Binance

Co to jest stop loss – czy warto zakładać stop lossy

Co to jest stop loss?

Stop loss jest to zlecenie obronne, które ma nas uchronić przed powiększaniem straty. W praktyce oznacza to sprzedaż ze stratą, jeżeli gramy na wzrosty, danego waloru po określonej wcześniej cenie. Po co w takim razie sprzedawać skoro cena jest dla nas niekorzystna? Właśnie po to, żeby za jakiś czas nie okazało się, że cena będzie jeszcze bardziej niekorzystna i stracimy jeszcze więcej.

Skoro to jest takie oczywiste i sensowne to dlaczego ludzie nie zakładają stop lossów, przecież chronią one przed większymi stratami? Jest kilka powodów dlaczego ludzie tego nie robią.

Psychika

Nikt nie lubi przegrywać, a zamknięcie pozycji ze stratą jest porażką, bo zamiast zarobić straciliśmy. Co zrobić żeby nie ponieść porażki? Najlepiej nie zamykać stratnej pozycji tylko czekać, aż kurs odbije i zamieni się ona w zyskowną, przecież zawsze jest jakieś odbicie. Faktycznie przeważnie przychodzi odbicie ale czasami jest ono mniejsze niż się spodziewaliśmy, a czasami niestety odbicie nie następuje i dany walor umiera. Nic nie trwa wiecznie i nawet największa spółka kiedyś upada.

Co się dzieje z naszą psychiką jeżeli odbicie było bardzo małe i kurs nadal spada? Pomimo tego że praktycznie jeszcze nie straciliśmy, to teoretycznie coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę, że nasza pozycja jest stratna i ta strata się coraz bardziej powiększa i że jak ją zamknięmy jutro to może się okazać że stracimy więcej niż jak byśmy daną pozycję zamknęli dzisiaj.

W pewnym momencie dochodzi do progu bólu, jest to moment rezygnacji gdzie nie widzimy już szans, że nastąpi większe odbicie. Paradoksalnie rzecz biorąc, kiedy zamykamy daną pozycję z bardzo dużą stratą, przeważnie następuje odbicie, które utwierdza nas tylko w fałszywym przekonaniu, że powinniśmy dalej trzymać dany walor. Co skutkuje niestety tym samym następnym razem, czyli nie zakładamy stop lossa, czekamy i patrzymy jak kurs spada, dochodzimy do progu bólu, zamykamy pozycję z bardzo dużą stratą.

Niewiedza

Część ludzi po prostu nie wie, że istnieje coś takiego jak stop loss. Nikt im tego nigdy nie powiedział i sami też do tego nie doszli, a osobiście uważam, że jest to podstawowa wiedza, którą powinniśmy wykorzystywać w życiu a nie tylko przy inwestowaniu, bo przecież jeżeli zaangażujemy się w coś i nie postawimy sobie “stop lossa” to może się okazać, że przez cały czas pogłębiamy tylko straty.

Przykładowo źle ulokowaliśmy swoje uczucia i zamiast zakończyć dany związek, kiedy wiemy już, że nie był to dobry pomysł, to brniemy dalej w: ślub, dzieci, mieszkanie na kredyt itd. powiększając tylko nasze niezadowolenia z życia, aż pewnym momencie dochodzimy do progu bólu. Bierzemy rozwód, dzielimy majątek, rozstajemy się z dziećmi akceptując tak naprawdę ogromną stratę. A wystarczyło założyć sobie stop lossa.

Chciwość i ja wiem lepiej

Stop loss może nas chronić nie tylko przed powiększaniem strat ale także przed utratą zysku. Jeżeli nasza pozycja zarabia i ustawimy sobie stop lossa poniżej obecnej ceny, w miejscu gdzie uważamy, że jeżeli cena spadnie niżej to będzie oznaczało, że mamy zmianę trendu i cena będzie dalej spadać, to ochronimy w ten sposób wypracowany zysk na danej pozycji. Jeżeli tego nie zrobimy, bo chciwość weźmie górę, to może się okazać że nasza zyskowna pozycja przerodzi się w stratną. Inwestując powinniśmy czuć zawsze respekt w stosunku do rynku, jeżeli poczujemy, że możemy wszystko to może to być początkiem naszego końca.

Pułapki

Niestety zakładanie odpowiednich stop lossów jest Sztuką przez duże S. Nie ma w tym temacie prostych i jasnych wskazówek, które można zastosować na każdym rynku.

Trzepanie stop lossów

Trzepanie stop lossów nie jest może oficjalnym twierdzeniem ale często pojawia się w komentarzach na różnych rynkach i dobrze oddaje istotę problemu. Większość ludzi ustawia stop lossy w podobnych miejscach, np. za liniami wsparcia a zdarza się czasami tak, że linia wsparcia zostanie przebita, stop lossy zostaną pozamykane, a ktoś wykorzysta ten moment na tanie zakupy, po czym cena odbije już bez nas. Jak się przed tym zabezpieczyć? Nie ma na to rady, czasami tak bywa i musimy to zaakceptować, możemy próbować ustawiać stop lossa niżej niż inni ale wtedy powiększamy naszą potencjalną stratę.

Kurs idzie na nowe szczyty bez nas

Może się zdarzyć, że zamknie nam się pozycja na stop lossie na zysku ale niestety, kurs zamiast zmienić trend zaczyna po chwili ustanawiać nowe ATH (all time high). Musimy się z tym pogodzić, może w złym miejscu ustawiliśmy stop lossa, zbyt asekuracyjnie, a może po prostu była to tylko chwilowa słabość rynku.

W kółko wybija nam  stop lossa

Jeżeli znaleźliśmy się w sytuacji, że wybija nam większość stop lossów, to może zakładamy je w niewłaściwym miejscu albo po prostu gramy na niewłaściwym rynku, gdzie tak naprawdę akurat w tym przedziale czasu i na tym interwale ciężko jest coś zarobić.

Podsumowanie

Polecam zakładać stop lossy i trzymać się planu inwestycyjnego. Niestety częstą praktyką jest przesuwanie założonych wcześniej stop lossów, czyli pomimo założonego stop lossa powiększamy stratną pozycję tak jakby go nie było, licząc na to, że kurs w końcu odbije. Drogą do sukcesu jest akceptacja tego co się dzieje na rynku, a nie oszukiwanie się i nie zamykanie stratnej pozycji licząc na cud.

9 komentarzy do “Co to jest stop loss – czy warto zakładać stop lossy”

  1. Na BitBay nie ma stop loss już pare razy do nich o tym pisałem.
    Na marginesie ta giełda jest nico przereklamowana.
    Jeśli ktoś chce pogadać o szczegółach zapraszam na maila .
    Musze powiedzieć, ze wreszcie trafiłem na fajne pogaduchy.z normalnymi ludzmi czyli tutaj.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Czy wiesz może jak ustawić stop loss na bitbay’u? Po przeczytaniu tego artykułu chciał bym zacząć stosować ale nie mogę tam nigdzie takiej opcji znaleźć. Myślałem, że było by to może w “handluj botem” ale pojawia się napis że opcja Handluj Botem jest niedostępna.

    Odpowiedz
  3. Świetny artykuł. Krótko zwięźle i bardzo na temat! Dodam, że stop loss może również zabezpieczyć naszą pozycję w momencie, kiedy jest korzystna (po wzroście), a my nie mamy czasu na dalszą jej obserwację (sen, rodzina)
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz