ?

  Odpowiedz
 46. Witam czy jak wpłaciłem z konta 10 zł na giełdę i kupiłem za to bitcoina ale nie zamieniłem z powrotem na zł czy ja muszę z tego odprowadzić podatek ?

  Odpowiedz
 47. Witam. Załóżmy czysto teoretycznie że z airdropa kilka osob dostalo kryptowaluty i wysłało je mi.
  SYTUACJA 1
  Zapłaciłem im za nie jakiś % i czy w picie musze wpisac tą zapłate jako koszty?
  SYTUACJA 2
  Wysłali mi kryptowaluty i nie poniosłem za nie żadnych kosztów (nikomu za nie nie płaciłem). Jak wygląda podatek w takim przypadku?
  Która sytuacja jest korzystniejsza czy może nie ma to żadnego znaczenia w rozliczeniach podatku?

  Odpowiedz
 48. Witam. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem całą procedurę. Wolę się upewnić. Wcześniej pisałeś, że rozliczamy się w sposób Przychód-Koszty=Dochód i od dochodu odprowadzamy 19%. Czyli w momencie kiedy kupiłem BTC, załóżmy za 1000zł (koszty) i sprzedałem za 800zł , czyli będąc stratnym (przychód) , to moim dochodem będzie 800zł-1000zł= -200zł. Czy w momencie, kiedy jestem na minusie, jestem zobligowany do rozliczania również, nawet z racji, że wykonuję transakcję i wymieniam na FIATA?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 49. Kupowałem w 2017 i 2018 kilka kryptowalut na bitbay, kurs spadł i mam stratę, czy mogę ogłosić stratę za te lata na PIT za 2018, aby uniknąć podatku za ewentualny zysk przy poprawie kursu i wypłacie środków? ( w międzyczasie kilka razy kupowałem i sprzedawałem czasem róznież wymieniałem na FIAT). Nie zgłaszałem jeszcze nic.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry. Jestem obcokrajowcem i chcę grać na giełdzie kryptowalutowej z wielką ilością transakcji codziennie. Czy muszę w takim razie rejestrować się jako Osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą, albo po prostu w następnym roku mogę wpisać koszt i przychód z tego do PIT-38 i zapłacić 19%?

 50. Witam!
  Czytając wcześniejsze komentarze już raczej znam odpowiedź na swoje pytanie, ale mimo wszystko je zadam. Przykładowo w 2018 roku :
  – przelałem 1000zł i kupiłem za niego Liska
  – sprzedałem Liska za 950 zł
  – kupiłem ETH za 950 zł
  – przelałem kolejny 1000zł i kupiłem za niego LTC
  Rozumiem, że w picie za 2018 rok rozliczam jedynie transakcje z Liska???

  Odpowiedz
  • Tak, w picie za 2018 r. rozliczasz jedynie liska. W picie za 2019 wpiszesz koszt zakupów ETH i LTC.

 51. Witam! Chciał bym na bitbay kupić btc po czym przesłać na bitmex w celu po mnożenia kapitału
  i z powrotem na bitbay wymienić na fiaty. W jaki sposób będę się musiał z tego rozliczyć?

  Odpowiedz
  • Koszty to będzie zakup BTC na Bitbay a przychody to sprzedaż BTC na Bitbay. Przychód minus koszty = dochód. Od dochodu zapłacisz 19 % podatku.

 52. Witam chcialem dopytac byla oferta dostania darmowych xlm ktore wymienilem na btc o wartości 170zl i chciałbym teraz to wyplacic na konto jak sie z tego rozliczyc nigdy nie kupowalem kryptowaluty dostalem to za darmo i raczej na tym sie skonczy moja przygoda kwestia rozliczenia prosze o jakies informacje

  Odpowiedz
  • Za sprzedaż tej kryptowaluty rozliczamy się do kiedy ? Także na XLM moja przygoda się kończy + ewentualnie na sprzedaży NRG. Boje się trochę czy poradzę sobie z odprowadzeniem podatku ponieważ nigdy tego nie robiłem. ( ponieważ nie musiałem )

 53. Jeśli w 2018 kupiłem ETH A za nie altcoina i nic nie sprzedałem to czy muszę coś wykazać w PIT za 2018 (2017 zakończyłem zyskiem, który rozliczyłem) – bo z jednej strony nie było sprzedaży, ale z drugiej była zamiana krypto na krypto. Gdybym dzisiaj sprzedał czy tam 31.12.2018 to była by strata i tu pojawia się pytanie czy coś muszę wykazać za 2018 by potem w przyszłości mógł odpisać stratę w PITach za kolejne lata, czy może nie wykazuje krypto w PIT za 2018 bo nie było sprzedaży? Działam bez działalności gosp.

  Odpowiedz
  • Raczej nie ale co do rozliczenia krypto-krypto to zdania są podzielone i nikt nie wie na 100 % jak i czy w ogóle to rozliczać.

 54. W grudniu 2017 i 2018 kupiłem za okolo 3900. Dodatkowo miałem trochę wykopane i łącznie na FIAT wymienilem 4700 w 2018r. To dopiero w 2019 rozliczam czy teraz te 800 musze jakos wpisac? Za 2017 nie wpisywalem bo nei sprzedawalem na FIATY nic.

  Odpowiedz
 55. W latach 2016-2017 kupiłem kryptowaluty łącznie za 52000 zł, w roku 2018 dokupiłem jeszcze trochę za 8000 zł. Nic nie sprzedałem, cały czas trzymam i czekam na lepsze czasy. W żadnym poprzednim roku nie rozliczałem się z poniesionych kosztów.

  Co powinienem wpisać do pitu za rok 2018? Czy koszty uzyskania przychodu rozliczam dopiero przy sprzedaży? Bardzo proszę o pomoc, zupełnie nie odnajduję się w sprawach podatkowych.

  Odpowiedz
  • Do pita za 2018 r. nic nie wpisujesz. Dopiero do pita za 2019 r. wpiszesz wszystkie koszty jakie poniosłeś na zakup kryptowalut.

  • A nie jest tak, że za 2018 trzeba strate wykazać? Bo gdy w 2019 sprzeda to nie uznają kosztu uzyskania przychodu?

 56. Witam, wypłacałem pieniądze z platformy reklamowej za pomocą krypto. Sprzedawałem na giełdzie i następnie wypłaty robiłem kodami sms aby pieniądze nie dochodziły mi na konto w banku. Czy muszę to rozliczać za 2018 czy mogę uniknąć płacenia podatku? Ile wyniósł by podatek z kwoty 28000zł? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 57. Przeczytałem wszystko i nadal nie wiem jak to rozliczyć.
  Zakupiłem krypto w sumie za powiedzmy 10k
  Za 1k – 10 liskow a za 9k – 10 ltc
  Sprzedałem liski za złotówki i znowu kupiłem za jakiś czas. Powiedzmy że udało się kupić na początku po 50 zł a sprzedać za 60 i później znowu kupić i tak 5 razy na koniec wyszło że mam 20 liskow. Jak to teraz rozliczyć? Z góry dzięki za odpowiedź!

  Odpowiedz
 58. Zainwestowalem 5000 w kryptowaluty. Kilka razy kupiłem i sprzedałem krypto na fiaty. Na koniec roku na giełdzie zostały mi krypto i 1000 PLN. Ogólnie na koniec roku wartość portfela to ok. 2500 PLN (strata 50%). Nic nie wypłacałem z giełdy na konto bankowe. Co wpisać w Pit? Czy jako koszty wszystkie kupna krypto a przychód wszystkie sprzedaże? Czy ten 1000 PLN ma jakiś wpływ?

  Odpowiedz
  • Za 2018 r. powinieneś rozliczyć każdą transakcję sprzedaży krypto. Tzn. przy sprzedaży patrzysz za ile kupiłeś to co sprzedajesz i masz albo stratę albo zysk, a do pita wpisujesz skumulowane przychody i koszty. Tylko te krypto których nie sprzedałeś, to koszty z nich wpisujesz dopiero w pit za 2019 r.

  • W takim razie jeśli np. tylko kupiłem w 2018 i ani razu nie sprzedałem to nie muszę nic robić w PIT za 2018r a koszty za zakup krypto w 2018r mogę wpisać dopiero w PIT za 2019?

 59. “(…) trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy”
  Weźmy klasyczny przykład strat:
  wpłacam na giełdę 5 tyś i 10 razy na przemian kupuję i sprzedaję krypto za całość. Z każdą transakcją mam więc coraz mniej pieniędzy z tych 5 tyś – tak że ostatni z zakupów robię już tylko za 1 tyś i zostaję z tą kryptowalutą na 2019 i dalsze lata.
  Powinienem wpisać wyjściowe 5 tyś czy kwotę do której się to stopiło czyli 1 tyś (bo to był ostatni niesprzedany zakup)?

  Odpowiedz
  • 1 tys. wpisujesz do Pita za 2019 r. a te wcześniejsze straty wpisujesz do Pita za 2018 r. Nie wiem czy będzie się dało to straty z poprzednich lat (w tym te z 2018 r.) rozliczyć później, bo coś wygląda na to że Ministerstwo Finansów chyba stoi na stanowisku że nie bardzo ale może to jeszcze zmienią, bo na razie to tak wygląda że na koniec roku będziemy musieli sprzedawać krypto żeby je zaraz odkupić na początku następnego roku, żeby nam koszty nie przepadły. Trochę to niefajne ale na razie takie przepisy nam zafundowali urzędnicy, poza tym krypto nie rozliczysz już razem z działalnością gospodarczą ani z giełdą akcji czy forexem, kolejna paranoja.

 60. Witaj Prezesie,
  Jeżeli ze swojego konta na BitBay-u przelałem w krypto Liski na konto Żony na BitBay-u i zamienilem na fiat to Zona ma dochód? A jak pozniej kupiłem BTC i przelalem je na inna giełdę to jest koszt zakupu. Więc płacę od tych pieniędzy podatek 19% na koncie Żony? Czy to się jakoś rownuje i wychodzi na zero ?

  Odpowiedz
  • Jak za tyle samo kupiłeś co sprzedałeś to wychodzi na 0. Wpisujesz w Picie za 2019 r. tyle samo w rubryce przychód co w rubryce koszty. Za 2018 r. rozliczałeś się dopiero przy sprzedaży, czyli koszty uwzględniałeś dopiero wtedy jak miałeś przychód.

 61. Witam, czy ktos moze mi pomoc w odpowiedzi na moje pytanie. Czy jak w 2018 r kupilem krypto ale nie sprzedawalem , tylko kupilem i je trzymam to czy musze gdzies to wykazywac? Tzn czy musze w picie za 2018r cos wykazywac. Normalnie sie nie rozliczam bo nie pracuje i jestem na utrzymaniu innych. Wiec nie skladalem nigdy pitow czy musze teraz skladac z powodu ze kupilem teraz tzn w 2018r krypto. Czy nie musze nic skladac ani wykazywac, dzieki za wszelkie informacje.

  Odpowiedz
 62. Zamiast uprościć system to tworzy się legislacyjne bagno. Podatki płacone są od wszystkiego. Niedługo pierdnięcie trzeba będzie wpisać w odpowiednią rubryczkę w PIT-3829-P. Dziwni jesteście ludzie, że się przeciwko temu nie buntujecie tylko pokornie wykonujecie te idiotyzmy, a wszystko dla zysku złodziejskiego rządu, który defrauduje tak zrabowane miliony.

  Odpowiedz
 63. Przygodę zacząłem na początku 2018 roku. Wydałem około 10 tys złoty. Wplacalem kilka razy pieniądze na giełdę bitbay. Na początku tylko dokupowalem a później sprzedawalem za złotówki i znowu kupowałem ale z giełdy nic nie wypłaciłem. Mam teraz tylko 153 liski. W sumie trochę tych transakcji się nazbierało. Muszę to jakoś rozliczać? Wartość liskow to teraz jakieś 700 złoty. Proszę o pomoc. Nie mam działalności gospodarczej i nie wiem czy muszę to zgłaszać czy tam rozliczać. Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Kupuję BTC później za BTC na innej giełdzie kupuję inne krypto po czym handluje nimi bez wychodzenia do fiat później przelewam na giełdę i np. sprzedaje jako XRP na fiaty część krypto uzyskana z tego handlu jak to rozliczyć i kiedy występuje obowiązek podatkowy????

  • Do końca 2018 r. obowiązek podatkowy pojawiał się przy każdej transakcji, teraz przy wymianie krypto na fiaty i na odwrót.

 64. Co z zasadą FIFO? Jeśli brak rozróżnienia krypto ze względu na czas zakupu to nikt normalnie myślący i działający nie zapłaci lub odwlecze w czasie o dowolny okres zapłacenie tego podatku. Wystarczy pod koniec roku obliczyć dochód i za całość w ostatnim dniu roku kupić kryptowaluty. Po takim zabiegu wydatki na zakupy będą się równały przychodowi i należny podatek wyjdzie 0zł.
  W kolejnym roku robimy to samo, w kolejnym to samo aż do momentu w którym zechcemy skonsumować nasz dochód lub jego część.

  Odpowiedz
 65. Prezesie,

  dzięki za art.

  Dwa pytania:

  1. Piszesz: “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy.” – ale czy na pewno, nie widzę tego wprost w przepisach, rozumiem, że to Twoja zdroworozsądkowa interpretacja?

  2. Case: Prowadzę 1 os. działalność, gdzie część wynagrodzenia jest płatne w krypto, które to krypto później sprzedaję (czyli nim handluję) – jak mam to rozliczyć? Całość tematu trafia do “kapitałów pieniężnych” czy tylko ta druga (inwestycyjna) część?

  Z góry dzięki,

  Odpowiedz
 66. Jeżeli np. ktoś prowadzi działalność gospodarczą nie mającą związku z kryptowalutami i prywatnie przeprowadził kilkanaście transakcji na giełdzie kryptowalut, czy powinien rozliczyć się wspólnie z DG, czy osobno jako z dochodu nie związanego z działalnością gospodarczą przez siebie prowadzoną?

  Odpowiedz
 67. Jaka jest podstawa prawna “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy”?

  Art. 22. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
  16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

  Czy to na pewno mozna stosowac wstecz?

  Odpowiedz
  • Witaj, Prezesie! Dzięki za ten wpis, dużo tłumaczy. Ale wciąż mam kilka pytań, liczę że jesteś w stanie udzielić mi odpowiedzi.

   Jestem osobą fizyczną bez działalności gospodarczej. Pierwsze krypto kupowałem w 2017, kolejne w 2018 i 2019. Nigdy nie wychodziłem z nich do fiat ani żadnych towarów czy usług. W żadnym też zeznaniu dotychczas nie dokumentowalem nabycia kryptowalut. Czy w związku z tym:

   1. W rozliczeniu za rok 2019 mogę/powinienem wykazać koszta poniesione na nabycie crypto w latach wcześniejszych i zsumować je z kosztami nabycia w roku 2019? Czy brak zgłoszenia tego w ubiegłych latach wiązać się będzie z grzywną?

   2. Czy mając łącznie kosztów za te wszystkie lata np. 20tys złotych i wypłacając w tym roku w bitomacie 30tys złotych, podatek 19% zapłacę od 10tys czy jakoś inaczej to trzeba zrobić? Czy może te koszta za wszystkie te lata wykazane za rok 2019 będą możliwe do odliczenia dopiero przy rozliczeniu za rok 2020 w roku 2021 lub w dalszych latach (zależy czy będzie sprzedaż i przychód)? Wydaje mi się że może warto jak najszybciej wykorzystywać tę możliwość bo cholera wie co nam jeszcze wymyślą.

   3. Należy wykazać w zeznaniu rocznym wszystkie transakcje zakupu crypto. Ale że jak? Rozumiem, że zakupu za fiaty. Ja to widzę w taki sposób, że na jednym druku pit 38 mam to wszystko zsumowane a na potwierdzenie elektroniczne wyciągi z giełdy (API) plus potwierdzenia np. przelewu na giełdę.

   4. Rozumiem że na potrzeby podatkowe istotne są rejestry i wyciągi API wyłącznie giełdy na której miał miejsce zakup crypto za fiat i sprzedaż crypto do fiat? Taki Binance gdzie jest crypto-crypto już ich nie interesuje?

   5. Pomijając kwestie podatkowe – częściej wychodzisz do fiat w dolarze czy rodzimej złotówce? Albo inaczej – przelewy spływają Ci na konto “polskiego” banku czy konto założone pod inną jurysdykcją? Pytam bo często słychać o blokowaniu przez “nasze” banki środków czy całych kont.

   Pozdrawiam i dziękuję ?

  • 1. Sumujesz wszystkie nierozliczone krypto do 2019 r. Brak zgłoszenia chyba grozi tylko tym, że nie będziesz mógł tego w przyszłości odliczyć od przychodu.

   2. Podatek zapłacisz od 10 tys.

   3. Dokładnie tak.

   4. Crypto-crypto ich nie interesuje.

   5. Na razie akumuluję, więc nie wychodzę do fiatów.

  • Dzięki Prezesie za szybką odpowiedź!! W sumie ciekawe jak długo rozliczenia będą wyglądały w taki sposób i jak ma się do tego ustawa o przeciwdzialaniu praniu kasy i finansowania terrorystów. Przecież mogę kupić BTC a na innej giełdzie dostać BTC za coś niekoniecznie zgodnego z prawem, wracam do giełdy obsługującej fiat, wypłacam i opodatkowuje czyli dosłownie piorę te pieniądze ?.

  • Odpowiedź do pkt 2 – kiedy będę mógł odliczyć te koszta? Przy najbliższym rozliczeniu jeśli będę realizował zysk czy najwcześniej przy rozliczeniu za 2020 do końca kwietnia 2021?

 68. Witam,
  W 2017r zostały kupione BTC za np. 5k, w tym samym czasie (2017r) zamienione na alty.
  Zostało to wykazane (znaczy się zamiana na alty) w Pit za 2017r (składany w 2018).
  I nic więcej nie było robione, to pytanie-jak wygląda sytuacja kosztów w picie za 2019 (składany w 2020)? Nic nie wpisujemy, nie wykazujemy. czy może wykazać 5k. czy może jeszcze wykazać ok.4.8k (wymiana BTC na alty (koszt zakupu altów za BTC), lekka strata na różnych prowizjach przy zakupie BTC.

  Odpowiedz
 69. Od kiedy dokladnie maja zaczac obowiazywac te przepisy, o ktorych mowa w poscie? Zaczna obowiazywac dokladnie od 1 stycznia 2019 czy wejda w zycie nieco pozniej?

  Odpowiedz
 70. Prezesie, co sądzisz o pomyśle Mec. Sławomira Metzena o tym, by Ci którzy kupowali kryptowaluty tylko w 2018r. sprzedali 31 grudnia i odkupili je 1 stycznia 2019? Chętnie posłucham na You Tube :). Robisz to dobrze, Pozdrawiam

  Odpowiedz
 71. A ja mam inny problem. Kupiłem BTC raz za 500zł i sprzedalem za 510zł i zapłaciłem PCC[od 500zł] od tego, potem kupiłem za 12k zł i sprzedałem za 13,8k zł i też zapłaciłem PCC od tego[od 12k zł]. Potem już PCC nie płaciłem bo pojawiły się różne interpretacje odnośnie PCC. Do czasu oficjalnego komunikatu o zawieszeniu PCC kupowałem i sprzedawałem jeszcze około 30 transakcji na różne kwoty. I teraz jak będę wykazywał w PIT transakcje z całego roku jako koszt przychodu i przychód to co z tym podatkiem PCC który należał się albo i nie należał. Czy US przyczepi się do pozostałych transakcji oraz czy muszę przy składaniu PIT-a wydrukować sobie z giełdy zestawienie tych transakcji?? Inna sprawa to taka że w tym roku będę miał sporą stratę na poziomie około 4k zł. Jak mam wykazać z PIT taką stratę??

  Odpowiedz
 72. “Dodatkowo w picie za 2019 r. trzeba będzie zsumować wszystkie zakupy kryptowalut przed 2019 r., których nie sprzedaliśmy.”
  Czyli mam rozumieć, że jak wszedłem w krypto w 2017roku. To od samego początku od roku 2017 mam zliczyć wartość wydanej kasy na zakup krypto i wpisać w Pit za 2019r.? A wartość sprzedaży już nie?
  Pytanie 2: Przy DGP będę musiał rozliczać zakupy i sprzedaż w każdym miesiącu na bieżąco czy dopiero będę musiał wpisać całość transakcji w picie za cały rok 2019?

  Odpowiedz
  • Wpisujesz tylko te których nie sprzedałeś.

   Z DGP to najlepiej spytaj się swojego księgowego.

 73. A jak sprawa wygląda/będzie wyglądać z działalnością gospodarczą? Tzn. czy przy dużej ilości wymian US może przyczepić się że jest to wykonywane bez założenia DG? Jak sprawa wygląda aktualnie i jak będzie wyglądać kiedy wejdą nowe przepisy?

  Odpowiedz
  • Nie sądzę żeby US się do tego przyczepiał teraz jak i po wejściu nowych przepisów ale niestety w Polsce wszystko jest możliwe.

 74. Witam,
  A co w przypadku jeśli kupiłem krypto w 2017 nie sprzedałem w 2018 i np. sprzedam w 2019 czy kwota zakupu z 2017 będzie moim kosztem czy to przepada i musze zapłacić podatek od całej kwoty sprzedaży?

  Odpowiedz
 75. Jeżeli trejdowałem małymi kwotami i ogl jestem na minus to muszę coś wgl wpisywać do pitu? Dziwne pytanie ale to pierwszy pit który rozliczam

  Odpowiedz
 76. Witam.
  Prezesie kupowałem na początku roku kryptowaluty na bitbay a nie wypełniłem żadnych deklaracji PCP ponieważ byłem za granicą czy mogę mieć z tego jakieś problemy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 77. Witam.
  A jak sprawa wygląda z podatkiem PCC jeśli kupowałem krypto na początku roku na bitbay a byłem za granicą i nie wypełniłem tych deklaracji? I do tej pory mam krypto z dużo stratą i nie sprzedawałem tego na Fiat?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 78. Dzień dobry Prezesie. Mam pytanie odnośnie podatków, przykładowo inwestuje 10k, jednak nie jednorazowo tylko co jakiś czas wpłacam po 1k na giełdę, w tym czasie od czasu do czasu zamieniam krypto na fiaty (“trejduje”), część też przesyłam na inną giełdę gdzie mogę robić wymiany tylko z krypto na krypto. Gdyby dzisiaj podliczyć to ile mam na koncie, gdybym to wszystko wymienił, to dajmy na to jestem 50 procent stratny na całości, z tym że obecnie wszystko mam w krypto, ale nie chcę tego wymieniać na fiaty. Inwestowanie rozpocząłem około lutego tego roku. W takiej sytuacji jak mam ustosunkować się do nowego prawa podatkowego, mam zapłacić po prostu te 19 procent podatku od tych 10k początkowo zainwestoanych, mimo iż nic nie zarobiłem czy też dodatkowo mam szukać tych pojedynczych transakcji wymiany krypto na fiaty i jakoś je liczyć? Żadnych pieniędzy jeszcze z giełdy nie przelałem na konto bankowe, tam coś jest wspomniane że trzeba wykazać ile się posiada krypto, to mam wypisać ile posiadam Eosa itd? Trochę to takie dziwne. Z góry dziękuje za informacje, bo trochę się w tym pogubiłem, pozdrawiam gorąco!

  Odpowiedz
  • Za 2018 r. rozliczasz się wg obowiązujących przepisów czyli nikt tak naprawdę nie wie jak, bo nie ma żadnych przepisów dotyczących kryptowalut.

 79. Dzień dobry Prezesie. Mam pytanie odnośnie podatków, przykładowo inwestuje 10k, jednak nie jednorazowo tylko co jakiś czas wpłacam po 1k na giełdę, w tym czasie od czasu do czasu zamieniam krypto na fiaty (“trejduje”), część też przesyłam na inną giełdę gdzie mogę robić wymiany tylko z krypto na krypto. Gdyby dzisiaj podliczyć to ile mam na koncie, gdybym to wszystko wymienił, to dajmy na to jestem 50 procent stratny na całości, z tym że obecnie wszystko mam w krypto, ale nie chcę tego wymieniać na fiaty. Inwestowanie rozpocząłem około lutego tego roku. W takiej sytuacji jak mam ustosunkować się do nowego prawa podatkowego, mam zapłacić po prostu te 19 procent podatku od tych 10k początkowo zainwestoanych, mimo iż nic nie zarobiłem czy też dodatkowo mam szukać tych pojedynczych transakcji wymiany krypto na fiaty i jakoś je liczyć? Żadnych pieniędzy jeszcze z giełdy nie przelałem na konto bankowe, tam coś jest wspomniane że trzeba wykazać ile się posiada krypto, to mam wypisać ile posiadam Eosa itd? Trochę to takie dziwne. Z góry dziękuje za informacje, bo trochę się w tym pogubiłem, pozdrawiam gorąco!

  Odpowiedz
 80. Dzień dobry :). Przykladowo, inwestuje 10k, robie czasem wymiany na giełdzie z krypto na fiaty, w ciągu roku całościowo jestem na minusie 60%, w takim wypadku od czego mam liczyć ten podatek? Mam uiścić podatek w wysokości 19% od kwoty zainwestowanej czyli 10k?

  Odpowiedz
 81. Podsumowując:
  Zaczynając od zera, powiedzmy w styczniu wpłacam na giełdę 10k zł, traduje na giełdzie wypracowując jakiś zysk / straty – dopiero w momencie wypłaty fiatów z giełdy podliczam zysk/stratę i odprowadzam od tego 19% podatku w PIT za dany rok? Czy fiaty które gdzieś sobie wiszą na giełdzie (i lada moment mogą zostać zamienione na krypto bo wejdę w pozycję) są uznawane przez US już jako mój zarobek?

  Odpowiedz
  • Rozliczasz każdą transakcje kupna/sprzedaży (zamiany krypto na fiaty i odwrotnie) każdy zakup krypto będzie twoim kosztem, a każda sprzedaż krypto będzie Twoim przychodem, który powinieneś wpisać do pit. Wymian krypt-krypto nie wpisujesz.

  • Czy masz może jakieś doświadczenie w jaki sposób radzą / będą radzić sobie z tym ludzie którzy zajmują się daytradingiem na krypto? Przecież rozliczanie każdej transakcji fiat-krypto to jakieś nieporozumienie.

  • Kwestia indywidualna, zależy od urzędnika, urzędu, doradcy podatkowego. Tu nie ma gotowego przepisu bo nikt nie wie jak to zrobić.

 82. A jak sprzedalem kilka sztuk dla zabawy zeby cos innego kupic bo sie rozmyslilem ze strata i male kwoty maxymalnie z 50 zl zamiana na fiat to co mam zrobic i jak sie rozliczyc w picie za 2018?

  Odpowiedz
 83. A co z kopaniem? Mam koparkę na firmę, kupioną w 2018. W 2019 wykopię np na 5000 zł. Za prąd wyjdzie 4000 zł. Gdzie wliczam przychód 5000 zł: w firmie czy do pita od dochodów kapitałowych ? A gdzie koszt prądu ?

  Odpowiedz
  • To już takie pewne nie jest, bo część urzędników uważała będzie pewno, że zamiana krypto na krypto rodzi obowiązek podatkowy. Ten obowiązek zniesiony zostaje dopiero od 2019 r.

  • Jeżeli tylko kupowałeś to w picie za 2019 r. wpiszesz to jako koszt i będziesz miał stratę, którą będziesz mógł sobie rozliczyć w 2020 r. W picie za 2018 r. jak nie sprzedawałeś to nic nie wpisujesz.

Dodaj komentarz